вологість:
тиск:
вітер:
Європейські союзники переконали Зеленського не відмовлятися від переговорів у Стамбулі — The Washimgton Post
Заклик Путіна провести прямі переговори між Україною та Росією в Стамбулі зірвав європейські зусилля домовитися зі США про запровадження нових санкцій , якщо не буде негайного 30-денного припинення вогню, пише The Washimgton Post.
Якраз тоді, коли європейські посадовці помітили збільшення скепсису в команді президента Дональда Трампа щодо намірів Кремля й радилися з Вашингтоном про санкції, пропозиція Путіна про саміти перевернула всі плани.
Запланована на четвер несподівана зустріч у Стамбулі, поставила під питання санкційний тиск, кажуть дев’ять європейських, українських і американських дипломатів та посадовців, які говорили на умовах анонімності.
Поки деякі вважають ці переговори проривом, Росія досі не назвала склад делегації, через що українці вагаються чи варто їхати. А після того, як представники США підтвердили свій намір приєднатися до переговорів, а прессекретар Кремля Дмітрій Пєсков заявив, що не планує їхати, це лише додало плутанини.
Коли минулими вихідними лідери Франції, Великої Британії, Німеччини та Польщі побували в Києві та закликали до припинення вогню, вони провели телефонну розмову з Трампом. Він висловив готовність посилити тиск — зокрема санкціями, згадують два дипломати.
Але заклик Путіна до переговорів, який потім підтримав Трамп, підірвав загрозу санкцій: усі кинулися організовувати зустріч у Стамбулі, хоча порядок денний і склад делегацій досі невідомі.
«Ми координувалися з американцями щодо санкцій і отримували добрі сигнали. Але в усякому разі все залежить від того, як все пройде», — каже європейський посадовець.
Європейські лідери все ще наполягають на спільних санкціях ЄС та США — зокрема проти фінансового й енергетичного секторів — щоб змусити Кремль зупинити війну. Однак невпевненість, чи виконає Вашингтон свої обіцянки, тільки зросла; багато європейців сприймають путінський заклик до зустрічі як гальмо для посилення тиску.
На дводенній зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Анталії, яка почалася в середу, головною темою стали саме ці переговори. Для України це перші прямі розмови з Москвою після початку повномасштабного вторгнення 2022 року. З американського боку очікують держсекретаря Марко Рубіо та спецпосланців Стіва Віткоффа й Кіта Келлога, які мають прибути до Стамбула в п’ятницю.
Росія ж досі не повідомила, кого пришле — Путіна, високопосадовців чи чиновників, — через що українці дедалі більше вагаються.
Ввечері у вівторок американські та європейські посадовці переконали Зеленського не відмовлятись від зустрічі у Стамбулі після того, як український президент розчарувався в перспективі переговорів і хотів заборонити своїй делегації зустрічатися з російськими чиновниками в Туреччині, повідомили два дипломати, знайомі з ситуацією.
Американські та європейські чиновники наголошували, що вкрай важливо відправити у Туреччину принаймні делегацію старших помічників, включаючи керівника його офісу Андрія Єрмака та міністра закордонних справ Андрія Сибігу, проте Зеленський не погоджувався.
«Він взагалі не бачив сенсу їхати», – сказав один з дипломатів.
Представник президента США Стів Віткофф переконував Зеленського, що якщо вони приїдуть, а Росія — ні, це стане дипломатичним провалом Кремля. У разі, якщо прибудуть обидві сторони – то переговори можуть сприяти припиненню вогню.
Сам президент Зеленський наполягає на особистій зустрічі з Путіним. Він прибуде до Анкари в середу ввечері, щоб обговорити майбутню зустріч з Ердоганом.
«Чому особисто з ним? Бо серйозну розмову про припинення вбивств і війну треба вести з тим, хто ухвалює останнє рішення. Усе залежить від того, чи злякається Путін їхати до Туреччини. Його відповідь визначить наші подальші кроки», — пояснив український чиновник.
На борту Air Force One Дональд Трамп, який перебуває з візитом на Близькому Сході, сказав журналістам, що не знає, чи приїде Путін до Туреччини.
«Я знаю, що він хотів би, щоб я був там. І це можливо… Я не впевнений, що він приїде, якщо мене не буде. Побачимо», — сказав він.
Підтримавши ідею прямих переговорів, європейські лідери тепер очікують результатів зустрічі в четвер.
Водночас Євросоюз у середу затвердив 17-й пакет санкцій проти Росії, здебільшого спрямований на «тіньовий флот», який допомагає обходити нафтове ембарго.
Європейці сподіваються, що у Вашингтоні погодять ширші спільні санкції проти Кремля, щоб попередити затягування переговорів.
«Було враження, що переговори вже безнадійні, але тепер є якийсь імпульс», — каже європейський дипломат.
Він додає, що непередбачуваність Трампа може зіграти на користь, якщо триматиме Кремль у невизначеності. «Але цього разу має бути серйозна загроза, інакше Путіну достатньо просто перечекати», — зауважує дипломат.
Французький президент Еммануель Макрон у вівторок ввечері заявив, що готує нові санкції «найближчими днями» у випадку, якщо Кремль відмовиться від припинення вогню, і що вони перебувають «у тісній координації зі Сполученими Штатами».
Він уточнив, що Європейська комісія веде перемовини з представниками адміністрації Трампа та сенаторами США щодо санкцій проти фінансового сектору, а також нафти й газу.
Новий посол США при НАТО Меттью Вітейкер заявив: «В питанні припинення війни все на столі. Ми врешті маємо оцінити готовність Путіна до довгострокового перемир’я за його діями, а не словами», — сказав він у вівторок.
На запитання, чи запровадять США нові санкції, якщо Росія відмовиться від негайного 30-денного припинення вогню, він відповів: «Давайте не забігати наперед».
«Президент Трамп говорить, що розчарований Росією. Раніше він був розчарований Україною. Зараз, думаю, ми близькі як ніколи до припинення вогню. Але треба дочекатися, як усе складеться, — додав Вітейкер.

Новини рубріки

Німеччина виділить десятки мільярдів, щоб реанімувати армію: Мерц зробив гучну обіцянку
15 травня 2025 р. 01:16

В Грузії взято під варту колишнього міністра оборони, який воював за Україну
15 травня 2025 р. 01:15

Штати заплатять до $10 мільйонів за інформацію про п'ятьох хакерів з російського ГРУ
15 травня 2025 р. 01:05