Французька пристрасть і німецький прагматизм: Мерц і Макрон створять спільну раду з питань безпеки

07 травня 2025 р. 21:54

07 травня 2025 р. 21:54


Франція та Німеччина створять спільну раду з питань безпеки в межах зростаючої уваги Європи до власної обороноздатності, оголосив Емманюель Макрон під час першого державного візиту нового канцлера Фрідріха Мерца до Франції. На зустрічі в Єлисейському палаці в середу лідери двох країн пообіцяли посилити співпрацю на тлі зростаючої загрози з боку Росії та непередбачуваності адміністрації президента США Дональда Трампа, пише Financial

Мерц, який вступив на посаду у вівторок, свій перший закордонний візит здійснив саме до Парижа, аби відновити співпрацю між двома найбільшими країнами ЄС.

«Окрім танків, бойових літаків і ракет великої дальності, ми створимо франко-німецьку раду з питань оборони та безпеки, яка регулярно засідатиме з метою напрацювання оперативних рішень наших спільних стратегічних викликів», — заявив Макрон, особливо наголосивши на «системній загрозі, яку становить Росія для європейського устрою».

Також він зазначив, що серед пріоритетів співпраці залишаються питання суверенітету та конкурентоспроможності.

Мерц, у свою чергу, відзначив «міцний зв'язок» між Францією та Німеччиною, назвавши свій візит «виявом особистих відносин, які йому вдалося вибудувати з Емманюелем Макроном упродовж останніх років». Останнім часом президент Франції вже кілька разів зустрічався з Мерцем для обговорення нагальних питань, зокрема розв’язаної Трампом тарифної війни та врегулювання ситуації навколо України.

Мерц закликав усі країни ЄС збільшити витрати на оборону, аби ліквідувати прогалини у військовому потенціалі та продовжувати повноцінну підтримку України. Він також застеріг, що війна в Україні не завершиться без подальшого політичного й військового залучення з боку Сполучених Штатів Америки. Європейці не зможуть їх замінити.

Лідери двох країн також заявили, що будь-які обговорення можливого розширення французької ядерної парасольки на інші європейські держави повинні лише доповнювати чинну архітектуру безпеки НАТО, побудовану на гарантіях США.

«Ми вважаємо, що Європа повинна краще організовуватись, однак це не має на меті ставити під сумнів наші історичні союзи», — підкреслив Макрон.

У Парижі сподіваються, що прихід Мерца на посаду канцлера вдихне нову енергію в реалізацію спільних проєктів ЄС, зокрема оборонних ініціатив і підвищення конкурентоспроможності єврозони.

За словами французького чиновника, особисті думки та політичні погляди Макрона і Мерца значно більше збігаються, ніж це будо з попереднім канцлером Олафом Шольцом, з яким «відносини були не надто плідними».

«Це хороша нагода як для Франції та Німеччини, так і для всієї Європи, щоб надати нового імпульсу ключовим пріоритетам. Нова [німецька] влада має сильні амбіції зробити Європу більш незалежною в питаннях оборони та безпеки, і в нас також є спільні цілі щодо конкурентоспроможності та міграції. І Макрон, і Мерц хочуть діяти швидко», — зазначив міністр у справах Європи Франції Бенжамін Адад.

Соратники Мерца поділяють думку, що Шольц недостатньо приділяв уваги Парижу та європейській політиці загалом.

«Йдеться не лише про Францію», — зазначив Девід Макалістер, провідний євродепутат від ХДС.

За його словами, Шольц, соціал-демократ, добре ладнав із політичними союзниками, такими як прем’єр Іспанії Педро Санчес, однак не налагодив тісних контактів із консервативними лідерами Польщі та Італії — Дональдом Туском і Джорджею Мелоні.

У середу Мерц має зустріч з Туском, а в п’ятницю заплановано його візит до Брюсселя.

«Макрон виголошує великі промови, бо має бачення майбутнього Європи. У Шольца не було ні великої промови, ні амбітного бачення — навіть переконливої ідеї щодо того, якою має бути подальша європейська інтеграція. Для успішної Європи потрібна французька пристрасть і німецький прагматизм», — сказав Макалістер.

Серед складних тем, що ускладнювали франко-німецькі стосунки в останні роки, були торгівля, адже Німеччина підтримувала договір із країнами Меркосур, який Франція блокувала, а також енергетика, де країни розходилися у поглядах на те, чи слід вважати французьку ядерну енергетику низьковуглецевою згідно з екологічними стандартами ЄС.

«Це не ті питання, які вирішуються за один візит, але позитив у тому, що з Мерцом знову повертається звичка розв’язувати проблеми через франко-німецьке партнерство. Мета — домовлятися там, де це можливо, а де ні — принаймні стримувати розбіжності, аби партнерство могло ефективно функціонувати», — зазначив один із французьких посадовців.

Як повідомлялося,  під час зустрічі лідери заявили, що Франція та Німеччина тісно співпрацюють у своїй непохитній підтримці України та й надалі працюватимуть над досягненням 30-денного перемир’я.

Французька пристрасть і німецький прагматизм: Мерц і Макрон створять спільну раду з питань безпеки

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua