Нова політика США щодо Близького Сходу: Трамп скасовує санкції проти Сирії та закликає Іран до переговорів

14 травня 2025 р. 03:00

14 травня 2025 р. 03:00


Президент США Дональд Трамп представив новий підхід США до Близького Сходу, орієнтований на мир і вигідні угоди, пише Politico.

У вівторок під час промови в Саудівській Аравії він оголосив про скасування санкцій проти Сирії та натякнув на можливість послаблення тиску на Іран.

У своїй промові він позиціонував себе як історичну постать миротворця й окреслив прагматичне бачення майбутньої співпраці в регіоні, що має ґрунтуватися на «торгівлі, а не на хаосі».

Висловлюючи надію на нову владу в Сирії, Трамп заявив, що знімає всі санкції з Дамаска, «щоб дати їм шанс стати великими», і додав, що такий крок йому порадили лідери Туреччини та Саудівської Аравії.

«Ох, скільки всього я роблю для кронпринца», — пожартував Трамп, звертаючись до Мохаммеда бін Салмана, який посміхався з зали.

При цьому Трамп підкреслив, що Ірану ніколи не буде дозволено мати ядерну зброю, але одночасно простягнув, як він висловився, «оливкову гілку» — можливість укласти нову угоду щодо ядерної програми в обмін на послаблення санкцій.

«Іран може мати більш світле майбутнє. Вибір за ними», — сказав він.

Водночас президент наголосив, що його пропозиція «не буде вічною» і пригрозив «максимальним тиском», якщо переговори проваляться.

«Все відбувається дуже швидко. Тож вони мають діяти зараз: або — або. Хід за ними», — заявив він.

Його виступ відбувся ввечері після першого дня візиту до Ер-Ріяда, під час якого Трамп зустрівся з інвесторами та похвалився зобов’язанням Саудівської Аравії вкласти $600 мільярдів у США.

Президент намагався розширити фокус своєї поїздки, підкреслюючи перспективи розвитку регіону, який він назвав  простором «зростання та безмежного потенціалу».

Захоплюючись стрімким розвитком Близького Сходу, Трамп протиставив свій підхід до регіону політиці попередніх адміністрацій, які зосереджувались на просуванні демократичних цінностей і побудові альянсів.

«Варто зауважити: це велике перетворення не є результатом втручання Заходу й моралізаторських лекцій про те, як жити та як керувати власними справами. Так звані “будівничі націй” зруйнували набагато більше країн, ніж створили», — сказав Трамп.

Попри критику західного втручання, Трамп висловив готовність до активної ролі США в регіоні: ініціювати переговори з Іраном, Ліваном і Сирією, а також висловив сподівання, що Саудівська Аравія долучиться до угод Авраама і нормалізує відносини з Ізраїлем.

«Я справді вважаю, що це буде щось надзвичайне, але ви самі оберете свій час», — сказав він.

Президент США розкритикува іранське керівництво за те, що воно краде багатство свого народу, фінансуючи терор і кровопролиття за кордоном, і водночас запропонував «новий шлях» та заявив, що буде дуже радий, якщо США зможуть домовитися з Тегераном про скорочення його ядерної програми.

«Як я вже не раз доводив, я готовий завершувати конфлікти минулого й формувати нові партнерства заради кращого та стабільнішого світу, навіть попри наші глибокі розбіжності», — додав він.

Трамп також згадав про свої зусилля з посередництва між Росією та Україною — зокрема можливі переговори, які можуть відбутися у четвер в Стамбулі за участі президента України Володимира Зеленського та президента Росії Владіміра Путіна.

Оскільки участь Путіна поки під питанням, Трамп планує відправити на зустріч спеціального посланця Стіва Віткоффа та державного секретаря Марко Рубіо , замість того щоб змінювати свій графік візитів до Катару та ОАЕ, повідомили в Білому домі.

Також Трамп похвалився досягненням перемир’я з підтримуваними Іраном хуситами після майже двомісячного протистояння в Червоному морі.

«Ми завдали їм удару. Вони отримали те, за чим прийшли. І пішли», — сказав він.

Нова політика США щодо Близького Сходу: Трамп скасовує санкції проти Сирії та закликає Іран до переговорів

Джерело: zn.ua (Світ)