вологість:
тиск:
вітер:
Росія продовжує "грати у перемогу" і перетворює 9 травня на виставу: як Кремль використовує риторику війни
80-річчя Перемоги Кремль використовує як привід для мобілізації населення і виправдання своєї зовнішньополітичної агресії. На Красній площі - бронетехніка, ветерани та учасники СВО, у медіа - піднесені оди та відверті погрози Києву і країнам Заходу. Під маскою "перемир'я" - обіцянки "стерти з лиця землі" українську столицю. Тих, хто відмовився приїхати на парад, автоматично оголошують "русофобами". Таким чином, колись священний день знову стає засобом політичної маніпуляції, повідомляє Інститут масової інформації.
Свято, яке колись символізувало кінець світової бійні, тепер слугує трибуною для демонстрації сил та ідеологічних установок. Історична подія перетворена на декорацію, де ворогом виступають уже не нацисти минулого, а сучасна Україна і Захід, який її підтримує.
Ключовим заходом у Москві став військовий парад, офіційно присвячений перемозі 1945 року, але насправді - це демонстрація нинішньої військової потужності та розстановка друзів і ворогів Росії. Разом із солдатами з казарм беруть участь бійці з українських окопів - ті, хто отримав звання "учасників СВО".
Як повідомляють "Вести" у статті "З ким Росія відзначить День Перемоги", серед запрошених - представники дружніх країн: Китай, Білорусь, Сербія, Словаччина, Венесуела, Уганда та інші. Посил зрозумілий: "світ з нами", навіть якщо цей "світ" - скоріше набір політичних ізгоїв. Приїзд делегацій стає свого роду перевіркою на лояльність - хто не боїться з'явитися в країні, де щодня збивають безпілотники.
Суть параду не в техніці та маршах. Він створений для того, щоб транслювати впевненість у собі: ми сильні, у нас є союзники, війна - це лише ще один епізод у великому історичному шляху.
Помічник президента РФ Юрій Ушаков заявляє в "Известиях": "Очікується широка міжнародна присутність". Ці слова мають переконати росіян, що Кремль не в ізоляції.
У тій самій статті підкреслюється, що в параді задіяні сучасні системи ППО та оновлені зразки озброєння, що застосовуються у війні проти України. Показ озброєнь - це не тільки демонстрація сили, а й меседж: Росія готова до затяжного конфлікту.
Москва також організувала сотні заходів у рамках фестивалю "Московська весна Перемоги": виставки, концерти, арт-інсталяції. Усе це створює ілюзію безперервного свята, де війна романтизується, а Перемога стає частиною сучасної ідентичності. За даними "Ведомостей", це рекордна кількість заходів, що охопили всі округи столиці - свята не помітити просто неможливо.
У регіонах - своя специфіка. Там, де безпечно, відбуваються ходи, реконструкції та "Безсмертний полк". У місцях, де "хлопки" стали нормою - як у Севастополі, Бєлгороді та Курську - паради скасовують, замінюючи їх дворовими заходами з оркестрами біля під'їздів. Часто ветеранами виявляються літні люди, які народилися вже після війни.
Так, у Казані співробітники Росгвардії провели парад перед будинком "ветерана", як повідомляє "Коммерсант". Це перетворює пам'ять про війну на інструмент пропаганди - героїзм предків проектується на сучасних солдатів.
У Сочі встановили 80-метровий "Щит Великої Перемоги" - символ, розрахований на візуальне сприйняття і мобілізацію. На думку "Коммерсанта", він став центральним елементом міського оформлення, що підкреслює культ Перемоги як основу політичного міфу.
Російські ЗМІ ретельно уникають слів "загроза" або "небезпека". Натомість лунають фрази про "турботу про безпеку" і "важкі часи", які тривають уже третій рік, але про це не згадується.
Пропаганда подає 9 травня як день, коли телевізор остаточно бере гору над холодильником. На екранах - паради, ветерани, патріотизм. Отже, все добре і на фронті, і в тилу.
Тональність - пафосна і піднесена: "торжество добра", "герої, які врятували людство", "священна перемога". Минуле і сьогодення переплетені: якщо предки воювали з фашизмом, то сучасні росіяни борються з його "нащадками". А отже, будь-який сумнів - зрада.
Перемога більше не історія, а валюта ідеології. ЗМІ створюють образ "вічної перемоги" в умовах "вічної загрози". Росія - нащадок переможців, якому заздрять і якого бояться.
"Российская газета" публікує статтю "Дело убийц народов", де методи фашистів нібито використовують уже проти Росії. В "Известиях" - риторика деескалації, де Київ - агресор, а Москва - стримувальна сторона. Автор статті Михайло Салтиков пише: "Москва готова до рішучих дій у відповідь на провокації".
У статті "Штурм Берліна" Дмитро Болтенков з "Известий" безпосередньо порівнює штурм Рейхстагу з війною в Україні: "Росія не може відступити. Тільки перемога - гарантія виживання".
"Комсомольская правда" пише про нащадка радянського солдата, який "воює з нацистами в Авдіївці". Ідея спадкоємності формує моральну легітимність агресії - "захищаємо Батьківщину", а отже, маємо рацію.
Емоційний фон доповнюють вірші, розповіді про фронтовий борщ і поради, як привітати бабусю. "Известия" випускають збірку "Вірші до 9 травня - до сліз".
Цифра 80 подається як свідчення історичної долі. Той, хто перемагав 80 років тому, не може програти сьогодні.
Також звучить претензія на монополію Перемоги. Захід, за версією російської пропаганди, намагається "переписати історію". Україна, яка відзначає День пам'яті 8 травня - зраджує предків. Це формує образ Росії як "обложеної фортеці", оточеної заздрісниками.
Спікери і риторика: боротьба з нацизмом у сучасному виконанні
9 травня в Росії - це симфонія пропаганди. Хтось говорить про велику армію, хтось - про ревізіонізм Заходу. У "Российской газете" знову згадуються спроби НАТО і Європарламенту "переписати Перемогу".
Володимир Путін - головний диригент. Він виступить на параді і, ймовірно, знову порівняє СВО з подвигом дідів. "РИА Новости" повідомляють про його зустріч із бійцями, які повернулися з України.
Дмитро Медведєв - офіційний носій радикального дискурсу. Його цитує "МК": "Якщо вдарять - ніхто не гарантує, що Київ побачить 10 травня".
Сергій Лавров - творець паралельної реальності. Він порівнює війну з 1941 роком: "Майже вся Європа воює проти Росії". Його доповнює Марія Захарова: ЄС "повторює шлях Третього рейху".
У всіх медіа Україна показана як спадкоємиця фашизму. Дмитро Пєсков заявляє: "Росія не могла не відреагувати на відродження нацизму". А посол Михайло Ванін у "КП" стверджує, що "нацизм переміг Україну", відмовляючи українцям у праві на участь у Перемозі.
Юнна Моріц підбиває підсумок у "КП": "Суть Перемоги - бути Росією". Це і є квінтесенція ідеології: перемагати - значить бути правим, і значить мати право на війну.
Заяви про "перемир'я до 9 травня" - не жест миру, а елемент спектаклю. Як повідомляла "Российская газета", ініціатива триденної паузи була подана як "жест доброї волі". Однак на тлі постійних ударів - це не перемир'я, а черговий інструмент для утвердження своєї правоти.
Сучасна російська ідеологія еклектично поєднує образи Радянського Союзу та Російської імперії - саме на цьому історичному сплаві влада обгрунтовує як внутрішньо, так і зовні своє вторгнення в Україну. Про це йдеться в ексклюзивному матеріалі "Соцпорталу", присвяченому до 80-річчя Перемоги над нацистською Німеччиною.

Новини рубріки

Справжнє випробовування для НАТО: Кулеба пояснив, що може зруйнувати альянс
15 травня 2025 р. 22:48

Британська поліція обвинуватила українця в підпалі будинку прем’єра Стармера
15 травня 2025 р. 22:32