Не лише створив водневу бомбу: чим запамʼятався американський вчений, який помер

15 травня 2025 р. 21:25

15 травня 2025 р. 21:25


Йому було лише 23 року, коли він долучився до створення одного з наднебезпечних видів озброєння

На 98-му році життя у Нью-Йорку помер доктор Річард Лоуренс Гарвін — американський фізик, один з авторів першої у світі водневої бомби , науковий радник кількох поколінь американських президентів та піонер у сферах оборони, технологій і ядерної безпеки.

Його смерть підтвердив син Томас, повідомила The New York Times. Гарвін став відомим у 1950-х роках як 23-річний фізик, який, спираючись на ідеї Едварда Теллера і Станіслава Улама, сконструював експериментальний термоядерний пристрій під назвою "Ivy Mike".

Його випробували 1 листопада 1952 року на атолі Еніветок у Тихому океані. Вибух став найпотужнішим у світі на той момент — еквівалент 700 атомних бомб, скинутих на Хіросіму. Утворилося грибоподібне хмара діаметром 100 км і заввишки 40 км.

Попри технологічний прорив, Гарвін згодом говорив, що шкодує про появу водневої зброї. У 1984 році в інтерв’ю Esquire він зізнався: "Я думаю, що світ був би кращим, якби водневої бомби не існувало. Але я знав, що вона потрібна для стримування".

Внесок у науку, оборону і державну політику

Після роботи над термоядерною зброєю Гарвін не пішов у військову службу, а обрав дослідницький напрям у компанії IBM. Там він працював понад 40 років і зробив прориви у сферах комп’ютерних технологій, комунікацій, МРТ, лазерного друку та сенсорних екранів.

Як державний радник, він консультував президентів США від Дуайта Ейзенхауера до Білла Клінтона, впливав на оборонну стратегію країни, оцінював радянські військові загрози, допомагав розробляти системи ядерного стримування, супутникову розвідку та комунікації. У 2000-х роках активно виступав за контроль над ядерною зброєю і недопущення її першого застосування.

Гарвін був жорстким критиком програми "Зоряних війн" Рейгана, виступав проти розробки надзвукового пасажирського літака SST і виступав на слуханнях у Конгресі, відстоюючи раціональний підхід до розробки зброї. Його наукові та політичні погляди часто йшли врозріз із мейнстримом, однак залишались глибоко впливовими.

Освіта і наукова спадщина

Народився у Клівленді, штат Огайо, у родині електрика й кінооператора. Уже в п’ять років ремонтував техніку. У 16 закінчив школу, у 19 — здобув ступінь бакалавра з фізики в Case Western Reserve University, а у 21 — PhD у Чиказькому університеті під керівництвом Енріко Фермі. Останній назвав його "єдиним справжнім генієм, якого я зустрічав".

Гарвін мав 47 патентів, понад 500 наукових публікацій та авторство численних книг. У 2002 році отримав Національну медаль науки США, а в 2016 — Президентську медаль Свободи з рук Барака Обами. Обама, вручаючи нагороду, з гумором додав: "Розвідсупутники, МРТ, GPS, сенсорні екрани — у всьому цьому є відбитки його пальців. Навіть мийка для мідій — і та була його ідеєю".

Післямова

Помер Річард Гарвін 13 травня 2025 року у своєму будинку в Скарсдейлі. Поруч із ним залишались його діти — Томас, Джеффрі та Лора, п’ятеро онуків і один правнук. Його дружина Лоіс Леві померла у 2018 році. До останніх днів він залишався активним у науковій і стратегічній думці, виступаючи за ядерну безпеку світу. Його називали найвпливовішим ученим, про якого майже ніхто не чув.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав, що всесвітньо відомий фізик-теоретик Альберт Ейнштейн належить до числа історичних постатей , які уклали шлюб із близькими родичами. Як відомо, у вченого був тривалий і пристрасний роман із його двоюрідною сестрою Ельзою, з якою він згодом офіційно одружився.

Не лише створив водневу бомбу: чим запамʼятався американський вчений, який помер

Не лише створив водневу бомбу: чим запамʼятався американський вчений, який помер

Не лише створив водневу бомбу: чим запамʼятався американський вчений, який помер

Не лише створив водневу бомбу: чим запамʼятався американський вчений, який помер

Джерело: telegraf.com.ua (Світ)