WSJ: Спроба Зеленського заручитися підтримкою Трампа провалилася

21 травня 2025 р. 01:59

21 травня 2025 р. 01:59


Президент України Володимир Зеленський різко відповів Дональду Трампу, коли той застеріг, що у нього «немає жодних козирів» у переговорній кімнаті Білого дому: «Я не граю в карти», — заявив Зеленський. Однак у наступні місяці український лідер пом’якшив свою позицію, намагаючись не втратити підтримку президента США, пише The Wall Street Journal.

Зараз стає очевидно: ця «гра» від самого початку була не на його користь.

Зеленський погодився на запропоноване Трампом безумовне припинення вогню , підписав угоду про корисні копалини , яку в Білому домі просували як умову подальшої підтримки, і навіть полетів до Туреччини на переговори, ініційовані президентом Росії Владіміром Путіним — і все це, паралельно м’яко закликаючи Трампа чинити тиск на Москву, щоб та погодилася на перемир’я.

Минуло три місяці, і така стратегія майже нічого не принесла. У понеділок, після двогодинної телефонної розмови з Путіним, Трамп знову став на сторону російського сценарію завершення війни — спочатку переговори, потім припинення вогню. Він також натякнув, що США можуть вийти з процесу, якщо сторони не досягнуть згоди.

Коли Путін у понеділок відмовився підписати запропоноване Києвом 30-денне перемир’я, Трамп не запровадив обіцяних нових санкцій проти Росії. Натомість він заявив, що Москва і Київ мають самостійно продовжити переговори.

У вівторок українські урядовці з втомою сприйняли чергову відсутність тиску на Путіна. Після розмови з президентом Фінляндії Александером Стуббом Зеленський закликав до посилення санкцій проти Москви, аби примусити Кремль припинити вже трирічне вторгнення.

«Очевидно, що Росія намагається виграти час, щоб продовжити війну й окупацію», — сказав Зеленський. — «Ми працюємо з партнерами над тим, щоб тиск змусив росіян змінити поведінку».

Готовність Трампа терпіти затягування з боку Путіна контрастує з його вибуховою реакцією на стриманість Зеленського в лютому, коли той сумнівався в щирості російських намірів. У Білому домі Трамп розкритикував Зеленського, звинувативши його в небажанні підтримувати дипломатичні зусилля США і добиватися перемир’я.

Готовність Зеленського виконувати вимоги Трампа після цієї зустрічі дозволила йому домогтися ще одної особистої зустрічі з президентом США у Ватикані наприкінці квітня. Тоді здавалося, що між ними настав певний примирливий момент.

«Мені здається, що він (Путін) не хоче припинення війни, а просто тягне час. І з ним треба поводитися по-іншому», — сказав після цієї зустрічі Трамп.

Тепер Трамп, схоже, підтримує підхід Путіна: припинення вогню можливе лише за умови, що Україна погодиться на російські умови — фактично, на перетворення країни на васальну державу Кремля.

«На жаль, після телефонної розмови Трампа з Путіним статус-кво не змінився», — написав у мережі Х радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.

За словами Подоляка, помилка Трампа полягає в тому, що він вважає Росію здатною до переговорів і готовою припинити війну задля стратегічної або економічної вигоди. Натомість позиція Москви залишається незмінною.

Путін каже, що відкритий до припинення війни, але вже кілька разів відмовлявся погодитися на 30-денне перемир’я, на яке Київ пристав ще в березні. Він наполягає, що спершу потрібно врегулювати цілу низку складних питань, зокрема створити механізм контролю за дотриманням перемир’я та отримати гарантії, що Україна не використає його як паузу для перегрупування сил. Росія жодних подібних гарантій не дає.

Перш ніж обговорювати будь-яку мирну угоду, Путін вимагає вирішити, за його словами, «первинні причини» війни. Вони викладені у проєкті договору, який російські та українські перемовники обговорювали в Стамбулі у квітні 2022 року — за кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення. Путін продовжує вважати цей документ основою для переговорів.

У тій версії договору йшлося про післявоєнну Україну як про демілітаризовану, постійно нейтральну державу, що не входить до НАТО чи інших військових альянсів. Росія вимагає також скасування українських законів, які обмежують її культурний вплив, і збереження щонайменше 18% української території, яку вона нині контролює, — площа, співмірна зі штатом Вірджинія.

«Позиція Росії зрозуміла: головне — усунути першопричини кризи», — сказав Путін після розмови з Трампом у понеділок. Він не заявив про жоден прорив у переговорах, але висловив оптимізм щодо підписання меморандуму про намір працювати над угодою.

За словами Тетяни Станової, старшої наукової співробітниці Carnegie Russia Eurasia Center, Путін почувається впевнено щодо майбутніх переговорів із Києвом, оскільки впевнений у непохитності російських вимог.

У понеділок у Кремлі повідомили, що Путін і Трамп обговорили можливу зустріч російського президента з Зеленським . Проте термінів перемовин не назвали і заявили, що вони можуть тривати «скільки потрібно». Також поки не визначено місце нових переговорів між Києвом і Москвою.

Станова вважає, що розпливчастий меморандум, запропонований Путіним у понеділок , — це спосіб дати Трампу щось, що він міг би представити як поступку з боку Росії, навіть якщо це лише обіцянка «продовжувати розмову».

Москва може використати цей документ для просування пунктів про припинення західної військової допомоги Україні та закріплення інших вимог до перемир’я — включно з новою вимогою офіційного виведення українських військ із чотирьох частково окупованих регіонів.

«Тепер Путін спробує змусити українців погодитися на “Стамбул-2” — нову версію умов 2022 року з додаванням вимоги визнання територіальних втрат», — каже Станова. — «Якщо це не спрацює, він завжди зможе сказати, що мир не настав через українську впертість».

За словами Станової, можливий вихід США з мирного процесу цілком влаштовує Путіна, який націлений на те, щоб витиснути з України якомога більше поступок.

На думку Кремля, війна в Україні — це шанс виправити історичні несправедливості після розпаду СРСР і зменшити вплив Заходу в Східній Європі. Як наслідок, Путін навряд чи погодиться на проміжну угоду, яка не задовольнить його максималістські вимоги.

«Путін боротиметься за Україну до самої смерті», — підсумовує Станова. — «Він одержимий. Він вважає, що якщо Росія не отримає бажаного в Україні, то може загинути сама. І вірить, що зрештою досягне свого».

На тлі інформаційної лавини навколо переговорів губиться головне питання: яким же буде результат російської агресії проти України та якою є візія адміністрації Трампа, що примушує Київ до переговорів з Москвою до припинення вогню?

Про це розповідала редакторка відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяна Силіна у статті "Як Америка бачить завершення війни Росії проти України. Вперше публікуємо всі “22 пункти Келлога".

WSJ: Спроба Зеленського заручитися підтримкою Трампа провалилася

Джерело: zn.ua (Світ)