вологість:
тиск:
вітер:
Інститути Конфуція масово закриваються в Австралії
Шість з тринадцяти австралійських Інститутів Конфуція тихо зачинили свої двері, що свідчить про те, що стратегія впливу Комуністичної партії Китаю (КПК) на університети країни, яка застосовувалася протягом останніх двадцяти років, вичерпує себе.
Ця тенденція відображає зростаюче визнання західними демократіями спроб Пекіна поширювати соціалістичну ідеологію режиму серед молодої та вразливої аудиторії.
Перші закриття відбулися під час пандемії Covid-19 і прискорилися за останній рік.
Інститути Конфуція, що фінансуються КПК, — це культурні програми, створені в університетських кампусах. Представлені як центри просування китайської культури, вони піддаються критиці за пропаганду свого контенту і просування «м’якої сили» Пекіна.
Першим австралійським університетом, який закрив Інститут Конфуція, став Королівський Мельбурнський технологічний інститут (RMIT), за ним послідували Університет Нового Південного Уельсу (UNSW) у 2022 році та Університет Західної Австралії (UWA) у 2023 році.
Університет Аделаїди також, як повідомляється, припинив співпрацю з Інститутом Конфуція, хоча офіційного підтвердження цьому поки що немає.
Університет Мельбурна та Університет Квінсленда закрили свої інститути у 2024 році після закінчення терміну дії контрактів.
Відтоді, як КПК запровадила інститути Конфуція в Австралії, було створено тринадцять закладів по всій країні.
Лише сім з них досі діють в країні.
Пекін безсилий, вважає експерт
Фен Чун-ї, старший викладач китаєзнавства в Технологічному університеті Сіднея, вважає, що початковою метою Інститутів Конфуція було зміцнення зв’язків між Австралією та компартією Китаю (КПК).
«Вони були створені для того, щоб продемонструвати добру волю китайському уряду, отримати фінансування, залучити китайських студентів і налагодити партнерські відносини в Китаї», — сказав він в інтерв’ю Epoch Times.
Однак, за його словами, переломний момент настав приблизно в 2017-2018 роках, коли Австралія, США та інші демократичні країни прийняли цілу низку законів, покликаних захиститися від спецоперацій впливу, які таємно проводяться іноземними державами.
«Відколи ці закони набули чинності, Інститути Конфуція стали перешкодою. Але багато університетів не закрили їх одразу, щоб не образити Китай», — пояснює він.
«Звичайна стратегія полягає в тому, щоб дочекатися закінчення терміну дії контрактів і не продовжувати їх, використовуючи різні приводи».
Тому поступове закриття цих інститутів в австралійських університетах є ударом по амбіціях КПК.
«Вони безсилі. КПК нічого не може з цим зробити. Навіть якщо вони хочуть висловити свій гнів, вони не мають можливості це зробити», — каже він.
Країна повинна йти далі, вважає активіст
Хоча певні університети вживають заходів, деякі експерти вважають, що австралійський уряд міг би піти далі.
У лютому 2023 року лейбористський уряд оголосив, що більше не схвалюватиме жодних нових Інститутів Конфуція і перевірятиме ті, що вже існують, після парламентського звіту про іноземний вплив в університетах.
Але для Лін Біна, учасника демократичної кампанії в Гонконзі та доктора політичних наук, реакція уряду є неадекватною.
«Вони повинні були діяти раніше. Проникнення КПК в Австралію все ще дуже сильне, а реакція уряду занадто повільна», — сказала вона в інтерв’ю Epoch Times.
«Я думаю, що уряд повинен робити більше, особливо в плані боротьби зі шпигунством. Відповідні відомства повинні мати більше людських, матеріальних і фінансових ресурсів для протидії впливу КПК».
Пані Лін також закликала університети диверсифікувати свої партнерства, щоб не потрапити у фінансову залежність від китайських студентів.
«Вони не повинні зосереджуватися виключно на Китаї. Замість цього вони повинні звернути увагу на демократичні країни, які поділяють ті ж цінності свободи й демократії», — каже вона.
Що таке Інститути Конфуція?
Інститути Конфуція — це «неприбуткові освітні організації», що фінансуються китайським комуністичним режимом і працюють за кордоном у партнерстві з університетами та школами.
Вони пропонують різноманітні семінари та культурні заходи на безоплатній основі, а також платні курси китайської мови.
Пекін стверджує, що їхньою метою є просування китайської мови й культури, але спосіб їхньої роботи свідчить про зовсім іншу мету.
«Інститути Конфуція використовують підручники з Китаю, надсилають власних викладачів і працюють за подвійною системою управління», — пояснює пан Фен.
«Викладачів обирає і відряджає Міністерство освіти Китаю. Іншими словами, КПК безпосередньо впроваджує свою пропагандистську машину в університетах-партнерах».
У 2017 році канадська режисерка Доріс Лю випустила документальний фільм «В ім’я Конфуція», який викриває надмірності й справжню природу цієї фінансованої КПК програми.
Пані Лю стверджує, що ці інститути є інструментом ідеологічного проникнення.
«Їхньою метою є поширення політичного бачення КПК, її версії китайської історії та власних цінностей серед іноземних студентів — іншими словами, нав’язування їм наративу КПК», — пояснює вона.
«Цей наратив є політично упередженим, суб'єктивним і несправедливим».
«Інститути Конфуція підривають належне функціонування західних університетів і, в довгостроковій перспективі, загрожують академічній свободі».

Новини рубріки

Пасажирський літак авіакомпанії LOT екстрено сів в Азербайджані
03 травня 2025 р. 21:40

Індія змінює представника на параді в Москві після теракту в Пахалгамі
03 травня 2025 р. 21:27

Що в біса коїться в Німеччині? – угорський прем'єр Орбан обурився через заборону AfD
03 травня 2025 р. 21:27