вологість:
тиск:
вітер:
Мита у 500% на покупців нафти з РФ. Сенатор-республіканець Ліндсі Грем погрожує Росії санкціями попри небажання Дональда Трампа. Чи реальний цей сценарій?
Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50% .
Намагання європейських лідерів напоумити Росію припинити війну в Україні не призвели до прориву. На українсько-російських переговорах у Стамбулі не домовились про припинення вогню. А президент США Дональд Трамп не захотів посилювати санкції проти Росії після розмови з Володимиром Путіним 19 травня.
Попри це, близький до Дональда Трампа сенатор Ліндсі Грем продовжує просувати законопроєкт про посилення санкцій, який він розробив разом з сенатором-демократом Річардом Блюменталем.
Сенатори представили його ще 1 квітня. Найгрізніше положення законопроєкту – запровадження мит у 500% на країни, «які свідомо продають, постачають, передають або купують нафту, уран, газ, нафтопродукти або продукти нафтохімії, що походять з Росії».
У момент представлення законопроєкту його підтримували 50 сенаторів зі 100. Вже 21 травня Грем та Блюменталь повідомили про підтримку 81 сенатора . Цього достатньо, щоб подолати можливе вето Трампа.
Держсекретар США Марко Рубіо вже попередив росіян про рубікон у 80 сенаторів, після якого Білий дім не зможе вплинути на Сенат.
«Ми прагнемо миру, але переважній більшості членів Сенату стає все більш зрозуміло, що Путін грає в ігри, – йдеться у заяві Грема-Блюменталя. – Сенат США готовий діяти, якщо ці ігри триватимуть».
Як американський істеблішмент веде гру у «доброго та поганого копа» з Росією? Та чи справді «дубина» санкцій може опуститись на голову Путіну?
Стамбульський вояж Грема
Минулого тижня, напередодні російсько-українських переговорів, Грем прибув до Стамбула. 15 травня сенатор взяв участь у переговорах з держсекретарем США Марко Рубіо та міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою.
Приїзд Грема до Стамбула не був випадковим, зазначає співрозмовник Forbes Ukraine у дипломатичних колах. Він говорив на правах анонімністі, з огляду на чутливість питання.
Це був сигнал «поганого поліціянта» від Конгресу для Росії та натяк на можливість введення санкцій більшістю голосів.
19 травня Рубіо попередив: якщо Росія затягуватиме переговори й не виявлятиме реальної готовності до компромісу, Сенат може діяти незалежно від адміністрації Трампа. «Коли в Сенаті буде близько 80 співавторів, цей процес стане незворотним», – заявив він.
Схема, при якій санкції запроваджує Конгрес, може дати Трампу політичне прикриття, якщо він все ж вирішить посилити тиск на Росію, але водночас захоче зберегти відкритими контакти з Путіним для майбутніх угод.
«Є враження, що американці розглядають цей сценарій, – каже співрозмовник у дипколах. – Трамп не буде сваритись з Путіним, але санкції може ввести Конгрес. Тоді Трамп зможе сказати: Володимире, я тебе поважаю, але тут двопартійна більшість, яка долає моє вето».
Це – дуже цікавий сценарій, основу для нього намагається закласти Рубіо, каже Даг Клейн, політичний аналітик Atlantic Council та Razom for Ukraine. Рубіо та кілька інших членів адміністрації вже кілька разів згадували, що не контролюють Конгрес та не зможуть зупинити санкції, якщо росіяни не показуватимуть добру волю до миру.
Голова МЗС Андрій Сибіга, сенатор-республіканець Ліндсі Грем та держсекретар США Марко Рубіо на переговорах у Стамбулі, 22 травня 2025 Фото Getty Images
Контрольний санкційний постріл
Чи стане цей сценарій реальністю? Остаточне рішення має прийняти Трамп, оскільки це наразі це не є тиском з боку Конгресу. «Це класична гра good cop і bad cop », — пояснює співрозмовник у дипколах.
Прийняти законопроєкт Грема можуть завадити два важливих фактори.
Благословення Трампа . Конгресменам все одно потрібно схвалення президента. Після переконливої перемоги Трампа та Республіканської партії на осінніх виборах його позиції зміцніли всередині країни, а до наступних виборів у Конгрес ще півтора року.
Враження української сторони про можливість сценарію санкцій від Конгресу ґрунтується на зустрічі у Стамбулі, визнає співрозмовник. Ще неясно, як на цю ситуацію вплинула телефонна розмова Трампа й Путіна.
Сенат справді чекає на зелене світло від Трампа, підтверджує Клейн. Хоча деякі сенатори вже виказують розчарування і кажуть що, можливо, настав час просувати закон без його благословення.
Законопроєкт Грема може шкодить не лише Росії. Зокрема, він передбачає ембарго на торгівлю США з покупцями російської нафти, що може ускладнити торгівельні переговори Вашингтона з Китаєм та стратегічні відносини з Індією, важливим союзником США в Індо-Тихоокеанському регіоні. Американцям, ймовірно, доведеться врахувати ці фактори, погоджується співрозмовник.
Одним з індикаторів наближення санкцій може стати зростання цін на нафту, оскільки законопроєкт може вплинути на постачання російської нафти на світовий ринок.
Сенатори, які підтримують законопроєкт, заявили, що їхня позиція залежатиме від умов припинення вогню, які Путін пообіцяв подати найближчими днями.
«Їх зміст покаже, чи серйозно Росія налаштована на мир. Якщо це буде те ж саме, що й раніше, Москва може очікувати рішучих дій з боку Сенату», – йдеться у заяві Грема та Блюменталя.
Трамп все одно матиме «золоту акцію»
Законопроєкт передбачає вторинні санкції проти тих, хто сприяв російському вторгненню, каже Клейн. Адвокати України у Вашингтоні давно говорять про необхідність їх ведення – і прийняття законопроєкту справді стало б важливим кроком.
Нюанс цього законопроєкту: він не означає автоматичного запровадження санкцій, звертає увагу Клейн. Для цього прописані три умови: Росія веде недобросовісно переговори, порушує потенційне припинення вогню або мирну угоду.
«Тобто політичне рішення Білого дому все одно буде потрібне», – додає він.
Натомість Трамп більш сприятливо ставиться до санкцій на банківський сектор, каже Клейн. Але санкції проти енергетики вважає надто ескалаційними. «Це ускладнює отримання згоди Трампа на запровадження справді руйнівних санкцій проти Росії», – підсумовує аналітик.

Новини рубріки

Адміністрація Трампа позбавила Гарвард права приймати іноземних студентів
23 травня 2025 р. 00:30

Один із дронів, які летіли на Москву, влучив по військовому парку "Патріот": відео прильоту
22 травня 2025 р. 23:37