вологість:
тиск:
вітер:
Європа і Канада мають перестати покладатися на США -
Про це йдеться у коментарі ексзаступниці помічника генерального секретаря НАТО Штефані Бабст і колишнього заступника верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі Річарда Ширреффа для Укрінформу та британського видання Independent.
«Те, що адміністрація Трампа готова піднести на блюдечку Путіну, найжорстокішому агресору, з яким стикнулася Європа з часів Гітлера, дві головні цілі російської зовнішньої політики - відокремлення Америки від європейської безпеки та нейтралізацію НАТО, стало шоком для давніх європейських союзників Вашингтона», - зазначили Бабст і Ширрефф.
На їхнє переконання, спроби Трампа нав'язати Україні та Європі «мирну угоду», стати на бік Кремля та його авторитарних прихильників під час голосувань в ООН, призупинити кібероперації проти Росії, визнати незаконну анексію Криму Росією та зупинити надання Україні критично важливих даних військової розвідки засвідчують, що Вашингтон відійшов від консенсусу НАТО щодо Росії та України.
«Хоча європейські лідери відчайдушно намагаються втримати Трампа, сподіваючись, що він тиснутиме на Путіна та змусить його сісти за стіл переговорів, їхній потенційний дипломатичний прорив у Стамбулі провалився. Це не може приховати той факт, що Трамп байдужий до долі України та готовий визнати російську сферу впливу у Східній Європі», - зазначили колишні посадовці Альянсу.
Вони називають такий зсув у зовнішній політиці США фундаментальним. За їхніми словами, для Трампа геополітична планета — це джунглі, де можуть вижити лише ті, хто поділяє підхід «переможець отримує все». Метою його зовнішньої політики є розширення геоекономічної сфери впливу Америки, стримування Китаю як найбільшого стратегічного конкурента та агресивне прагнення до вигідних ділових угод, зазначили співрозмовники агентства.
На їхнє переконання, європейці та канадці мусять чітко усвідомити нову геополітичну реальність, хоча деякі європейські уряди все ще сподіваються, що Вашингтон дасть 5-10 років для нарощування обороноспроможності Європи.
«Це щонайменше наївно. Скоріше слід припустити, що Трамп витягнув «оборонний килим» США з-під ніг Європи і що Європа має стояти на ногах сама або зазнає невдачі. Це означає, що європейцям і канадцям вкрай важливо підтримувати функціонування НАТО та швидко нарощувати європейський потенціал», - зауважують Бабст і Ширрефф.
Вони пропонують Європі та Канаді прийняти дистанціонування Трампа від європейської безпеки як факт і почати розробляти конкретну дорожню карту для оновленого НАТО, яке європейці очолять у майбутньому, попри цілу низку складних питань і викликів.
Колишні високопосадовці НАТО зазначають, що це завдання може видатися непосильним, але за наявності достатньої політичної волі воно здійсненне. На їхню думку, командну структуру НАТО під керівництвом Європи можна скоротити й адаптувати; загальний оборонний план у поєднанні з ретельно продуманою програмою навчань має забезпечити готовність НАТО до ведення сучасної конвенційної війни в усіх сферах. Значно більш синхронізована програма розвитку можливостей, розроблена у тісній співпраці з Європейським Союзом, може заповнити прогалини в командуванні та управлінні, розвідці та спостереженні, військовій мобільності та інших сферах.
Настав час діяти, наголошують Бабст і Ширрефф. За їхніми словами, можливість, яку дає червневий саміт НАТО, не має бути змарнована тими європейськими лідерами, які просять Трампа дати їм знак, що все залишається, як раніше, добре. Натомість вони мають представити чітку стратегію, як захистити Європу від довгострокової екзистенційної загрози з боку Росії без участі США. Європейські суспільства повинні відновити в собі стійкість часів «холодної війни», що означатиме готовність піти на жертви, наполегливу працю, моральну стабільність та зразкове політичне лідерство.
«Першим кроком у такій стратегії є надання засобів, можливостей та досвіду для України, щоб вона була в змозі перемогти Росією на своїй території, та надання Україні надійних гарантій безпеки. Тільки тоді, коли Путін та його наступники визнають, що Україна ніколи не стане частиною нової Російської імперії, в Європі може настати тривалий мир», - вважають колишні працівники керівних структур Альянсу.
Вони підкреслюють, що «капітуляція перед порядком денним Трампа означає самогубство для європейської безпеки та демократії». Якщо допустити «нову Ялту» Путіна, за якої Росія знову домінуватиме у Східній Європі, це означало б майже неминучу війну між Європою і Росією.
«Але катастрофа не є неминучою, якщо Європа готова вести другу «холодну війну», щоб уникнути Третьої світової війни», - підкреслюють ексзаступниця помічника генерального секретаря НАТО та колишній заступник верховного головнокомандувача Об'єднаних Збройних сил НАТО в Європі.
За їхніми словами, європейські лідери мали понад три роки, щоб усвідомити, що російський спосіб ведення війни та дипломатії — це жорстоке застосування неприкритої сили та терору, і тепер мають змінити ситуацію. Вивільнивши «правильну волю, енергію та рішучість», Європа більш ніж здатна перевершити Росію, для цього європейці повинні вірити у власну силу, переконані експосадовці Альянсу.
Як повідомлялось, Президент Володимир Зеленський 20 травня провів низку переговорів з європейськими лідерами, під час яких ішлося про розмову з Президентом США Дональдом Трампом. За словами Зеленського, «важливо, аби Америка була і надалі учасницею процесу наближення миру».
Фото: PAP/EPA

Новини рубріки

У Фінляндії на кордоні з Росією встановлять відеокамери з ШІ
21 травня 2025 р. 18:51