Побив власний рекорд із роздратування виборців: The Economist пише про падіння рейтингу Трампа

17 квітня 2025 р. 16:48

17 квітня 2025 р. 16:48


Президент США Дональд Трамп розглядає своє переобрання як підтвердження MAGA -руху й “зелене світло” на радикальні, швидкі дії. Проте через три місяці після повернення до Білого дому з'являються ознаки того, що популярність Трампа падає — його рейтинг схвалення впав на 14 пунктів з часу інавгурації, що значно більше, ніж падіння на п'ять пунктів за той самий період під час першого президентського терміну.

Згідно з опитуванням YouGov/ The Economist , американці дають Трампу " чисту оцінку " в -7 відсоткових пунктів за управління економікою, порівняно з позитивними оцінками на цьому ж етапі його першого терміну.

The Economist

Майже кожен п'ятий виборець, який проголосував за Трампа в 2024 році заявив, що не схвалює ставлення глави Білого дому до інфляції та цін, тоді як 12% не схвалюють його підхід до робочих місць та економіки.

Так само на початку квітня дані опитування, проведеного Мічиганським університетом, показали, що республіканці менш оптимістично налаштовані стосовно економіки, ніж будь-коли під час першого терміну Трампа, за винятком грудня 2020 року, коли він програв переобрання.

Зниження рейтингу Трампа — не якась загадка. Він переміг, апелюючи до “побутових” проблем американців та успадкував сильну економіку, яку переслідували інфляційні побоювання. Президенти зазвичай мають небагато важелів впливу, щоб покращити економіку в короткостроковій перспективі.

Проте з моменту своєї інавгурації Трамп, схоже, намагається якнайшвидше знайти такі важелі, спричиняючи потрясіння. Масові скорочення держслужбовців та урізання програм допомоги фермерам безпосередньо вплинули на частину виборців Трампа.

Потім почалися тарифні “американські гірки”, які спричинили дестабілізацію світової економіки й ситуації в самих США — не дивно, що деякі прихильники Трампа почали втрачати довіру.

Та чи вплине на політику Трампа “просідання” рейтингу? Нинішній глава Білого дому, який сам себе називає “людиною тарифів”, діє на основі власних переконань і визнає, що його мита можуть спричинити “певний біль” для американців у короткостроковій перспективі, перш ніж зрештою відродити робочі місця в США.

Самому Трампу найближчим часом не доведеться знову розгортати виборчу кампанію, хоча він і обмірковував можливість балотуватися на третій термін, попри конституційну заборону. Проте його колегам-республіканцям у Конгресі доведеться розплачуватися. Побудувавши свою переможну коаліцію на підтримці розчарованих економічною ситуацією виборців у хитких штатах, республіканські кандидати в Конгрес будуть особливо вразливими, якщо тарифи Трампа призведуть до зростання інфляції або рецесії.

Водночас, електорат Трампа поки досі в захваті від нього. Понад 92% республіканських виборців, які проголосували за нього торік у листопаді, все ще ставляться до Трампа прихильно. Втім, переобрання Трампу забезпечили здебільшого саме виборці хитких штатів, і ті, хто голосує нечасто — багато з цих виборців були розчаровані економікою часів президента Джо Байдена. Однак, ця частина електорату більш різноманітна, ніж традиційна база республіканців: наприклад, Трамп здобув значний успіх серед молодих виборців та латиноамериканців, які зазвичай не є консерваторами. Якщо Трамп не зможе забезпечити економічний бум, який обіцяв під час передвиборчої кампанії, ці виборці можуть легко відвернутися від нього.

Ознаки такого розвитку подій вже є. Аналіз даних YouGov, проведений The Economist, показує, як відбуваються ці коливання. Серед латиноамериканських респондентів “чистий рейтинг” Трампа становить -37%, а серед тих, хто молодший 30 років, -25%. Згідно з оцінками видання, Трамп має чистий негативний рейтинг схвалення в хитких штатах де переміг на виборах у листопаді (Аризона, Невада, Джорджія, Пенсильванія, Мічиган і Вісконсин).

У Трампа та його союзників може виникнути спокуса відкинути такі сигнали, стверджуючи, що ті ґрунтуються на ненадійних опитуваннях, але республіканці бачили тривожні зміни в настроях виборців уже цього року, на довиборах до Конгресу та на виборах до Верховного суду штату Вісконсин. Найбільшим випробуванням будуть проміжні вибори у 2026 році, які визначать контроль над Конгресом, а разом з цим і долю політики Трампа. Під час першого терміну Трампа республіканці на проміжних виборах до Конгресу "програли" 42 місця в Палаті представників у 2018 році, і контроль на Палатою отримали демократи. На той час рейтинг Трампа становив близько -8 пунктів — це дещо кращий показник, ніж сьогодні, і виборці загалом були задоволені економікою в країні.

За півтора року до голосування ще занадто рано прогнозувати, з якими викликами республіканці можуть зіткнутися цього разу. Але керівні партії рідко досягають успіху на проміжних виборах, тим часом республіканська більшість у Палаті представників залишається дуже крихкою. Партійність може бути на рекордно високому рівні, але все ще є виборці, які “перетинають” партійні лінії та карають політиків за гординю або нерозсудливість.

Раніше повідомлялося, що американці неоднозначно оцінюють політику Трампа. Якщо імміграційна політика виявилася виграшною для президента США, то тарифи різко знизили прихильність виборців, ставши для нього “тягарем”.

У центрі економічної політики Трампа — прагматизм, масштабне зниження податків, дерегуляція, підтримка корпорацій і торговельний протекціонізм. Експосол України в Японії Сергій Корсунський у статті “ Третя світова почалась. І вона буде не ядерною аналізував, що стоїть за митами Трампа і як це може змінити глобальний економічний ландшафт.

Побив власний рекорд із роздратування виборців: The Economist пише про падіння рейтингу Трампа

Джерело: zn.ua (Світ)