На шляху до підписання угоди між США і Україною про копалини виникла перешкода

30 квітня 2025 р. 19:30

30 квітня 2025 р. 19:30


Вашингтон і Київ знову опинилися на межі зриву стратегічної угоди про співпрацю у сфері корисних копалин. Перемовини тривали всю ніч, але в останній момент виникла суперечка щодо погоджених умов.

США та Україна зіштовхнулися з несподіваними перешкодами в середу, коли вже були готові підписати рамкову угоду щодо співпраці у сфері корисних копалин.

Про це 30 квітня, у середу, пише Financial Times .

Угода, з якою ознайомилося видання, передбачала, що США та Україна, шляхом розвитку природних ресурсів Києва та створення спільного інвестиційного фонду, мають намір «створити умови для збільшення інвестицій у гірничу справу, енергетику та суміжні технології в Україні».

Цьому передувала значна поступка з боку адміністрації Трампа: лише майбутня військова допомога США враховуватиметься як внесок у межах угоди.

Перший віцепрем'єр-міністр України Юлія Свириденко вирушила до Вашингтона, щоб підписати документ разом із міністром фінансів США Скоттом Бессентом, повідомили три українські посадовці.

Однак ще під час перельоту Свириденко до Вашингтона виникли труднощі: команда Бессента попередила, що вона повинна бути «готова підписати всі документи або повертатися додому», стверджують джерела, обізнані з ситуацією.

За словами двох українських чиновників, США наполягають на одночасному підписанні як рамкової угоди, так і детального документа щодо фонду, який завершив би формування повного пакета домовленостей.

Один із чиновників, знайомий з позицією США, заявив, що переговори не завершені, оскільки Україна намагалася переглянути пункти, погоджені на вихідних. Американські високопосадовці стурбовані тим, що це може знизити прозорість та підзвітність. Водночас підписання у середу можливе, якщо Київ повернеться до попередніх умов.

«Президент Трамп заявив, що час завершити цю справу настав, і ми діємо максимально швидко. США прагнуть якнайшвидшого укладання цієї важливої угоди та забезпечення тривалого миру в Україні», — зазначив речник Мінфіну США.

Українська сторона заперечує твердження Вашингтона, наголошуючи, що другий документ не може бути підписаний одразу, адже угоду про фонд має ратифікувати Верховна Рада.

Один з учасників переговорів з українського боку висловив розчарування: «Нас турбує, що їх нічого не влаштовує». Він додав: «Ми готові підписати рамкову угоду вже сьогодні», хоча шансів на це лише близько 50%.

У той час прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив у прямому ефірі, що сподівається на підписання документа «впродовж наступних 24 годин». «Щойно будуть врегульовані всі фінальні деталі — а я сподіваюся, це станеться найближчим часом, — угоду буде підписано, і ми зробимо перший крок», — сказав він.

Попри те що рамкова угода не передбачає безпекових гарантій з боку США, у тексті йдеться про «вияв ширшого, довгострокового стратегічного узгодження… та відчутний доказ підтримки США безпеки, добробуту, відновлення України та її інтеграції у світову економіку».

«Ми вважаємо, що команди добре попрацювали, і ця угода є кращою для обох країн», — зазначив один із українських чиновників.

Угода стала би суттєвим кроком уперед після зриву церемонії підписання попередньої версії в лютому, коли між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським виникла публічна суперечка в Овальному кабінеті.

Після того конфлікту Трамп наполягав, щоб мільярди доларів американської військової допомоги минулих років були оформлені як кредити, що мають бути повернуті в межах угоди — на що Зеленський не погодився. Згодом США запропонували новий варіант: зараховувати лише вже надану допомогу як внесок США.

У неділю Шмигаль підтвердив, що ця вимога була знята після чіткого окреслення «червоних ліній» з боку України. Він виступив із Вашингтона після «важливої зустрічі» з Бессентом щодо фінальних пунктів документа.

З моменту зриву перемовин в Овальному кабінеті — і після залучення американської юридичної фірми на боці України — обговорення стали більш конструктивними, зазначили в Києві.

На початку квітня сторони підписали меморандум про наміри щодо просування інвестиційного фонду, що охоплює українські ресурси та енергетичні активи.

Угода передбачає, що після її набрання чинності вся нова військова допомога США — включаючи передачу озброєння, боєприпасів, технологій чи навчання — розглядатиметься як капіталовкладення з боку Вашингтона.

Тим часом Трамп дедалі різкіше висловлює невдоволення відсутністю прогресу у переговорах про припинення вогню. Після зустрічі із Зеленським у Ватикані він заявив, що «дуже розчарований тим, що Росія знову запустила ракети… Я хочу, щоб [Путін] припинив стріляти, сів за стіл і підписав угоду».

Нагадаємо, як зазначив Шмигаль у ефірі телемарафону, після тривалих консультацій сторони досягли чітких домовленостей щодо змісту документа. Уряд підкреслює, що майбутня угода матиме партнерський характер. Інвестиційний фонд, який буде створено, передбачає рівні частки управління та фінансування — по 50% від кожної зі сторін. Внески здійснюватимуться в грошовій формі, при цьому Сполучені Штати зможуть зараховувати нову військову допомогу як внесок до фонду. Але і ці домовленості. як виявилося, мають підводні камені.

На шляху до підписання угоди між США і Україною про копалини виникла перешкода

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua