Чи готовий Трамп продати Україну за крипту?

19 травня 2025 р. 18:47

19 травня 2025 р. 18:47


Для Дональда Трампа посада президента стала способом збагатитися самому, озолотити свою сім’ю й навіть примножити багатство деяких своїх друзів, зокрема Стіва Віткоффа — головного переговірника з Росією. Для президента США золотою жилою виявилася криптовалюта — віртуальна валюта, заснована на технології блокчейн і не контрольована центральними банками та державами.

Ще не так давно Трамп називав криптовалюту «фейком» і шахрайством — і річ була не лише в тім, що він немолода людина й не розуміє блокчейну та всього, що з цим пов’язано. Американський долар досі домінує на грошовому ринку, й захист його від зазіхань інших валют — нормальна позиція президента країни. Та незадовго до виборів Трамп змінив свою думку й заприсягнувся перетворити США на світову столицю криптовалют, а самому стати «крипто президентом».

Цікавить криптовалюта й Путіна . Про зростання інтересу РФ до криптовалюти свідчить організована в Москві (23–24 квітня) міжнародна конференція Blockchain Forum, яка зібрала понад 15 тисяч учасників.

Заявлені Global Blockchain Forum 2025 наміри — «зміцнення зв’язків між Росією та світовою криптоспільнотою» й «перетворення Росії на провідний центр інновацій у галузі блокчейну й криптовалют».

Конференція, на якій були присутні представники Держдуми, Мінфіну та банківського сектору, відбулась із розмахом і помпою: крім доповідей і промов, для розваги учасників влаштували бал із концертом, куди запросили «зірок» російської естради. Крім того, як повідомляє Крипто , в Москві було заплановано понад сотню додаткових заходів, і кожен учасник, якщо йому не припав до душі спів Тімоті, зміг знайти те, що йому було до вподоби, — виставки, фудкорти й лаунж-зони для нетворкінгу.

Можна, звісно, припустити, що між Трампом і Путіним є певне суперництво у сфері криптовалют. Однак імовірнішим здається припущення, що Трампа, Віткоффа та Путіна, навпаки, можуть об’єднувати не тільки спільні інтереси в криптовалютній сфері, а й потенційні неофіційні домовленості, в яких значущу роль могли б відіграти угоди поза межами офіційних каналів.

Уже в перші місяці президентства стало зрозуміло: Трамп готовий співпрацювати в бізнесі й особистих інтересах із ким завгодно — незалежно від етики та політичних наслідків. Причому порушувати норми він почав, іще не обійнявши посади президента.

Згідно з новим дослідженням групи State Democracy Defenders Action, за останні шість місяців підприємство президента Трампа у сфері криптовалюти збільшило статки його сім’ї на мільярди.

Ще до інавгурації Трамп і його дружина запустили мем-монети — $TRUMP і $MELANIA. За кілька днів їхні статки зросли на десятки мільярдів доларів. Але криптовалюта нестабільна: після вступу на посаду монети почали різко падати в ціні. Тоді Трамп знайшов новий спосіб монетизувати президентство — наприкінці травня він запросив 220 найбільших власників токена на «інтимну приватну вечерю» з президентом. Гостям пообіцяли унікальну можливість «почути з перших вуст про майбутнє криптовалюти» й «вечір, який вони ніколи не забудуть». Після того, як цю пропозицію опублікували на вебсайті мем-монети $TRUMP , її вартість зросла на 58%.

Американці все ще не звикли до того, що президент вирішує особисті фінансові питання, не залишаючи посади глави держави. Його критики , такі як, наприклад, ветеран дослідження корупції Сузан Глассер , обережно натякали в пресі, що й мем-коїни, й саму вечерю можна розглядати як форму криптокорупції , де вплив інвесторів може призвести до конфлікту між інтересами країни й особисто Трампа. Однак далі справа не пішла: на той час адміністрація вже звільнила понад десяток генеральних інспекторів, які відповідали за боротьбу з корупцією та зловживаннями у владі.

Тим часом тривожних сигналів стає дедалі більше: річ уже не тільки в особистому збагаченні сім’ї Трампа, а й у тому, як це може вплинути на зовнішню політику США, й навіть на глобальну стабільність.

У жовтні 2024 року девелопер Стів Віткофф разом із синами запустив криптоплатформу World Liberty Financial ( WLF). Однак унизу сайту дрібним шрифтом зазначено: 60% акцій належать структурі, пов’язаній із Трампом і його сім’єю. Вочевидь, Віткоффи не квапилися афішувати, хто є їхнім справжнім партнером.

Згідно з відкритими даними, WLF контролює 22,5 млрд токенів $WLF і одержує 75% прибутків від усіх майбутніх продажів. Фактично саме Трамп як співвласник багато в чому визначає успіх платформи. Так, World Liberty Financial заявляє, що залучила понад 550 млн дол. від інвесторів, які купили токен управління $WLF. Хоча більшість із них залишаються невідомими для широкої публіки, про декого інформація є.

Цього тижня з’ясувалося, що у World Liberty Financial дуже тісні фінансові зв’язки з Абу-Дабі. Зокрема компанія MGX, якою керує член королівської родини ОАЕ, зробила інвестиції в розмірі 2 млрд дол. у криптобіржу Binance, використовуючи стейблкоїни, номіновані в доларах США й випущені компанією World Liberty Financial. ( Зазначу, що китайська компанія Binance, хоч офіційно й пішла з РФ, залишається значним джерелом доходу. А.Б.-К. )

Цікаво, що Трамп не залишився в боргу перед Абу-Дабі: після поїздки президента США на Близький Схід Міністерство торгівлі США заявило про те, що дві країни вирішили створити «Партнерство США й ОАЕ для прискорення розвитку штучного інтелекту» й надати цій країні розширений доступ до новітніх чипів ШІ зі США. Зауважу: попередня адміністрація побоювалася, що в такий спосіб Китай може одержати доступ до цієї технології, і продаж чипів обмежувала.

Але ще цікавішими є відносини WLF із криптофірмою DWF Labs в Абу-Дабі. Ця компанія придбала цифрові токени World Liberty Financial на суму 25 млн дол.

Хоча DWF Labs базується в Абу-Дабі, очолює цю фірму російський підприємець Андрєй Ґ рачов . Згідно з його онлайн- біографією , він має великий досвід у криптобізнесі: з 2018 року очолив російську філію криптовалютної біржі Huobi, у якої не найкраща репутація. Згідно з Politico , фірма Huobi ігнорувала санкції й на своїх платформах дозволяла трейдерам здійснювати транзакції з використанням дебетових карт російських банків, включно зі Сбербанком. Ґ рачов, до речі, у квітні брав участь у московському Blockchain Forum, й інтерв ю з ним як із учасником форуму можна побачити в Instagram.

Відомо нам і ще про одного підприємця, пов’язаного інтересами з РФ, який вклав капітал у компанію Трампа та Віткоффа, а саме про Джастіна Сан а , засновника Tron ( цифрової платформи на основі блокчейну, де переважно розміщуються розважальні застосунки. А.Б.-К. ) Він, до речі, теж виступав на московському форумі криптовалюти у квітні.

Сан народився в Китаї, має громадянство Гренади й був послом цієї країни у Всесвітній торговельній організації. Джастін Сан, заявля є The New York Times , придбав токени World Liberty Financial, пов’язаної із сім’єю Трампа та Віткоффа, на суму 75 млн дол. Окрім того, за даними Bloomberg, у гаманці під назвою Sun нині зберігається понад 18 млн дол. у токенах $TRUMP, із яких 4,5 млн куплено після оголошення про вечерю для впливових криптопідприємців. Звісно, Сан буде одним із гостей на цій вечері.

Неважко припустити, що Сан щедро фінансував WLF, тому що в цей час він перебував під слідством із боку американської Комісії з цінних паперів та бірж (SEC) і цілком обґрунтовано сподівався, що його інвестиції вплинуть на президента. Схоже, його розрахунок виявився правильним — справу проти нього було призупинено . Юристи федерального суду заявили, що розгляд припинено в «інтересах держави».

Однак проблеми із законом можливо, не єдина причина, через яку Сан хоче мати вплив на президента. Від початку повномасштабного вторгнення Росії Сан відкрито підтримував Україну й закликав жертвувати на її користь у криптовалюті. Однак коментар , опублікований 1 березня 2023 року виключно в його китайських соцмереж ах, свідчить про інше. В ньому Сан коментує розмову з представником Росії при СОТ Дмітрієм Лякішевим і складається враження, що він висловлює підтримку Москві й цікавиться або пом’якшенням санкцій, або шляхами їх обходу: «Під час відеодзвінка з послом Росії [ Всесвітньої торговельної організації ] Дмітрієм Лякішевим ми обговорили, як технології можуть бути використані в гуманітарних цілях для розвитку Росії, наприклад, використання технології блокчейн для допомоги громадянам, які не мають доступу до фінансової системи. Сподіваємося на зміцнення майбутнього співробітництва з Росією!».

А у квітні цього року він відкрито заявив , що «російська спільнота є одним із найважливіших учасників криптовалютної спільноти».

І тут постає запитання: про що може без свідків говорити з Путіним Стів Віткофф, який нічого не знає про РФ, Україну, війну, дипломатію, зате чудово розуміється на криптовалюті й уміє залучити на свою платформу найрізноманітніших інвесторів? І про що може говорити з Путіним віч-на-віч президент Трамп — людина, яка зробила особисте збагачення однією з ключових цілей свого правління?

Як відповідь на ці запитання можна процитувати слова колишнього директора з комунікацій Білого дому Ентоні Скарамуччі. «Тепер будь-яка людина у світі може, по суті, покласти гроші на банківський рахунок президента США за дві-три кліки, — написав він у Х після того, як Трамп запустив мем-коїн. — Кожна послуга, геополітична, корпоративна або особиста, тепер продається, просто на очах у всіх».

Чи готовий Трамп продати Україну за крипту?

Джерело: zn.ua (Світ)