ЄС готує «план Б» на випадок, якщо Трамп вийде з переговорів щодо України – Financial Times

30 квітня 2025 р. 23:42

30 квітня 2025 р. 23:42


Європейський Союз готує «план Б» щодо збереження економічних санкцій проти Росії , якщо адміністрація Трампа відмовиться від мирних переговорів щодо України та прагнутиме зближення з Москвою. Про це повідомила верховний представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Кая Каллас, пише Financial Times.

Президент США Дональд Трамп пообіцяв швидко покласти край війні Росії проти України, яка триває понад три роки, але протягом перших 100 днів перебування на посаді йому не вдалося домогтися мирної угоди, оскільки Москва та Київ відкидають деякі елементи пропозицій його адміністрації.

«Питання в тому, чи захочуть американці піти. Ми бачимо ознаки того, що вони розглядають можливість вийти з переговорів по Україні і припинити спроби укласти угоду з росіянами, оскільки це важко», – сказала Каллас.

Речниця державного секретаря США Теммі Брюс у вівторок заявила, що за відсутності прогресу Сполучені Штати припинять посередницькі зусилля .

Водночас пропозиції Трампа щодо економічного зближення з Москвою в рамках мирної угоди викликали побоювання, що деякі країни Євросоюзу вимагатимуть від Брюсселя також скасувати санкції проти Росії.

Європейські посадовці також стурбовані наслідками того, що США потенційно дозволять своїм компаніям відновити економічну співпрацю з Росією, тоді як для європейських компаній така взаємодія залишатиметься під забороною.

Каллас запевнила, що існує «план Б» для збереження економічного тиску на Росію, якщо Угорщина заблокує продовження економічних санкцій ЄС у липні, однак наголосила, що Брюссель зосереджений на тому, щоб усі держави-члени мали однакову позицію.

«План Б існує, але ми повинні працювати над планом А, бо якщо зосередитися на плані Б – тоді це станеться», – сказала вона, додавши, що переговори з Вашингтоном та іншими міжнародними партнерами щодо забезпечення режиму збереження західних санкцій тривають .

Раніше FT повідомляло, що одним із варіантів обійти вето Угорщини є індивідуальне прийняття санкцій національними урядами – на кшталт видання Бельгією королівського указу про замороження російських державних активів на суму 190 мільярдів євро на території Бельгії.

Однак бельгійський високопосадовець заявив FT, що його країна не робитиме нічого на національному рівні.

Каллас визнає, що в деяких столицях ЄС ведуться дискусії щодо того, чи слідувати за адміністрацією Трампа, якщо та відмовиться від України та перезавантажить відносини з Росією.

«Зрозуміло, що у деяких державах-членах такі дискусії тривають. Можливо через надію, що нам більше не доведеться підтримувати [Україну]», – сказала колишня прем’єр-міністр Естонії.

Такі сподівання вона назвала хибними.

«Варто лише подивитися на Росію, яка інвестує понад 9% свого ВВП у військові потреби – вони знову захочуть їх використовувати», – пояснила дипломатка.

У рамках своїх мирних пропозицій США запропонували скасувати запроваджені спільно з ЄС санкції проти Москви та відновити економічну співпрацю з Росією зокрема у галузі енергетики.

Угорщина погрожує накласти вето на необхідне одностайне голосування щодо продовження режиму санкцій ЄС наприкінці липня.

За словами Каї Каллас, Європа може надавати Україні фінансову допомогу у разі виходу США із процесу підтримки, однак заповнити прогалину у військовій підтримці в цьому випадку буде складно.

Брюссель та інші європейські столиці, за словами дипломатки, зосереджені на продовженні співпраці з американцями та спробах переконати їх, що результат цієї війни також відповідає їхнім інтересам і що Росія насправді не отримує всього, чого хоче.

Крім того, Каллас заявила, що жодна країна ЄС не прийме визнання Криму Росією, що є елементом пропозиції США і водночас головною червоною лінією для Києва .

«Я не уявляю, щоб ми погодилися на такі речі. Але ми, звичайно, не можемо говорити від імені Америки та передбачити їхні дії. З європейського боку ми знову і знову повторюємо:  Крим – це Україна», – сказала вона.

Каллас також додала, що Сполучені Штати мають інструменти, які вони можуть використати з метою тиску на Росію, аби вона дійсно зупинила війну.

«Президент Трамп заявив, що хоче, щоб убивства припинилися. Він повинен тиснути на того, хто вбиває», – наголосила дипломатка.

Минулого тижня Володимир Зеленський провів переговори з очільницею Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн щодо підготовки 17-го пакету санкцій Європейського Союзу проти Росії.

ЄС готує «план Б» на випадок, якщо Трамп вийде з переговорів щодо України – Financial Times

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua