Ілон Маск заявив, що згортає політичні витрати: «Гадаю, я зробив достатньо»

20 травня 2025 р. 21:19

20 травня 2025 р. 21:19


Ілон Маск повідомив, що планує скоротити свою участь у політичному фінансуванні. Ця заява збіглася з тим, що мільярдер-підприємець почав відступати від справ у Вашингтоні президента Дональда Трампа, пише Politico.

Під час виступу на Катарському економічному форумі у вівторок генеральний директор Tesla сказав, що в майбутньому він буде «набагато менше» витрачати на політику, додавши: «Гадаю, я зробив достатньо. Якщо побачу причину для політичних витрат у майбутньому — зроблю це. Але наразі не бачу такої причини».

Він відкинув припущення, що його крок є реакцією на критику, яку він отримав за свою помітну роль у перебудові федерального уряду — передусім через керівництво створеним ним Департаментом ефективності уряду (DOGE).

Маск витратив понад 290 мільйонів доларів власних коштів на підтримку Трампа та Республіканської партії під час виборів 2024 року.

У США він намагався впливати на перебіг місцевих виборів, зокрема ключових перегонів до Верховного суду штату Вісконсин минулого місяця. Його політична команда значно вклалась у цю кампанію, яка фактично стала референдумом щодо популярності Маска, адже він став публічним обличчям республіканської кампанії.

Однак його зусилля зазнали поразки — кандидат, підтриманий демократами, легко переміг. Цей результат став переломним моментом для політичної діяльності Маска.

Мільярдер також зазнав критики за неодноразові спроби вплинути на вибори в Європі наприкінці минулого року. Зокрема, він відкрито підтримав ультраправу партію «Альтернатива для Німеччини» , що викликало значний резонанс і негативну реакцію в самій Німеччині.

Поразка у Вісконсині відбулася на тлі дедалі сильнішого обурення жорстким підходом Маска до скорочення федерального уряду під егідою DOGE. Цей курс викликав невдоволення з обох боків політичного спектра.

Незадоволення діяльністю Маска серед американців зростає: згідно з опитуванням, оприлюдненим минулого місяця, його діяльність у DOGE схвалюють лише 41% громадян, тоді як 58% висловлюють несхвалення.

Тим часом протестувальники, обурені скороченнями, спрямували гнів на Tesla — пошкоджуючи автівки компанії та влаштовуючи акції в автосалонах по всій країні. Республіканські законодавці також зіткнулися з хвилями протестів під час зустрічей з виборцями у своїх штатах, що змусило керівництво виборчої кампанії Республіканської партії у Палаті представників закликати до тимчасового припинення публічних зустрічей.

На тлі зростаючого протестного руху проти Маска демократи активізували зусилля, щоб зробити його головною мішенню політичної критики — стратегія, яка принесла їм успіх у Вісконсині.

Колись всюдисущий радник президента нині відіграє менш помітну роль у Республіканській партії. Він з’являється набагато рідше в Овальному кабінеті та на засіданнях уряду з Трампом, які ще донедавна були ознакою його впливу в Білому домі.

Президент і його провідні радники останніми тижнями фактично припинили згадувати Маска у соцмережах, що є різким відходом від попереднього потоку компліментів на його адресу.

Зі згасанням публічної активності Маска зникає з порядку денного і DOGE. Хоча на початку президентства Трампа про цей агресивний проект скорочення уряду гучно говорили в медіа, нині він відійшов на другий план — поступившись місцем іншим суперечливим ініціативам адміністрації, таким як масові депортації чи тарифна політика.

Маск також публічно розходився з президентом. Після того як Трамп минулого місяця оголосив масштабний план підвищення тарифів, що коштував Маску мільярди, керівник Tesla різко розкритикував радника Білого дому з питань торгівлі Пітера Наварро, який підтримував нову тарифну політику , назвавши його «ідіотом» — і це була незвична для Маска публічна демонстрація незгоди.

Речниця Білого дому Каролайн Левітт тоді мимохідь прокоментувала суперечку: «Хлопці як хлопці. Нехай сперечаються».

Рішення Маска знизити свою політичну активність може порушити плани демократів, які активно використовували фігуру мільярдера як політичного опудала. Однак це також може призвести до значного дефіциту фінансування у республіканських кампаніях, якщо він справді згорне витрати.

Слід зауважити, що це не вперше Маск оголошує про намір дистанціюватися від політики. У березні 2024 року він заявив, що не буде «жертвувати гроші жодному з кандидатів» на виборах. Але вже в грудні 2024 року він підтримав Трампа і вклав сотні мільйонів у кампанію, ставши правою рукою президента.

Однак Вашингтон ще не бачив останнього слова Маска. У своїй промові у вівторок він також повідомив, що планує вечерю з Трампом у середу, що свідчить: вплив мільярдера на президента ще не вичерпано.





Ілон Маск заявив, що згортає політичні витрати: «Гадаю, я зробив достатньо»

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua