Глави МЗС семи країн Європи на тлі мирних перемовин щодо України нагадали уроки Другої світової

08 травня 2025 р. 19:40

08 травня 2025 р. 19:40


До 80-ї річниці з дня закінчення Другої світової війни в Європі, міністри закордонних справ держав Балтії, Польщі, Чехії, Молдови та України, виклали п’ять спільних висновків того, які дії не слід повторювати у сценаріях закінчення російсько-української війни, щоб не призвести до помилок минулого.

Про це вони написали у спільній колонці для The New York Times , передає Укрінформ.

Міністри підкреслили, що агресивна війна Росії проти України зруйнувала архітектуру безпеки, яка склалася після Другої світової війни, а також міжнародну систему, засновану на Статуті ООН та Гельсінських угодах, і завершення цієї агресії має стати основою для нової архітектури безпеки. «Ми пропонуємо уроки Другої світової війни , які необхідно взяти до уваги, якщо ми хочемо створити тривалий мир в Україні, а не паузу перед наступним потенційно катастрофічним глобальним конфліктом», - йдеться у статті.

Перша помилка, за словами глав МЗС, це задобрювання агресора, що призводить до ще більшої агресії, а не до миру, зокрема, поступки щодо незаконних територіальних претензій є катастрофічною помилкою. Вони нагадали, що розділ Чехословаччини у 1938 році лише розпалив апетити нацистської Німеччини і призвів до глобальної війни. «Вивчивши цей урок, Україна ніколи не погодиться з легітимізацією російської окупації та анексії будь-якої частини української території. Повага до територіальної цілісності є основоположним принципом міжнародного права. Не може бути стійкого миру та безпеки ціною українського народу, незалежності, суверенітету та територіальної цілісності», - наголошується у статті.

Друге – це неприпустимість домовленостей великих геополітичних гравців щодо «сфери впливу», чого зараз прагне кремлівський диктатор Володимир Путін. «Наша принципова позиція полягає в тому, що жодна третя країна не має права вето на вибір союзів і альянсів України чи будь-якої іншої держави. Україна вже зробила свій вибір - вибір Європейського Союзу і НАТО», - наголошують міністри.

Третій урок – це необхідність покарати агресора за злочини. «Відсутність відповідальності породжує майбутні звірства. Нацистські злочини були широко викриті, засуджені, розслідувані і притягнуті до відповідальності, на відміну від радянських», - наголошується у статті.

Автори також підкреслюють, що Росія не засудила злочини сталінського режиму, відмовилась компенсувати збитки від окупації, це загальне відчуття безкарності призвело до реваншизму та агресії проти Грузії та України.

Міністри наголосили, що історичні маніпуляції мають бути виправлені, а правдива оцінка та глибоке розуміння історії є основою демократичної стійкості суспільства.

Міністри нагадали, що сьогодні Росія монополізує перемогу над нацизмом, яку здобули багато націй і народів. «Замість того, щоб вшановувати пам'ять жертв Другої світової війни, путінський режим створив потворний культ перемоги, використовуючи колективну перемогу над нацистами для виправдання своєї нинішньої агресії та звірств проти українців. Майбутній парад 9 травня, на якому Росія щорічно відзначає перемогу СРСР над нацистською Німеччиною, задуманий як прославлення цього культу. Путін використає його, щоб згуртувати більше росіян на фронті, зміцнити свій режим і створити враження, що його міжнародна ізоляція зникає. Ці плани не повинні досягнути своєї цілі», - наголосили глави МЗС.

Вони резюмують, що в умовах нинішнього гострого дефіциту безпеки потрібно зміцнювати оборонні можливості, оскільки Si vis pacem, para bellum (хочеш миру - готуйся до війни). Враховуючи це, Україна ніколи не погодиться на будь-які обмеження своїх збройних сил, оборонних спроможностей чи військової допомоги.

За словами голів МЗС, це спільне застереження країн, які постраждали від Мюнхенського договору, пакту Молотова-Ріббентропа та Ялтинської угоди.

«Вивчення цих простих, але важливих уроків Другої світової війни має вирішальне значення як для запобігання розв'язанню Третьої світової війни, так і для відновлення справедливої міжнародної системи з реальними гарантіями безпеки для мирних демократичних держав, яка забезпечує відповідальність агресорів та їх стримування», - резюмують автори.

Як повідомляв Укрінформ, 8 травня Україна та світ відзначають 80-ту річницю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.

Глави МЗС семи країн Європи на тлі мирних перемовин щодо України нагадали уроки Другої світової

Джерело: ukrinform.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua