вологість:
тиск:
вітер:
НАТО не введе миротворців в Україну – Рютте пояснив позицію
Українські Збройні сили заслуговують на визнання за мужність і стійкість, з якою вони зупинили повномасштабний наступ Росії у лютому 2022 року. Про це заявив новообраний Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв’ю , опублікованому 5 квітня.
«Те, що українські військові зробили з 23–24 лютого 2022 року — це справжнє диво. Росіяни були впевнені, що за два тижні вже святкуватимуть перемогу в Києві, а парад запланували на початок березня в Москві. Але подивіться, де ми зараз», — сказав Рютте.
Він наголосив, що попри величезні втрати, російські сили досягли обмеженого прогресу, і в першу чергу це заслуга саме ЗСУ, які продемонстрували бойову ефективність на рівні, гідному альянсів світового масштабу. Рютте підкреслив, що українська армія — це сила, у якої слід вчитися навіть натівським військовим.
Український досвід — джерело знань для НАТО
Генсек НАТО звернув увагу на ініціативу спільної польсько-української структури JTAC, яка вже почала збирати військові уроки, здобуті у війні з Росією. За його словами, ці знання можуть бути використані як в Україні, так і в системі оборони Альянсу.
«Україна не просила цієї війни. Але через агресію РФ ви отримали унікальний бойовий досвід. І ми повинні зробити висновки — разом», — зазначив Рютте.
Миротворці — можливо, але не від імені НАТО
Говорячи про перспективи миротворчої місії в Україні після укладення угоди або перемир’я, генсек зазначив, що безпосередня участь НАТО малоймовірна. Однак, за його словами, союзники можуть долучитися на двосторонній основі, і такі варіанти вже обговорюються.
«Франція та Велика Британія ведуть діалог у межах так званої "Коаліції охочих". Італія запропонувала своє бачення, а канцлер Шольц також озвучив низку ідей. Ми маємо тримати всі ці пропозиції на столі — щоб бути готовими в той момент, коли з’явиться реальний шанс на мир», — додав він.
"Стаття 5 без членства" — ідея Італії
Окремо Рютте прокоментував ідею прем’єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні про надання Україні гарантій, подібних до дії статті 5 НАТО, але без формального членства в Альянсі. Він зазначив, що не слід відкидати жодну ініціативу передчасно.
«Ми не можемо дозволити собі розкіш відкидати ідеї. Навпаки — варто розглядати кожну з них, а потім, у потрібний момент, вибрати найефективнішу», — наголосив генсек НАТО.
Головна мета — стійкий мир
Марк Рютте наголосив, що головним завданням міжнародної спільноти залишається запобігання повторенню агресії з боку РФ. І саме Збройні сили України будуть першою лінією оборони у цьому сценарії.
«Мир в Україні має бути не тимчасовим, а тривалим. Для цього потрібно зміцнювати українську армію, забезпечити гарантії та координацію між союзниками. Ми будемо готові — як тільки настане момент», — підсумував він.
Як повідомлялося, президент Володимир Зеленський повідомив перші деталі домовленостей щодо розміщення безпекового контингенту в Україні, водночас президент Фінляндії вважає, що питання миротворчої місії нині неактуальне.

Новини рубріки

У Польщі фіксують загострення міграційного тиску на кордоні з Білоруссю
06 квітня 2025 р. 21:57

Спецпредставник РФ Дмітрієв анонсував нові переговори зі США наступного тижня
06 квітня 2025 р. 21:42

Німеччина більше не лідер серед країн ЄС за кількістю заявок на притулок
06 квітня 2025 р. 21:30