вологість:
тиск:
вітер:
Робить кроки назад: що дало Трампу введення тарифів
- Торгівельна війна Трампа не досягла очікуваних результатів, оскільки тарифи не сприяли зростанню економіки та поверненню виробництв у США.
- Через жорстку міграційну політику вартість праці зросла, а обмежені можливості для експорту знижують конкурентоспроможність американських товарів.
Торгівельна війна, яку розпочав президент США Дональд Трамп, по суті нічого йому не дала. Він так і не досяг тих результатів, на які розраховував.
Скажімо, повернути підприємства назад до Америки навряд чи вийде – через те, що після виселення мігрантів зросла вартість праці. Про це 24 Каналу розповів доктор економічних наук і голова AdvAnter Group Андрій Длігач.
Дивіться також Маск проти Трампа: чому в США почалися масштабні протести і як тарифи б'ють по кишені мільярдера
Як торгівельні війни обернулися проти Трампа
Як зазначив Андрій Длігач, цілі Трампа залишаються незрозумілими. Ніхто не знає, чого він насправді прагне. І виникає питання: чи сам Трамп знає, чого хоче. Запроваджені нові тарифи не сприяли ані зростанню економіки, ані поверненню виробництв у США.
Заводи зазвичай розміщуються там, де доступні дешеві енергоносії, робоча сила та зручні умови для експорту. З цього списку США можуть запропонувати хіба що дешеву енергію – результат дій адміністрації Трампа в перші місяці його президентства. Однак цього явно недостатньо для масштабної релокації виробництва.
Для перенесення заводів у США потрібен доступ до людського капіталу. Але через жорстку міграційну політику та виселення мігрантів вартість праці зросла. Уже сьогодні десятки заводів не можуть набрати достатню кількість працівників – наслідок рішень, ухвалених ще під час першої каденції Трампа у 2018 році, коли почалася часткова релокація підприємств.
Зверніть увагу! Напруження у торгівлі між США та Китаєм набирає обертів, і через це під ударом опиняються великі американські компанії, які тісно пов'язані з китайським ринком – як-от Apple, Tesla, Boeing, Nike чи Starbucks.
Ще одна проблема – обмежені можливості для експорту. США продають лише близько 20% світового ВВП. Для прикладу, Китай імпортує з Америки всього 14% товарів. Навіть з урахуванням реекспорту через Мексику та В'єтнам ця цифра може сягати 25%, але це все одно далекий від ідеалу показник.
Якщо США розпочали торгівельну війну з іншими країнами, ті у відповідь запроваджують власні тарифи. Це автоматично знижує конкурентоспроможність американських товарів на зовнішніх ринках.
У таких умовах логічніше розміщувати виробництва в країнах, які зберігають нормальні торгівельні відносини зі світом,
– зазначив Длігач.
Розміщення заводів, скажімо, в Індії нині є значно вигіднішим і ефективнішим за виробництво у США. Тож реальна масштабна релокація є малоймовірною.
На думку доктора економічних наук, Сполучені Штати можуть зіткнутися з девальвацією долара. Трамп зробить усе можливе, щоб знецінити державний борг. Але це дуже ризикована стратегія, яка може призвести до відтоку інвестицій із США – від долара до інших валют.

Новини рубріки

Трамп ініціював розслідування через зупинку експорту рідкоземів Китаєм
16 квітня 2025 р. 10:38

Віткофф у Парижі обговорить з Макроном війну в Україні - Politico
16 квітня 2025 р. 10:17