США та Велика Британія уклали першу торговельну угоду в межах митної війни Трампа

08 травня 2025 р. 23:49

08 травня 2025 р. 23:49


Велика Британія стала першою країною, яка досягла торговельної угоди зі США після того, як Дональд Трамп розпочав нову митну війну . Лондон домігся зниження мит на експорт автомобілів і сталі, однак не зміг скасувати загальний 10% тариф, який поширюється на більшість товарів, пише Financial Times.

Про угоду було оголошено в Овальному кабінеті, під час телефонної розмови між президентом США і прем’єр-міністром Великої Британії. Обидва лідери не шкодували слів для демонстрації «особливих відносин» між двома країнами. Втім, попри гучну риторику, домовленість має обмежене охоплення, залишає багато невизначеностей і, зрештою, фіксує погіршення умов торгівлі для Британії порівняно з тим, що було до введення мит.

Фондові індекси США зросли на тлі новин про угоду — інвесторів надихнула перспектива аналогічних домовленостей із іншими країнами, які могли б пом’якшити удар тарифів. Індекс S&P 500 піднявся більш ніж на 1%, досягнувши найвищого рівня з 27 березня.

Попри гучні заяви Трампа про «повну та всеохопну» угоду, вона фактично зберігає чинними 10% мита на більшість британських товарів. Однак ключове полегшення стосується скасування додаткових 25% мит на автомобілі та метали, які викликали особливе занепокоєння у Лондоні. Британський експорт сталі та алюмінію тепер не оподатковуватиметься, а перші 100 тисяч автомобілів, проданих щороку у США, обкладатимуться зниженим митом у 10%.

«Ця історична угода захищає британський бізнес і робочі місця, зокрема в галузях автомобілебудування та металургії», — заявив прем'єр-міністр Кір Стармер.

В обмін Велика Британія погодилася надати американським фермерам розширений доступ до ринку за допомогою квот на постачання за нижчими тарифами — без зміни стандартів безпеки харчових продуктів. Також буде скасовано британський тариф на американський етанол — інгредієнт для виробництва пива.

Однак не всі у Великій Британії поділяють ентузіазм уряду. Президент Національної спілки фермерів Том Бредшоу зазначив, що саме агросектору доводиться платити найвищу ціну за вигоди інших галузей. Водночас уряди домовились розпочати роботу над цифровою торговельною угодою та обговорити американське невдоволення цифровим податком, який Велика Британія застосовує до техногігантів.

«США й Велика Британія багато років намагалися укласти угоду — і не виходило. А тепер, з цим прем’єр-міністром, нарешті вдалося», — сказав Трамп у Білому домі, поруч із віцепрезидентом Джей Ді Венсом, міністром торгівлі Говардом Латніком і британським послом у США лордом Пітером Мендельсоном.

Звертаючись до працівників заводу Jaguar Land Rover у Вест-Мідлендсі, Стармер підкреслив: «Це лише початок. Робочі місця збережено — але роботу ще не завершено».

Він також зазначив, що домігся «преференційного ставлення» до Британії в разі, якщо США в майбутньому піднімуть тарифи на фармацевтику чи інші галузі, зокрема кіноіндустрію.

Проте опозиція залишилася незадоволеною. Представник Консервативної партії з торговельних питань Ендрю Ґріффіт назвав домовленість «дієтичним варіантом» справжньої угоди. А лідерка торі Кемі Баденох і зовсім заявила: «Нас просто кинули».

У Вашингтоні вважають, що ця угода може стати шаблоном для подальших домовленостей з іншими країнами — зокрема з Індією, В’єтнамом, Японією та Південною Кореєю. Утім, Трамп попередив: країни з великим торговим профіцитом повинні бути готові до мит значно вищих за 10%.

«Деякі ставки будуть значно вищими. 10% — це лише мінімум», — заявив президент.

На цьому тлі цього тижня у Швейцарії мають відбутися ключові переговори між міністром фінансів США Скоттом Бессентом і представниками Китаю. Йдеться про спробу знизити напругу у торговельному конфлікті, який вже суттєво вплинув на світову економіку.

Трамп також заявив: «Китай дуже хоче домовитися. Подивимося, як це складеться».

На запитання, чи готовий він знизити мита на китайські товари, Трамп відповів: «Зараз вище вже нікуди — вони на рівні 145%. Тож так, будемо знижувати».

Підписана угода викликала застереження з боку юристів і фахівців з міжнародної торгівлі: чи відповідає вона нормам Світової організації торгівлі? Зокрема, Ігнасіо Гарсія Берсеро з брюссельського аналітичного центру Bruegel вважає, що, надаючи США преференції без аналогічних пропозицій іншим країнам, Велика Британія може порушити принцип найбільшого сприяння. За правилами СОТ, знижені тарифи дозволені лише в рамках двосторонніх угод, що охоплюють «суттєво всю торгівлю». Поточна домовленість із США під ці критерії не підпадає.

Інший юрист, який побажав залишитися анонімним, натомість зауважив: правила СОТ допускають поетапне укладення угод.

«Можна оголосити це початком переговорів про повноцінну угоду про вільну торгівлю, які триватимуть 10–15 років», — сказав він.

Як розповідала президентка Швейцарської Конфедерації Карін Келлер-Зуттер, Сполучені Штати планують так звані «привілейовані» торговельні переговори з 15 країнами, на тлі побоювань щодо дестабілізації світових ринків через тарифну політику президента Дональда Трампа.

США та Велика Британія уклали першу торговельну угоду в межах митної війни Трампа

Джерело: zn.ua (Світ)