вологість:
тиск:
вітер:
Як члени ВООЗ планують боротися з можливими майбутніми пандеміями
Всесвітня організація охорони здоров’я після понад трьох років переговорів, які розпочалися ще в розпал COVID-19, досягла компромісу щодо договору з профілактики пандемії, забезпечення готовності до неї та реагування. Проєкт офіційно буде представлений на розгляд 78-ї Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я у травні.
«Слово і діло» пропонує на інфографіці подивитися, як члени ВООЗ планують готувати світ до можливої нової пандемії.
ВООЗ створила спеціальну групу для розробки умов угоди у грудні 2021 року. Головною метою було створення механізмів, які допомогли б оперативніше реагувати на глобальні загрози здоров’ю, а також уникнути дезорганізації та конкуренції за ресурси, які спостерігалися під час пандемії COVID-19.
Результатом став 30-сторінковий проєкт договору, який охоплює безліч питань – від захисту працівників охорони здоров’я до зниження ризиків передачі патогенів від тварин до людей.
Узгодження документа називають історичною подією, оскільки за 75-річну історію ВООЗ це всього лише другий випадок, коли було досягнуто угоди такого роду. Першою стала угода про боротьбу проти тютюну у 2003 році.
Важливо, що документ не матиме переважної сили над національним законодавством країн і не скасовує права країн приймати індивідуальні заходи, пов’язані з пандемією. Він також не передбачає обов’язкової вакцинації населення.
Один із ключових пунктів документа – створення Системи доступу до патогенів і обміну вигодами (PABS): це платформа, що дозволяє обмінюватися даними про патогени з фармацевтичними компаніями, що дозволяє їм швидко розпочати роботу над продуктами для боротьби з пандемією.
У межах PABS країни зобов’язуються оперативно обмінюватися даними про нові проблемні патогени, а вакцини та інші медичні вироби, отримані на основі доступу до цієї інформації, будуть розподілятися на більш справедливій основі. ВООЗ мають передати щонайменше 10% продукції в якості пожертви і ще до 10% за доступними цінами для розповсюдження серед найбідніших країн світу.
Договір також передбачає, що країни будуть вживати заходів для зміцнення своїх можливостей із профілактики та спостереження за пандемією. До цих заходів входять планова імунізація, управління біологічними ризиками в лабораторіях, запобігання стійкості до протимікробних препаратів і припинення передачі захворювань від тварин до людей.
Країнам також пропонується вжити заходів для забезпечення більш справедливого географічного розподілу та швидкого нарощування світового виробництва товарів медичного призначення, зокрема вакцин.
Угода передбачає, що буде створено Глобальний ланцюг постачання і логістичну мережу для забезпечення справедливого та своєчасного доступу до товарів медичного призначення, необхідних для боротьби з пандемією. У разі виникнення нової пандемії країни повинні обмінюватися необхідними медичними виробами через цю мережу, щоб забезпечити справедливий розподіл ресурсів.
Торік генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус закликав світ підготуватися до майбутніх невідомих захворювань, які можуть загрожувати людству, – так званих хвороб Х .
Також нагадаємо, що 22 січня 2026 року зі Всесвітньої організації охорони здоров’я вийдуть США . Штати є найбільшим донором організації, докладніше про її бюджет – на інфографіці «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

Новини рубріки

Росія отримала право на експорт яловичини на філіппінський ринок
19 квітня 2025 р. 07:11

Трамп: усі країни, зокрема й Китай, хочуть переговорів зі мною (ВІДЕО)
19 квітня 2025 р. 07:11