Чи стане новий Папа спадкоємцем великих Левів

15 травня 2025 р. 15:31

15 травня 2025 р. 15:31


Святіший Отець уже пообіцяв носити Україну у своєму серці

На тлі російської війни проти України новий Папа Римський, американець, який обрав ім'я Лев XIV, у своїй першій проповіді заявив: «Ми маємо стояти на боці тих, хто став жертвою агресії, особливо там, де проливається кров невинних – як в Україні». Ці слова різко контрастували з обережними висловлюваннями Папи Франциска, який уникав гострих оцінок дій Москви. Чого чекати Україні від нинішнього понтифіка?

ДУХ ЛЕВА ХІІІ?

Історики та богослови вже проводять паралелі з іншим Левом – тринадцятим, який наприкінці ХІХ століття зробив багато для підтримки українських греко-католиків.

Лев XIII, понтифікат якого припав на період великого тиску на греко-католиків з боку різних імперій, відкрито підтримав збереження та розвиток УГКЦ. Його політика захисту східних обрядів, підтримка українських семінарій та єпископатів стали важливим чинником виживання церкви у ті часи.

Лев XIV – перший в історії Папа-американець – очолив Святий Престол в іншу історичну епоху й має, звісно, інші інструменти впливу, ніж його попередник понад сто років тому.

Проте символічна спадкоємність уже формується.

Промови Лева XIV, спілкування з українськими ієрархами, а головне – його чітке моральне позиціонування на боці України може сприяти посиленню морального лідерства Католицької церкви в Європі і світі, яке після відходу Івана Павла ІІ явно було ослаблене.

КАТОЛИКИ У ВАШИНГТОНІ: НЕ ЛИШЕ ХРЕСТ НА ЛОБІ

Американське походження теж, очевидно, відбиватиметься на політиці Святого Престолу. Папа добре розуміє роль католицької спільноти у США і, напевне, вміє зчитувати геополітичні сигнали з Вашингтона – утім, як і з Брюсселя.

Щонайменше двоє вашингтонських католиків – віцепрезидент Джей Ді Венс і держсекретар Марко Рубіо – відіграють далеко не останню роль у зовнішній політиці США. Рубіо давно вважається прихильником жорсткої лінії щодо Китаю, Ірану та Росії. Венс, попри початковий скепсис щодо підтримки України, дедалі частіше виступає за реалістичну допомогу Києву, особливо у контексті безпеки Європи.

Взаємовплив американської та ватиканської політики може слугувати на користь Україні – якщо Папа Лев XIV надалі виявлятиме послідовність в оцінці російської війни.

ЩО ОЗНАЧАВ БИ ПРИЇЗД ПАПИ ДО КИЄВА

Ідея візиту нового Папи Римського в Україну, про яку багато говорять, звучить не просто як дипломатичний жест – у нинішніх умовах це може стати подією світового масштабу.

Із кожним днем війни потреба у посиленні міжнародної солідарності довкола України лише зростає.

Папа не обов’язково має знаходити політичні рішення – він приносить надію. Такий візит став би знаком визнання незламної віри українських християн і, з другого боку, викликав би жорстку реакцію Москви.

Та чи може моральний авторитет боятися реакції тих, хто заперечує будь-яку мораль?

Якщо Папа Лев XIV справді приїде до Києва, це може стати одним із тих моментів, які формують не тільки духовну, а й політичну історію, як це було з Іваном Павлом ІІ.

Фото: Vatican Media

ЩО ДУМАЮТЬ АМЕРИКАНСЬКІ УКРАЇНЦІ

«Обрання Папи Лева XIV було з великим ентузіазмом сприйняте українсько-американською спільнотою», – розповів у коментарі Укрінформу керівник Українського конгресового комітету Америки у Нью-Йорку Андрій Добрянський , який є активним прихожанином собору Святого Юра (УГКЦ) на Мангеттені.

«Відносини між Ватиканом і Україною в останнє десятиліття не були простими, – сказав Добрянський. – Попередній Папа Франциск часом робив суперечливі заяви щодо України. Найбільш згадуваною серед них було виловлювання про "велич Російської імперії", що викликало обурення в українсько-американському середовищі».

«Новий Папа, хоча й не мав довготривалого душпастирського досвіду в США (він переважно служив у Південній Америці та Римі), уже в перші дні після обрання підтвердив свою чітку позицію щодо України. Він до понтифікату засуджував імперську ідеологію Росії і продовжує це робити. У своєму першому зверненні Лев XIV виразно висловився про необхідність миру в Україні. Після цього швидко відбулися й контакти з президентом Володимиром Зеленським», – нагадав Добрянський. Українсько-американська громада також з великою надією сприйняла повідомлення про ймовірний візит Папи до України.

З УКРАЇНОЮ «У СЕРЦІ»

14 травня Папа мав зустріч у Ватикані з представниками католицьких церков східного обряду, з-поміж яких і найчисленніша – УГКЦ.

Укрінформ зв’язався з двома учасниками цієї зустрічі – апостольським екзархом для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії Богданом Дзюрахом та митрополитом Філадельфійським УГКЦ у США Борисом Ґудзяком.

За словами владики Богдана, «перші слова нового Папи, звернені до вірян на площі Святого Петра, стали не лише символічною благовістю, а й надією, що він докладе всіх зусиль для відновлення справедливого і тривалого миру на нашій землі».

А у неділю, 11 травня, під час своєї першої публічної молитви «Царице Неба», звертаючись до сотень тисяч вірян з усього світу, «Папа згадав трагедію війни і з особливою щирістю говорив саме про Україну. Він ужив ті слова, які для нас мають глибоке значення: справжній і тривалий мир. Мир, заснований на справедливості», – зазначив Богдан Дзюрах .

За його словами, на першій аудієнції Святішого Отця з представниками східних католицьких церков Папа запевнив присутніх ієрархів, що пам’ятає про страждання християн, котрі потерпають від терору, насильства й воєн у різних частинах світу. Він прагне повернути людям надію й допомогти у відновленні миру, зокрема й в Україні.

Владика Богдан зазначив, що в аудієнції взяли участь усі члени Постійного синоду УГКЦ. «Це свідчить про глибоку увагу Папи до нашої церкви і до українського народу», – додав він.

«Ми маємо тверду надію, що Святіший Отець, як він сам сказав, і надалі носитиме Україну у своєму серці. Ми віримо, що він робитиме все можливе на різних рівнях – гуманітарному, політичному, а передусім духовному – щоб в Україну повернувся справжній, тривалий і справедливий мир», – зазначив єпископ.

За словами владики Бориса Ґудзяка , «світ із певними сподіваннями, але водночас і з несподіванкою сприйняв обрання Папи Лева XIV».

Щодо згадуваної аудієнції з ієрархами східних католицьких церков, то, як вважає владика Борис, Папа «виголосив дуже сильний, глибокий текст».

«Я не був із ним особисто знайомий, хоча знав про нього, – розповів митрополит Філадельфійський. – І мушу сказати: перше враження – дуже позитивне. Це добра людина. Надзвичайно чуйна, делікатна у висловлюваннях, але водночас чітка в принципах».

На думку владики Бориса, вибір імені – Лев – став «глибоко знаковим».

Фото: Vatican Media

Лев XIII виявляв велику прихильність до східних католицьких церков, нагадав митрополит. «Саме він став архітектором модерного католицького соціального вчення. У відповідь на індустріалізацію, на злиденне становище експлуатованих працівників і виклики соціалізму й комунізму Лев XIII артикулював євангельську, гідну й пророчу позицію Церкви», – сказав митрополит.

Але Лев XIII – не єдиний видатний Лев. «Був ще Папа Лев Великий у V столітті, який став стовпом ортодоксії, чітко захистивши вчення Халкедонського собору про те, що Христос є і Богом, і людиною. Думаю, Папа Лев XIV буде духовним спадкоємцем обох цих традицій», – зазначив митрополит Філадельфійський.

За його словами, новий понтифік продовжуватиме соціальне спрямування Папи Франциска, «однак у дещо іншому стилі». «Як каноніст, він має схильність до чіткості, впорядкованості. Це буде не спонтанно-харизматичне, а глибоко осмислене і структуроване служіння», – вважає владика Борис.

Слова понтифіка про Україну під час молитви 11 травня не могли залишити байдужими. «Папа сказав, що носитиме Україну у своєму серці і що він молиться і працює за справедливий і тривалий мир. Підкреслю: справедливий. Він закликав звільнити полонених, дітей, жертв насилля. І заявив дуже ясно: зло не переможе. Він називатиме його на ім’я і боротиметься з ним», – наголосив Борис Ґудзяк.

Володимир Ільченко, Нью-Йорк

Перше фото Vatican Media

Чи стане новий Папа спадкоємцем великих Левів

Джерело: ukrinform.ua (Світ)