вологість:
тиск:
вітер:
Навіщо Трампу особиста зустріч з Путіним? Справа не лише в Україні
У Кремлі зустріч Трампа та Путіна називають "необхідною".
За минулої каденції Дональд Трамп принаймні п'ять разів зустрічався із Володимиром Путіним. Якими були результати цих контактів, і яку мету президент США переслідує зараз — читайте в матеріалі міжнародної оглядачки "Телеграфу" Ольги Кирилової.
Вперше їм вдалося поговорити особисто в статусі президентів 2017 року в Гамбурзі, у кулуарах саміту G20. "Це честь — бути тут із вами", — сказав Трамп, вітаючи Путіна. Той відповів, що розраховує поговорити про "найгостріші питання двосторонніх відносин". Сам факт зустрічі в Німеччині ЗМІ назвуть "маленькою перемогою Путіна". Адже головне бажання російського президента — бути в центрі світової політичної сцени.
Після цього — розмова політиків у В'єтнамі, після якої російські представники заявлять, що відносини двох країн "перебувають у критичному становищі".
Наступна зустріч президентів станеться у липні 2018 року в Гельсінкі. Вона відбувалася на тлі вкрай напружених відносин між двома країнами, адже в США якраз розслідували російське втручання в президентські вибори 2016 року.
В інтерв’ю американським медіа Трамп заявляв, що покладає особисто на Путіна відповідальність за це. Мовляв, російський візаві отримав попередження: подібне не має повторитися.
Однак ці висловлювання президента США прямо суперечили його заявам під час спільної із Путіним пресконференції у фінській столиці.
На той час було встановлено, що 12 офіцерів російських спецслужб здійснили хакерську атаку на сервер Демократичної партії та виборчої комісії. Утім Трамп дав зрозуміти, що не надто вірить у це.
"Звернулись до мене і сказали, що вони думають, ніби це Росія, але президент Путін щойно сказав, що це не Росія. Я хочу сказати наступне: в мене немає причин припускати, чому це мала бути Росія. Я хочу побачити сервер", — сказав Трамп.
І нарвався на шквал критики всередині США, адже фактично поставив під сумнів роботу власних розвідувальних служб, повіривши даним Москви. У підсумку Трамп повідомив журналістам, що просто обмовився, коли сказав, що не вірить у російське втручання.
"Повна віра і підтримка американських спецслужб — я повністю вірю в наші розвідувальні органи", — виправдовувався Трамп.
Попри це, дискусії про те, що президент США надто довіряє колишньому КГБшнику Путіну, отримали новий виток.
Зустріч у Гельсінкі стосувалася й інших питань, зокрема, Мінських угод, що містили кроки для врегулювання бойових дій на Сході України. Проте Трамп на пресконференції жодного разу не прокоментував події в Україні.
У листопаді 2018 року Путін і Трамп коротко поговорили в Парижі на заході на честь сторіччя з дня закінчення Першої світової війни. Наприкінці того ж місяця США Трамп планував зустріч з росіянином під час саміту G20 в Буенос-Айресі. Однак скасував її через захоплення Москвою українських кораблів та моряків біля Керченської протоки 25 листопада.
Наступна повноцінна зустріч президентів відбулася за рік, у червні 2019 року на полях саміту "Групи двадцяти" в японській Осаці. У повідомленні Білого дому йшлося, що обидва лідери погодилися з тим, що поліпшення відносин між США і Росією — в інтересах кожної з країн і всього світу. Однією з тем зустрічі стала доля українських моряків, яких на той час досі утримували окупанти. Вони повернулися додому лише за кілька місяців, у вересні.
Майже через шість років Трамп знову прагне особистої зустрічі з Путіним. У Вашингтоні сигналізують: пряма зустріч президентів є єдиним шансом для завершення війни в Україні.
"Нічого не станеться, поки ми з Путіним не зустрінемось", — каже сам президент.
Однак, як розповідає "Телеграфу" джерело в США, окрім українського питання, ще однією причиною для двосторонньої зустрічі є зближення Москви з Пекіном. 8 травня Путін та президент Китаю Сі Цзіньпін погодилися "протидіяти курсу Вашингтона на "подвійне стримування" Росії та Китаю".
"Дружба проти Вашингтона" досягла апогею 9 травня, коли лідер КНР зайняв почесне місце на військовому параді на Червоній площі. Американський президент навіть публічно дорікнув російському диктатору:
"Я починаю сумніватися, що Україна укладе угоду з Путіним, який надто зайнятий святкуванням перемоги у Другій світовій війні, яку неможливо було б виграти (навіть близько!) без Сполучених Штатів Америки", — написав Трамп 11 травня.
Раніше адміністрація 47-го президента США чітко окреслювала мету послабити зв’язки Китаю з Росією, при цьому "не сіючи розбрат між ядерними державами". Подекуди схвальну риторику Дональда Трампа у бік Росії деякі аналітики розглядали як спробу розколоти Москву і Пекін. Та поки що ці зусилля, як бачимо, не увінчалися успіхом.
"Телеграф" розповідав, що головним "архітектором" нормалізації відносин Вашингтона і Москви в команді президента США виступає його друг Стівен Віткофф. Такий собі тіньовий державний секретар в чинному уряді. Головна проблема Віткоффа в тому, що він, здається, щиро вірить у те, що чує від Путіна та інших росіян, з якими контактує.
"Я не вважаю Путіна поганим хлопцем. Ця війна — це складна ситуація. Її спровокували багато нюансів", — казав Віткофф.
Своє нерозуміння суті російської агресії він продемонстрував і коли заявив , що Київ "може менше дбати" про деякі регіони, адже вони російськомовні. Хіба це не повторення методички, яку росіяни просувають вже понад десять років?
Віткофф спілкується з російським диктатором сам на сам — без дипломатів, без стенографіста, іноді навіть без перекладача. Це була умова Путіна, і Трамп схвалив згоду Віткоффа на такі умови. У підсумку спецпредставник напряму передає президенту США "список бажань" російської сторони.
А "список бажань" немаленький, і, за прогнозами джерел, так само стане предметом зустрічі двох лідерів. Зокрема, Росія неодноразово заявляла, що прагне скасування санкцій, запроваджених Заходом після початку повномасштабного вторгнення. Прецедент уже є: днями Дональд Трамп заявив, що має намір розпорядитися про скасування санкцій проти Сирії, щоб "дати їй шанс". Не виключено, що такий "шанс" він дасть й росіянам в обмін на поступки в переговорному процесі з Києвом.
Трамп — політик, який вірить в особисті відносини та силу прямих контактів. У зв’язку з цим інший співрозмовник "Телеграфу" в США ділиться головним занепокоєнням щодо майбутньої зустрічі президента США з російським диктатором. "Головне — аби президент Трамп не вірив усьому, що чує від Путіна: особливо його історичним лекціям та обіцянкам", — підсумовує співрозмовник.
Водночас для Путіна зустріч із Трампом означатиме омріяний вихід з міжнародної ізоляції. Це додасть йому ваги як ззовні, так і всередині Росії, адже продемонструє суб’єктність та факт, що з його забаганками рахуються.
Нагадаємо, раніше "Телеграф" повідомляв, які вимоги Росія висунула на переговорах з Україною у Стамбулі.

Новини рубріки

Європейські лідери остаточно скоординують відповідь на відмову РФ від перемир'я - Макрон
16 травня 2025 р. 22:43

Потрібно більше санкцій проти Росії, щоб завершити війну - прем’єрка Данії
16 травня 2025 р. 22:15