вологість:
тиск:
вітер:
Чехія вперше стала повністю незалежною від поставок російської нафти завдяки трубопроводу TAL
Чеська Республіка вперше стала повністю незалежною від поставок російської нафти, заявили в четвер представники уряду після завершення робіт зі збільшення потужності трубопроводу TAL, що йде із заходу, пише Reuters .
Перші збільшені поставки трубопроводом досягли центральної нафтобази в Чехії, повідомив прем'єр-міністр Петр Фіала на пресконференції, що транслювалася чеським телебаченням у четвер.
«Після приблизно 60 років наша залежність від Росії (в плані поставок нафти) закінчилася», — сказав Фіала на нафтобазі в Нелахозеві, за 20 км на північ від Праги.
«Уперше в історії Чеська Республіка повністю забезпечується неросійською нафтою, причому повністю західними маршрутами», — сказав Фіала.
Після вторгнення Росії в Україну чеський уряд прагне покінчити з частковою залежністю від трубопроводу «Дружба», яким протягом десятиліть постачали нафту з РФ та на який припадало близько половини річного імпорту нафти в країну.
Наприкінці минулого року чеський оператор нафтопроводів MERO завершив модернізацію трубопроводу Transalpine (TAL), яким нафта з танкерів в італійському порту Трієст надходить у Німеччину, де вливається в трубопровід Інгольштадт-Кралупи-Литвинів (IKL), що йде в Чехію.
Модернізація TAL дала змогу збільшити пропускну здатність трубопроводу для Чехії до 8 мільйонів тонн на рік, що достатньо для задоволення річних потреб країни.
Чеська нафтопереробна компанія Orlen Unipetrol, після припинення поставок трубопроводом «Дружба» в березні цього року, використовувала нафту з державних резервів для підтримки виробництва, але після збільшення потужності готується перейти на повні поставки трубопроводом TAL.
Компанія повідомила, що норвезька нафта з трубопроводу TAL надійде на її Литвинівський НПЗ у п'ятницю, а перероблення розпочнеться наступного тижня.
«Ми забезпечили додаткові танкери із сирою нафтою із зарубіжних родовищ. Тому постачання обох наших НПЗ — у Литвинові та Кралупах... здійснюється безперебійно», — повідомив головний виконавчий директор Маріуш Внук у заяві електронною поштою.
Торік Чеська Республіка імпортувала 6,5 млн тонн нафти, з яких 42%, згідно зі статистикою Міністерства промисловості, надійшло через «Дружбу». Це зворотна тенденція порівняно з попередніми двома роками, коли до 58% поставок припадало на Росію.
У 2024 році країна також планує поставки нафти з Азербайджану і Казахстану, а також невеликий імпорт з Норвегії та Гайани.
MERO заявила, що триматиме «Дружбу» заповненою сирою нафтою для можливих майбутніх потоків, які можуть включати інші джерела — наприклад, нафту, що надходить з українського порту Одеса.
Директор MERO Ярослав Пантучек заявив у четвер, що трубопровід «Дружба», як і раніше, функціонує і готовий до відновлення роботи. За його словами, подальше його використання перебуває у стадії вивчення.
«Дружба», як і раніше, постачає нафту в Угорщину і Словаччину — країни, які поки що зацікавлені в продовженні поставок російської нафти.

Новини рубріки

Він не на боці українців: політолог назвав дві причини, чому Трамп не хоче продавати зброю Києву
19 квітня 2025 р. 11:38

У Пентагоні звільнили головного помічника Гегсета на тлі скандалу із витоком даних - Politico
19 квітня 2025 р. 10:49