Україна пропонує ЄС план посилення санкцій проти Росії на тлі коливань США

22 травня 2025 р. 14:34

22 травня 2025 р. 14:34


Наступного тижня Україна звернеться до ЄС із проханням розглянути нові великі кроки з ізоляції Москви, включно з арештом російських активів і введенням санкцій щодо деяких покупців російської нафти, повідомляє Reuters .

В українській «Білій книзі», яка раніше не публікувалася і яку представлять ЄС, міститься заклик до блоку з 27 членів зайняти агресивнішу і незалежнішу позицію щодо санкцій, оскільки майбутня роль Вашингтона залишається невизначеною.

Серед 40 сторінок рекомендацій — заклик ухвалити законодавство, яке прискорить вилучення активів у осіб, які потрапили під санкції, і відправлення їх в Україну. Ті, хто потрапив під санкції, можуть потім вимагати компенсації від Росії.

ЄС має розглянути низку кроків, щоб його санкції застосовувалися з більшою силою за межами його власної території, зокрема щодо іноземних компаній, які використовують його технології для допомоги Росії, і «запровадження вторинних санкцій щодо покупців російської нафти».

Такі вторинні санкції, які можуть торкнутися таких великих покупців, як Індія і Китай, стануть серйозним кроком, на який Європа досі не хотіла йти. Президент США Дональд Трамп публічно обговорював це питання, перш ніж ухвалити рішення поки що не вживати жодних дій.

У «Білій книзі» також міститься заклик до ЄС розглянути можливість ухвалення рішень про санкції більшістю голосів, щоб не дозволити окремим країнам-членам блокувати заходи, які інакше потребують одностайності.

Європейська комісія не одразу відповіла на прохання прокоментувати український документ.

Після розмови з Путіним у понеділок Трамп вирішив не запроваджувати нові санкції щодо Росії. Він поговорив з українськими та європейськими лідерами після розмови з Путіним і сказав їм, що не хоче запроваджувати санкції зараз і хоче дати час для переговорів, повідомила Reuters людина, знайома з ходом бесіди.

ЄС і Велика Британія запровадили додаткові санкції проти Росії у вівторок, заявивши, що вони все ще сподіваються, що Вашингтон приєднається до них. Однак європейці відкрито обговорюють способи підтримання тиску на Москву, якщо Вашингтон більше не готовий у цьому брати участь.

ОЦІНКА ПОЗИЦІЇ США

У «Білій книзі щодо санкцій» підкреслюються «безпрецедентні» санкції, введені ЄС, і йдеться про можливість їх розширення. У ньому також міститься різка оцінка позиції адміністрації Трампа.

«Сьогодні на практиці Вашингтон припинив участь майже у всіх міжурядових платформах, присвячених санкціям та експортному контролю», — йдеться в документі.

Вашингтон сповільнив роботу в моніторинговій групі із забезпечення дотримання граничних цін на російську нафту, розпустив федеральну цільову групу, що займається переслідуванням за порушення санкцій, і перевів значну кількість експертів із санкцій до інших секторів, додається в повідомленні.

У ньому наголошується, що було підготовлено два потенційно великих пакети санкцій США — один урядом, а інший сенатором Ліндсі Гремом, який виступає за Трампа, — але «незрозуміло», чи підпише Трамп який-небудь із них.

Невизначеність щодо позиції США сповільнила темпи ухвалення економічних контрзаходів і багатосторонньої координації, але «не повинна спонукати Європейський союз послабити санкційний тиск», ідеться в повідомленні.

«Навпаки, це має спонукати ЄС узяти на себе провідну роль у цій галузі».

КАРТИ В РУКАХ ЄВРОПИ

Україна побоюється, що відхід Вашингтона від західного консенсусу щодо санкцій може викликати коливання і в ЄС, який традиційно вимагає консенсусу для ухвалення важливих рішень.

«Вихід Америки з режиму санкцій (став би) величезним ударом по єдності ЄС. Величезним», — сказав агентству Reuters представник українського уряду.

ЄС не може повністю замінити Сполучені Штати у здійсненні економічного тиску на Росію. Значною мірою вплив американських санкцій зумовлений домінуванням долара у світовій торгівлі, з яким євро не може зрівнятися.

Проте ослаблення санкцій США щодо Росії не призведе до значного повернення іноземних інвесторів та інвестицій, якщо Європа твердо стоятиме на своєму, вважає Крейг Кеннеді, експерт з російської енергетики з Центру Девіса в Гарварді.

«У Європи на руках набагато більше карт, ніж можна подумати», — сказав він.

Україна пропонує ЄС план посилення санкцій проти Росії на тлі коливань США

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)