вологість:
тиск:
вітер:
Енергосистема ЄС потребує модернізації на трильйони доларів, заявляють аналітики
Енергосистема Європи, що старіє, і нестача потужностей для зберігання енергії потребуватимуть трильйонів доларів інвестицій, щоб уникнути вимкнень і впоратися зі зростанням виробництва «зеленої» енергії та збільшенням попиту на електрику, заявили експерти.
Після масштабного блекауту в Іспанії та Португалії аналітики та представники галузі кажуть, що інвестиції в інфраструктуру необхідні, пише Reuters .
«Відключення електрики стало тривожним сигналом. Воно показало, що необхідність модернізації та зміцнення європейської електромережі є терміновою і неминучою», — заявила Крістіна Рубі, генеральний секретар Eurelectric, європейської асоціації електроенергетиків.
Електричні мережі Європейського союзу здебільшого побудовані ще в минулому столітті, а вік половини ліній перевищує 40 років. Зростання виробництва низьковуглецевої енергії та зростаючий попит з боку центрів обробки даних і електромобілів вимагають капітального ремонту електромереж, які також потребують цифрового захисту, щоб протистояти кібератакам.
У той час як глобальні інвестиції у відновлювані джерела енергії з 2010 року майже подвоїлися, інвестиції в електромережі практично не змінилися і становлять близько 300 мільярдів доларів на рік. За даними Міжнародного енергетичного агентства, до 2030 року ця сума має подвоїтися і скласти понад 600 мільярдів доларів на рік, щоб покрити необхідні витрати на капітальний ремонт.
Іспанія звернулася до власних слідчих і регулюючих органів Європейського союзу з проханням розслідувати відключення електроенергії. Оператор енергосистеми Red Electrica заявив, що причиною масового відключення електроенергії могли стати два окремі чинники.
У лютому 2022 року Росія вторглася на територію України, внаслідок чого було порушено постачання нафти і газу. Тоді ж у ЄС зосередилися на зусиллях зі зниження залежності від викопного палива, і в Іспанії спостерігається зростання використання відновлюваних джерел енергії.
Частка відновлюваних джерел енергії в енергобалансі ЄС торік зросла до 47% з 34% у 2019 році, тоді як частка викопного палива знизилася до 29% з 39%, свідчать дані аналітичного центру Ember.
Іспанія планує поступово відмовитися від використання вугілля та атомної енергії. У 2024 році виробництво електроенергії з відновлюваних джерел досягне рекордно високого рівня — 56% в енергобалансі Іспанії.
Вітряні та сонячні електростанції будуються відносно швидко порівняно з мережами, будівництво яких може зайняти більше десяти років. Частково проблема полягає у величезних сумах і складності вдосконалення мережі на великій відстані.
За оцінками Європейської комісії, Європі необхідно інвестувати 2,0-2,3 трильйона доларів в електромережі до 2050 року.
Минулого року європейські компанії інвестували в енергосистеми 80 мільярдів євро (90,5 мільярда доларів) порівняно з 50-70 мільярдами в попередні роки, зазначають аналітики Bruegel, додаючи, що інвестиції можуть зрости до 100 мільярдів.
БРАК З'ЄДНАНЬ ДЛЯ РЕЗЕРВНОГО ЖИВЛЕННЯ
Енергетичні системи Іспанії та Португалії — одні з тих у Європі, яким не вистачає зв'язків з іншими мережами, здатними забезпечити резервне живлення.
Іспанії необхідно більше з'єднань із Францією та Марокко, каже Хосе Луїс Домінгес-Гарсія з іспанського центру енергетичних досліджень IREC у Каталонії.
За його словами, Іспанія має лише 5% з'єднань за межами Піренейського півострова.
Оскільки деякі інші країни також відстають, Європейська комісія поставила за мету збільшити кількість міжсистемних з'єднань до 15% до 2030 року порівняно з попередньою метою в 10%. Це означає, що кожна країна-член ЄС повинна мати можливість імпортувати щонайменше 15% своїх потужностей з виробництва електроенергії із сусідніх країн.
Іспанія зміцнить зв'язки з Францією, включно з новою лінією через Біскайську затоку, яка подвоїть потужність міжсистемних з'єднань між двома країнами, повідомила у вівторок іспанська електромережева компанія Red Electrica.
РЕЗЕРВНЕ ОБЛАДНАННЯ
У міру зростання виробництва сонячної та вітрової енергії виникають проблеми, що виходять за рамки модернізації мереж і пов'язані з необхідністю створення резервних джерел живлення.
Сонячні та вітряні електростанції виробляють енергію постійного струму, а традиційні газові або атомні станції — змінного.
Постійний струм перетворюється на змінний в інверторах до стандартної частоти 50 герц для європейських електромереж і використання в будинках і на підприємствах. Якщо вироблення електроенергії знижується, мережі потрібне резервне живлення змінним струмом, щоб запобігти падінню частоти.
У разі падіння частоти автоматичні захисні механізми відключають частину генерації, щоб запобігти перегріву, пошкодженню трансформаторів і ліній електропередачі. Якщо одночасно відключиться занадто багато електростанцій, у системі може статися блекаут.
До відключення електроенергії минулого тижня Іспанія страждала від перебоїв у подачі електроенергії, і представники промисловості неодноразово попереджали про нестабільність мережі. Представники енергетичного відомства Іспанії також заявили, що плани країни щодо закриття всіх семи ядерних реакторів до 2035 року можуть поставити під загрозу енергопостачання.
У Португалії є тільки дві резервні станції, газова і гідроелектростанція, здатні швидко відреагувати, якщо енергосистемі буде потрібно більше енергії, заявив у вівторок прем'єр-міністр Португалії Луїш Монтенегро.
У Великій Британії 2019 року відбулося вимкнення електрики у мільйона споживачів, коли через удар блискавки та другий, не пов'язаний із цим інцидент, знизилася частота мережі.
Відтоді країна інвестувала кошти в розвиток акумуляторних батарей, і наприкінці минулого року, за даними галузевої асоціації RenewableUK, було встановлено близько 5 гігават потужностей. Вони можуть допомогти збалансувати енергосистему так само, як і електростанції.
У Європі є 10,8 гігават акумуляторних батарей, і до 2030 року цей показник зросте до 50 ГВт — набагато менше, ніж необхідні 200 ГВт, за даними Європейської асоціації зберігання енергії.
В Ірландії компанія Siemens Energy побудувала найбільший у світі маховик, який також може працювати як накопичувач енергії і допомагати стабілізувати мережу.

Новини рубріки

"Репетиція параду Путіна": Росія вночі зазнала масової атаки дронів
06 травня 2025 р. 11:11

Не всі у Кремлі хочуть продовження війни: кого послухає Путін
06 травня 2025 р. 11:11

Українські військові взяли участь у параді в Лондоні
06 травня 2025 р. 10:59