Росія заборонила Amnesty International: причина

19 травня 2025 р. 22:02

19 травня 2025 р. 22:02


Москва продовжує репресії проти правозахисників: у понеділок російська Генпрокуратура оголосила міжнародну правозахисну організацію Amnesty International «небажаною» на території РФ. Про це повідомляють офіційні російські ЗМІ.

Кремль у своїй заяві звинуватив Amnesty у «розробці глобальних русофобських проєктів» і співпраці з Україною, проти якої Росія веде війну вже понад десять років.

«Вони виправдовують злочини українських неонацистів, закликають збільшити їх фінансування, наполягають на політичній та економічній ізоляції нашої країни», — йдеться в офіційному повідомленні.

Статус «небажаної організації» забороняє Amnesty вести будь-яку діяльність у Росії.

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року Amnesty International задокументувала численні воєнні злочини російських військових і закликала до притягнення винних до відповідальності.

Водночас організація неодноразово критикувала і дії української сторони. Зокрема, у 2022 році керівниця київського офісу Amnesty подала у відставку після публікації звіту , в якому ЗСУ звинувачували у порушенні міжнародного гуманітарного права через розміщення військових позицій у житлових районах. Доповідь викликала обурення в Україні та особисту реакцію президента Володимира Зеленськог о. Пізніше Amnesty перепросила за «завданий біль», але не відкликала свої висновки.

У 2023 році Amnesty International задокументувала випадки тиску на дітей, які проживають на окупованих територіях. Повідомлялося, що їм не дають навчатися за українською програмою і погрожують «перевихованням у російських дитячих будинках» у разі відмови вчити російську мову і співати гімн РФ.

Торік організація випустила нове дослідження на цю тему. У ньому йшлося про те, що вчителів на окупованих територіях примушують вести уроки за російською навчальною програмою з кремлівською пропагандою - для цього педагогів шантажують, обшукують і навіть застосовують фізичне насильство.

Російська влада фактично ліквідувала московський офіс Amnesty ще на початку повномасштабної війни. Під заборону також потрапили Human Rights Watch, фонд американського актора Джорджа Клуні та інші міжнародні правозахисні ініціативи.

Із 2015 року, після ухвалення закону про «небажані організації», Росія заборонила десятки іноземних фондів, аналітичних центрів і громадських організацій, які критикують режим Владіміра Путіна. На тлі зростаючої міжнародної ізоляції Москва посилює й внутрішні репресії.

Росія заборонила Amnesty International: причина

Джерело: zn.ua (Світ)