Білоруський холдинг через європейські компанії постачав зарубіжні компоненти оборонці Росії - "Схеми"

24 квітня 2025 р. 21:18

24 квітня 2025 р. 21:18


Білоруський холдинг Izovac і пов’язані з ним компанії у Європі, з лютого 2022 року по липень 2024-го поставили до Росії компонентів і обладнання для виготовлення оптики на 200 мільйонів доларів. Ці постачання включали як продукцію власного виробництва, так і західні товари, заборонені до перепродажу Росії санкціями. Кінцевими отримувачами стали російські оборонні підприємства, зокрема ті, що входять до державного гіганта «Ростех» — найбільшого виробника зброї в РФ.

Ці дані оприлюднено у спільному розслідуванні «Схем», Білоруського розслідувального центру, вашингтонського аналітичного центру C4ADS, литовського медіа 15min.lt, iStories та хакерської групи «Кіберпартизани», повідомляє Радіо Свобода .

Згідно з базами російської митниці та податкової, щонайменше 30 компаній російського ВПК були клієнтами Izovac та її дочірньої компанії InterNanoTekhnologii у період 2022–2024 років. 22 з них перебувають під міжнародними санкціями. Йдеться про виробників снарядів, систем управління вогнем, дронів, авіоніки, а також засобів наведення ракет.

Серед переданих товарів — лінзи для оптичних прицілів, світлофільтри для систем наведення ракет, вакуумна техніка для виробництва складних військових систем. Ці товари є прикладом продукції подвійного призначення, експорт якої до РФ заборонено.

Особливу увагу журналісти приділили компанії «НМ-Тех», яка з 2022 року перебуває під санкціями США та ЄС. До січня 2024 року компанія формально декларувала діяльність у сфері електроніки, а пізніше перейшла до виробництва зброї. Виявлено, що з листопада 2022 до серпня 2023 року «НМ-Тех» отримала від білоруської «Ізатек-М» (входить до Izovac) товарів на $6 млн — здебільшого обладнання американського виробництва.

Більшість з них – подвійного призначення, як, наприклад, американське обладнання для виробництва дефіцитних в Росії мікросхем. Постачати такі товари до РФ забороняють правила експортного контролю США.

Журналісти встановили, що це надважливе американське обладнання потрапило до Росії через Китай. Гонконзька фірма Smart Kit Technology через російську ООО «Инжиниринг групп» продала цю установку білоруській «Ізатек-М» (обидві повʼязані з Izovac), а та, зрештою – «НМ-Тех». Незабаром після цього, в серпні 2024 року, ООО «Инжиниринг групп» потрапила під санкції США.

Розслідувачі встановили, що після початку повномасштабної війни Izovac почала приховувати свій бренд у ЄС: зокрема, литовська дочірня компанія змінила назву з Izovac Photonics на i-Photonics. Попри це, між фірмами зберігаються зв’язки, включно з кадровими та технічними. Представники i-Photonics заявили, що компанія працює незалежно, хоча сайт Izovac перенаправляє на i-Photonics.

Формально Izovac — приватна структура, що належить трьом громадянам Білорусі, але її співпраця з російською «оборонкою» може свідчити про підтримку режимом Лукашенка політики Кремля, вважає Олена Трегуб, генсек Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони. Вона зазначає, що Білорусь фактично діє як сателіт РФ і надає як технічну, так і територіальну підтримку військовим діям.

До початку війни Izovac співпрацювала з міжнародними гігантами — Apple, Samsung, LG, Tesla. Журналісти надіслали запити цим компаніям, однак на момент публікації відповіді не отримали. Відомо також, що в минулому клієнтами Izovac були українські підприємства «ЛУЧ» та «Прогрес», які припинили співпрацю після початку російського вторгнення у 2022 році.

Нагадаємо, виробники мікроелектроніки, зокрема, ті, хто займається виробництвом мікроелектронних приладів і замовленнями військового призначення у Білорусі, потрапили під санкції Євросоюзу. Список з семи юридичних і 25 фізичних осіб, згідно рішення Ради Європи

Білоруський холдинг через європейські компанії постачав зарубіжні компоненти оборонці Росії - "Схеми"

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua