У Конгресі США Єврейська конфедерація України нагородила Ліну Костенко та Бернара-Анрі Леві медалями Андрея Шептицького

01 травня 2025 р. 12:43

01 травня 2025 р. 12:43


Церемонія нагородження відбулася 30 квітня у Капітолії у Вашингтоні. Медаллю імені Митрополита Андрея Шептицького нагороджуються видатні особистості, які внесли вагомий вклад у справу зміцнення і поглиблення відносин між українським та єврейським народами.

Цьогоріч лауреатами нагороди , започаткованої Єврейською конфедерацією України спільно з канадською організацією "Українсько-Єврейська Зустріч", стали видатна українська поетеса Ліна Костенко та відомий французький філософ, режисер і письменник Бернар-Анрі Леві.

нагородження

Ліна Костенко, яка приєдналася до церемонії онлайн із Києва, зауважила, що, як відомо, "політичної біжутерії" вона не носить. "Але нагорода імені Шептицького — це особлива нагорода. Це знак солідарності, знак взаєморозуміння, знак високої причетності до наших шляхетних людських цінностей", — наголосила найвидатніша українська поетеса сучасності.

Вона також зачитала рядки зі своєї нової книги, над якою наразі працює:

"Оце такі ми в Господа щасливці.

Ми — обраний народ.

Нас обирають вбивці".

Ліна Костенко - церемонія нагородження

Як зізналася Ліна Костенко, із єврейською темою її життя тісно пов’язане. У дитинстві в неї був друг, єврейський хлопчик Йося, з яким вона разом виросла на Трухановому острові в Києві. Як дізналася Костенко згодом, Йосю розстріляли нацисти у 1941 у Бабиному Яру.

У подальшій своїй творчості й суспільній активності Ліна Костенко весь час наголошувала на важливості збереження пам’яті про Голокост та відстоювала права народів на самовизначення, євреїв зокрема.

Французький філософ, один з найвидатніших інтелектуалів Заходу, режисер і письменник Бернар-Анрі Леві, приймаючи медаль імені Шептицького, зауважив, що буквально кілька днів тому повернувся з України, де перебував майже на лінії фронту під Торецьком.

За час повномасштабного вторгнення Леві зняв уже три документальні фільми про спротив українців російській навалі: "Чому Україна" (2022), "Слава Україні" (2023) та "Героям Слава" (2023). Вихід четвертої стрічки – "Наша війна" – очікується влітку 2025 року.

Отримуючи нагороду, французький філософ, єврей за походженням Бернар-Анрі Леві зазначив: "Це європейці та американці мають дякувати українцям, а не навпаки".

Він також виступив за надання Митрополиту Андрею Шептицькому звання "Праведник народів світу" за його активну участь у порятунку євреїв під час Голокосту. За особистої участі Митрополита Греко-католицької церкви у часи Другої світової війни від смерті було врятовано кількасот євреїв.

Андрей Шептицький не боявся говорити правду про нацистські злочини рейхсфюреру СС Гіммлеру та Папі Римському Пію XII. А вірян закликав не брати участі у злочинах проти євреїв.

"І Ліну Костенко, і Бернара-Анрі Леві, і Андрея Шептицького об'єднує одна спільна і цінна якість: сміливість говорити правду. Про права людини як такі, і про права українського та єврейського народів, зокрема", — зазначив президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін.

Гостями церемонії стали також посол України у США Оксана Маркарова, лідери єврейських громад Північної Америки та України, військовослужбовці ЗСУ, речник Священного синоду, заступник голови Управління зовнішніх церковних зв'язків ПЦУ Євстратій (Зоря), а також конгресмени США від обох партій.

Супровід заходу з української сторони забезпечувала комунікаційна агенція Ideas & Strategy.

У Конгресі США Єврейська конфедерація України нагородила Ліну Костенко та Бернара-Анрі Леві медалями Андрея Шептицького

Джерело: telegraf.com.ua (Світ)