Путін міг змінити свої безпосередні цілі у війні проти України — дані західної розвідки

02 травня 2025 р. 04:26

02 травня 2025 р. 04:26


Нові дані розвідки, з якими ознайомилися посадовці США та західних країн, свідчать, що президент Росії Владімір Путін змістив свою увагу у війні проти України на короткотермінові завдання: закріплення контролю над окупованими територіями та стимулювання ослабленої економіки Росії, повідомляє CNN із посиланням на кілька обізнаних джерел.

Раніше оцінки американської та західної розвідок свідчили, що Путін вважає стан війни вигідним для себе , що він має ініціативу та достатньо людських ресурсів, щоб вести затяжну боротьбу проти ослабленої України та, можливо, захопити всю країну.

Розуміння того, що Путін міг змінити свої плани, посилило впевненість президента Дональда Трампа та його переговорників у тому, що російський лідер може бути більш схильним до розгляду потенційної мирної угоди, ніж раніше, розповіли CNN два американські джерела.

Однак високопосадовці США все ще скептично налаштовані щодо щирості Путіна та його постійних заяв на переговорах про бажання миру.

Вони вказують, що пропозиції США надзвичайно вигідні Росії — фактично вони узаконюють більшість контрольованих нею територій. Водночас існує побоювання, що навіть якщо Москві вдасться укласти угоду, згодом вона може поновити війну й далі розширювати свої здобутки.

«Я вважаю, що він може думати не стільки про масштаб, скільки про досяжну ближчу за часом ціль», — зазначив представник західної розвідки.

На Путіна тисне дедалі більш агресивна адміністрація Трампа, яка погрожує новими санкціями, а також проблеми в російській економіці. Під час переговорів також наголошувалося на потенційних інвестиціях між США та Росією в разі завершення війни, що в Вашингтоні назвали «історичною можливістю».

«Усе залежить від того, що США готові запропонувати, аби він міг не лише проголосити перемогу всередині країни, — сказав той самий співрозмовник, — а й дійсно відчути, що досягнув чогось значного, що виправдовує довгу паузу… а може й продовження боротьби пізніше».

Посадовець зазначив, що Путін не відмовився від своєї довгострокової мети — захоплення ще більшої частини України, «принаймні тих територій, які він вважає колискою російської цивілізації».

Високопосадовець з Європи погоджується, що Москва, ймовірно, готова «зіграти за правилами» США та тимчасово обмежити свої цілі задля покращення відносин з Вашингтоном, але «очевидно не відмовилася від своїх максималістських воєнних амбіцій».

Кремль сподівається, що кращі відносини з США дозволять відволікти увагу світу після тактичної паузи, а потім Росія знову зможе використати військові, економічні, інформаційні та політичні інструменти для досягнення повного контролю над Україною та не лише.

На початку цього року американські розвідники попередили радників Трампа, що головним пріоритетом Путіна залишається контроль над Україною  і що він прагне використати будь-який поспіх нової адміністрації до переговорів.

«Путін змінив своє мислення, бо вважає, що має співчутливого президента США, який не розуміє, що робить, і більше зацікавлений у короткострокових перемогах», — вважає демократ-конгресмен Джейсон Кроу, член комітету з розвідки Палати представників. За його словами, Путін вважає, що може бути укладено домовленість, якої просто не будуть дотримуватися.

Україна просить про гарантії безпеки

Під час переговорів українські лідери неодноразово закликали США та Європу надати гарантії безпеки у рамках потенційної угоди, щоб, навіть у разі втрати частини території, Росію було стримано від подальшої агресії.

«Мета Росії — домогтися визнання максимальної кількості територій і зробити Україну якнайслабшою», — вважає високопосадовець США, додавши, що «немає жодних ознак» того, що Путін здатен завоювати решту України, враховуючи, що лінія фронту не змінюється вже тривалий час.

Отже, будь-яка зміна в мисленні Путіна пов’язана з цим усвідомленням та зусиллями адміністрації Трампа домовитися про завершення конфлікту.

«Оцінка того, що Путін ще може досягти на цьому етапі, очевидно, змінилася, частково через бажання закінчити війну», — зазначив чиновник. — «Змінилася й оцінка з боку США (у порівнянні з адміністрацією Байдена), що, ймовірно, також вплинуло на зміну підходу Росії».

Переговори щодо можливих кордонів зосереджуються на п’яти територіях, де Росія має найсильніші позиції, включно з Кримом, який Путін захопив у 2014 році. Трамп заявив, що Україна не отримає назад більшість втрачених земель.

Минулого тижня віцепрезидент Джей Ді Венс зазначив, що США бачать майбутнє перемир’я «десь поблизу» теперішньої лінії фронту з можливими «територіальними обмінами».

CNN повідомляє, що деякі європейські союзники глибоко стурбовані, оскільки запропонована США угода може означати визнання територій, незаконно захоплених Росією.

Трамп заявив, що США готові визнати російський суверенітет над Кримом, а міністр закордонних справ РФ Серґєй Лавров цього тижня сказав, що Москва вимагає міжнародного визнання всіх п’яти повністю або частково окупованих українських територій — чого Київ категорично не приймає.

Інший високопосадовець США, спецпредставник по Україні Кіт Келлог, у вівторок заявив, що адміністрація просто чекає, коли Росія погодиться на припинення вогню.

«Ми маємо згоду України, тепер потрібна згода іншої сторони, і я думаю, ми близькі до цього», — сказав він Fox News. — «Це останні 100 ярдів до мети. У військовій справі — це найважчі 100 ярдів».

Сумніви щодо добросовісності Путіна

Однак і раніше в політичних та розвідувальних колах сумнівалися, що Путін і його оточення ведуть переговори щиро — радше затягують їх і продовжують бойові дії.

Сенатор Роджер Вікер, голова Комітету Сенату з питань збройних сил, цього тижня повторив ці сумніви, сказавши журналістам, що «час ставитися до Путіна як до брехливого воєнного злочинця» та нагадав Трампу, що російського лідера «не можна дозволити тягнути США за собою».

Трамп постійно заявляє, що вірить у бажання Путіна до мир у, й висловлює оптимізм щодо потенційної угоди. Але в суботу він уперше поставив під сумнів цілі Путіна :

«Може, він і не хоче зупиняти війну, просто дурить мене, і до нього треба ставитися по-іншому — через "банківські" чи "вторинні санкції"?» — написав Трамп у Truth Social після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Ватикані.

У середу прессекретар Путіна Дмітрій Пєсков відповів: «Ми розуміємо, що Вашингтон хоче швидкого успіху в цьому процесі. Але водночас сподіваємося на розуміння, що врегулювання української кризи занадто складне, щоб відбутися за один день. Є багато нюансів і дрібних деталей, які слід вирішити».

Трамп також згадав нещодавні російські удари по Києву та інших містах, які, за словами представника західної розвідки, свідчать, що Путін не веде переговори з наміром завершити війну.

«Але якщо буде запропоновано щось надто вигідне, щоб відмовитися, — сказав посадовець, — можливо, вони змінять свій підхід».

Путін міг змінити свої безпосередні цілі у війні проти України — дані західної розвідки

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua