Документи розкривають розбіжності щодо мирних зусиль США в Україні: Reuters

26 квітня 2025 р. 10:31

26 квітня 2025 р. 10:31


Цього тижня українські та європейські чиновники виступили проти деяких запропонованих США шляхів припинення війни Росії з Україною і висунули контрпропозиції з різних питань (від територій до санкцій), пише Reuters .

Переговори між американськими, європейськими та українськими офіційними особами в Парижі 17 квітня і в Лондоні 23 квітня продемонстрували внутрішні механізми «човникової дипломатії», до якої вдається президент США Дональд Трамп, який прагне якнайшвидше зупинити війну.

Основні розбіжності стосуються послідовності вирішення територіальних питань, зняття санкцій з Росії, гарантій безпеки та чисельності української армії.

Однин з текстів відображає пропозиції, передані посланцем Трампа Стівом Віткоффом європейським чиновникам у Парижі, які, в свою чергу, були передані українцям.

Другий текст з'явився через тиждень після переговорів між українськими та європейськими чиновниками в Лондоні і був переданий американській стороні.

Президент Володимир Зеленський заявив, що, на його думку, документ з пропозиціями, які з'явилися в результаті переговорів в Лондоні, зараз лежить на столі у Трампа.

Дипломатичні переговори є найбільш потужним кроком, спрямованим на припинення бойових дій з моменту повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. Московські війська зараз контролюють майже п'яту частину України.

У територіальному плані пропозиції Віткоффа передбачали де-юре визнання США контролю Росії над Кримом, а також де-факто визнання контролю Росії над районами півдня та сходу України, які контролюються московськими військами.

На відміну від цього, європейський та український документ відкладає детальне обговорення територіальних питань до завершення перемир'я, і в документі немає жодної згадки про визнання російського контролю над будь-якою українською територією.

Щодо довгострокової безпеки України в документі Віткоффа йдеться про те, що Україна матиме «надійну гарантію безпеки», гарантами якої виступатимуть європейські та інші дружні держави. Документ не містить жодних подробиць щодо цього, але стверджує, що Київ не буде наполягати на вступі до НАТО.

Конкурентний документ є більш конкретним. В ньому зазначається, що не буде жодних обмежень для українських збройних сил і жодних обмежень для союзників України, які розміщуватимуть свої збройні сили на українській території.

Документ пропонує надійні гарантії безпеки для Києва, в тому числі з боку Сполучених Штатів, за допомогою «угоди, подібної до статті 5», що є посиланням на положення НАТО про взаємну оборону.

Щодо економічних заходів, у пропозиціях Віткоффа йдеться про те, що в рамках обговорюваної угоди будуть скасовані санкції, запроваджені проти Росії після анексії Криму.

У зустрічних пропозиціях йдеться про «поступове послаблення санкцій після досягнення стійкого миру» і про те, що санкції можуть бути відновлені, якщо Росія порушить умови мирної угоди.

Європейсько-український документ також пропонує Україні отримати фінансову компенсацію за збитки, завдані війною, з російських активів за кордоном, які були заморожені. У тексті Віткоффа йдеться лише про те, що Україна отримає фінансову компенсацію, але не вказується джерело цих грошей.

Документи розкривають розбіжності щодо мирних зусиль США в Україні: Reuters

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua