Путін доручив посилити присутність в Арктиці

17 травня 2025 р. 18:02

17 травня 2025 р. 18:02


Глава Кремля Володимир Путін доручив уряду розробити пропозиції для оновлення державної політики і стратегії розвитку Арктичної зони. Це завдання було дано за підсумками його візиту до Мурманська. Документ опубліковано на офіційному сайті Кремля.

Зокрема, до 1 липня уряд РФ має виконати такі завдання:

  • Затвердити комплексні плани довгострокового розвитку ключових населених пунктів Арктики.

  • Розробити фінансово-економічну та організаційну модель створення Трансарктичного транспортного коридору.

  • Поширити програму "Доступне орендне житло в Далекосхідному федеральному окрузі" на арктичні населені пункти, із запуском програми з 1 січня 2026 року.

  • Продовжити до 2030 року заходи щодо поліпшення комунальної, енергетичної та соціальної інфраструктури в населених пунктах Арктики, де розміщені військові формування, зі щорічним фінансуванням не менше 10 мільярдів рублів.

Затвердити комплексні плани довгострокового розвитку ключових населених пунктів Арктики.

Розробити фінансово-економічну та організаційну модель створення Трансарктичного транспортного коридору.

Поширити програму "Доступне орендне житло в Далекосхідному федеральному окрузі" на арктичні населені пункти, із запуском програми з 1 січня 2026 року.

Продовжити до 2030 року заходи щодо поліпшення комунальної, енергетичної та соціальної інфраструктури в населених пунктах Арктики, де розміщені військові формування, зі щорічним фінансуванням не менше 10 мільярдів рублів.

Також Путін доручив уряду і Російському фонду прямих інвестицій розглянути можливість створення Інвестиційного фонду для розвитку Арктики.

Крім того, він очікує пропозицій щодо створення орбітального угруповання супутників дистанційного зондування Землі, які забезпечать постійний моніторинг льодової обстановки на Північному морському шляху.

Нагадаємо, у червні 2024 року Путін зазначив, що Арктика є найважливішим джерелом мінеральних ресурсів, і наголосив, що розвиток цієї території відіграє ключову роль у розширенні країни.

Станом на кінець 2024 року, в арктичній частині Росії проживає близько 2,2 мільйона осіб, що становить 1,5% від загальної чисельності населення країни і 40% від усього населення Арктики. Цей регіон генерує близько 11-12% ВВП Росії і понад 20% національного експорту, згідно з даними Росстату.

Зазначимо, Арктика є стратегічно важливим регіоном , і кілька країн заявляють про свої претензії на частини її території. Насамперед це пов'язано з багатством природних ресурсів, а також зі зростаючою важливістю Північного морського шляху для міжнародної торгівлі. Серед держав, які претендують на частину Арктики, крім РФ, є:

Канада
Канада має територіальні претензії на частину Північного Льодовитого океану, включно з ділянками навколо архіпелагу Канади. Канада також заявляє права на частину континентального шельфу, який охоплює області, багаті на природні ресурси, як-от нафту і газ.

Данія (Гренландія)
Данія, через автономію Гренландії, претендує на частини арктичних вод і континентального шельфу. У 2009 році Данія подала в ООН заявку на розширення своїх прав у регіоні, включно з територією, прилеглою до Гренландії. Особливо важливим є доступ до природних ресурсів в арктичних водах.

Норвегія
Норвегія має довгу історію претензій на частину Арктики, включно з водними територіями, що оточують архіпелаг Шпіцберген (Свалбард). Важливо, що Шпіцберген є частиною Норвегії, але за міжнародними угодами інші країни також можуть мати доступ до його вод для рибальства.

США
США, через свій штат Аляска, також висувають претензії на частину Арктики, зокрема на арктичний континентальний шельф. У 2007 році США подали заявку на розширення своїх прав на шельф в Арктиці, який включає потенційно багаті поклади нафти і газу. Проте заявку не розглянули через те, що питання ще не було вирішене в міжнародній судовій практиці.

Швеція і Фінляндія
Швеція і Фінляндія, як країни, що розташовані в північній частині Європи, мають свої інтереси в Арктиці, проте їхні претензії більш обмежені і не так яскраво виражені, як у інших держав.

Арктика привертає увагу через величезні запаси нафти, природного газу, рідкоземельних металів та інших корисних копалин. Порушує також питання і стратегічного значення регіону, включно з:

  • Північний морський шлях (ПМШ), який стає важливим альтернативним торговельним шляхом між Європою та Азією.

  • Проблеми екології , пов'язані з таненням льодів і зміною клімату.

Північний морський шлях (ПМШ), який стає важливим альтернативним торговельним шляхом між Європою та Азією.

Проблеми екології , пов'язані з таненням льодів і зміною клімату.

Деякі із заявлених територіальних претензій в Арктиці вже розглянуті й частково визнані в рамках міжнародного права, зокрема, Комісією з меж континентального шельфу (CLCS) при ООН.

Основними спірними зонами залишаються:

  • Північний полюс : Росія і Канада мають протилежні позиції щодо прав на територіальні води, включно з Північним полюсом.

  • Шельф Лаптєвих і Баренцового моря : Росія і Норвегія погодили частину свого морського кордону, але залишилися питання щодо континентального шельфу.

Північний полюс : Росія і Канада мають протилежні позиції щодо прав на територіальні води, включно з Північним полюсом.

Шельф Лаптєвих і Баренцового моря : Росія і Норвегія погодили частину свого морського кордону, але залишилися питання щодо континентального шельфу.

Міжнародні суперечки щодо цих територій тривають, і кожна країна прагне зміцнити свої позиції через наукові дослідження, дипломатичні канали та військові бази.

Путін доручив посилити присутність в Арктиці

Джерело: socportal.info (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua