Астрономи виявили галактику-монстра, вдесятеро масивнішу за Чумацький Шлях

23 травня 2025 р. 20:31

23 травня 2025 р. 20:31


Астрономи виявили галактику, яка з’явилася «на початку Всесвіту» і схожа за формою на наш Чумацький Шлях, але є набагато масивнішою.

Про це повідомляє Reuters , передає Укрінформ.

Для вивчення галактики дослідники використовували дані Атакамської великої міліметрової/субміліметрової антенної решітки (ALMA), що базується в Чилі, та космічного телескопа Вебба компанії NASA . Вони виявили, що далека галактика під назвою J0107a з'явилася 11,1 мільярда років тому, коли вік Всесвіту становив приблизно п'яту частину від її нинішнього віку. Маса галактики, включаючи і зірки і газ, більше ніж в 10 разів перевищує масу Чумацького Шляху. Вона утворює зірки зі швидкістю, приблизно в 300 разів більшою, ніж Чумацький Шлях. Хоча J0107a компактніша за Чумацький Шлях, вони мають деякі спільні риси, кажуть науковці.

«J0107a - це галактика-монстр з високою швидкістю зореутворення і великою кількістю газу, набагато більшою, ніж у сучасних галактиках», - сказав астроном Шуо Хуан з Національної астрономічної обсерваторії Японії, який досліджує нову галактику.

Зауважується, що у відомому Всесвіті існує кілька галактик, де триває процес зореутворення, майже всі вони перебувають у процесі галактичного злиття або зіткнення. На відміну від таких галактик J0107a не подає жодних ознак підготовки до злиття.

Астрономи виявили галактику-монстра, вдесятеро масивнішу за Чумацький Шлях

Телескоп «Вебб» також виявив, що галактики спіральної форми з'явилися набагато раніше, ніж було відомо, і J0107a зараз є одним з найбільш ранніх відомих прикладів галактики із барною спіраллю. Тому, за словами дослідників, теорії про формування сучасних галактичних спіралей, можливо, доведеться переглянути, оскільки J0107a дуже схожа на сучасні спіральні галактики, хоча була утворена у більш ранню космічну епоху.

Близько двох третин спіральних галактик, які сьогодні спостерігаються у Всесвіті, мають барну спіраль. Вважається, що бар слугує своєрідним зоряним розплідником, що втягує газ всередину зі спіральних рукавів галактики. Частина газу утворює так звані молекулярні хмари. Гравітація спричиняє стиснення цих хмар, в результаті чого формуються невеликі центри, які нагріваються і стають новими зірками.

Як повідомляв Укрінформ, космічний телескоп NASA/ESA Hubble сфотографував карликову галактику Велика Магелланова Хмара.

Фото: NASA

Астрономи виявили галактику-монстра, вдесятеро масивнішу за Чумацький Шлях

Джерело: ukrinform.ua (Світ)