вологість:
тиск:
вітер:
В Австралії виявлено відбитки ніг невідомої древньої рептилії (ВІДЕО)
Сімнадцять відбитків ніг, що збереглися в плиті пісковика, виявленій на південному сході Австралії та датованій приблизно 355 мільйонами років тому, переписують історію еволюції наземних хребетних, показуючи, що рептилії з'явилися набагато раніше, ніж вважалося раніше.
За словами дослідників, скам'янілості, закарбовані, мабуть, на мулистому березі стародавньої річки, включають дві доріжки слідів і один ізольований відбиток. Усі вони демонструють характерні ознаки слідів рептилій, включно із загальною формою, довжиною пальців і слідами кігтів. Судячи з усього, їх залишила рептилія з пропорціями тіла як у ящірок.
Сліди вказують на те, що рептилії з'явилися приблизно на 35 мільйонів років раніше, ніж вважалося, і свідчать про те, що еволюція наземних хребетних відбувалася швидше.
«Усе це досить радикально», — сказав палеонтолог Пер Альберг з Уппсальського університету у Швеції, який очолив дослідження, опубліковане в середу в журналі Nature.
Австралійські відбитки збереглися в плиті пісковика розміром близько 35 см у поперечнику, яку було знайдено на березі річки Брокен-Рівер поблизу міста Барджарг у штаті Вікторія.
Довжина кожного з австралійських слідів становить приблизно 3-4 см. Судячи з усього, сліди залишені трьома особинами одного виду рептилій, при цьому сліди хвоста або тіла відсутні. Скелетних останків знайдено не було, але за відбитками можна скласти уявлення про те, який вигляд мала рептилія, яка їх залишила.
«Ноги за формою нагадують ноги ящірок, а відстань між стегном і плечем, судячи з усього, становила близько 17 см. Звичайно, ми нічого не знаємо про форму голови, довжину шиї або хвоста, але якщо уявити собі пропорції ящірки, то загальна довжина могла становити від 60 до 80 см», — каже Альберг.
«З точки зору загального вигляду, "ящероподібні" — це, ймовірно, найкраще припущення, тому що ящірки — це група нині живих рептилій, які зберегли найбільш близьку до предка форму тіла», — додав він.
Скромні розміри найбільш ранніх рептилій контрастують із деякими їхніми пізнішими нащадками, такими як динозаври.
Ця рептилія, ймовірно, була хижаком. Тіла травоїдних рептилій зазвичай великі та незграбні, тоді як ця рептилія, очевидно, була стрункою і мала довгі тонкі пальці, сказав Альберг.
Рептилія, що залишила австралійські сліди, жила в кам'яновугільному періоді, коли глобальна температура була схожа на сучасну: на полюсах Землі лід, а в екваторіальній зоні тепло. Австралія на той час була частиною стародавнього суперконтиненту Гондвана і знаходилася на південній околиці тропіків.
«Сліди були залишені біля кромки води, ймовірно, досить великої річки, населеної різноманітними великими рибами», — каже Альберг.

Новини рубріки

Виліт літака Зеленського перенесли. У Туреччині стався землетрус (карта)
15 травня 2025 р. 17:12

Ще одна небезпечна атака Трампа
15 травня 2025 р. 17:07

ЄС повторив заклик до Росії припинити вогонь щонайменше на 30 днів
15 травня 2025 р. 16:55