Європа розглядає покупку американської зброї для України у разі відмови Трампа від підтримки

25 травня 2025 р. 00:37

25 травня 2025 р. 00:37


Європейські лідери намагаються знайти спосіб забезпечити Україну зброєю на тлі того, що президент США Дональд Трамп, схоже, відходить від підтримки закінчення війни. Один із варіантів — купувати американське озброєння.

Про це пише Bloomberg.

Європа не має ані достатніх запасів зброї, ані виробничих потужностей для її масового виготовлення, тоді як США вже не планують постачати нові партії. Білий дім також відхилив заклики з боку Європи посилити тиск на президента Росії Володимира Путіна з метою домогтись негайного припинення вогню через нові санкції.

Натомість, за словами джерел, знайомих із ситуацією, Кремль зволікає з обіцяними Трампу мирними переговорами й готує літній наступ. У цих умовах зростає підтримка ідеї купівлі американських систем озброєнь із подальшим переданням їх Україні.

Ідея полягає в тому, що якщо Трамп відмовиться надсилати американську зброю напряму, це зробить Європа. Такий підхід дозволить стримати російський наступ і водночас посилити тиск на Путіна для припинення бойових дій. Якщо Європа зможе переконати Трампа зберегти обмін розвідданими з Україною, президент Володимир Зеленський отримає шанс утримати позиції.

Паралельно Європейський Союз розглядає можливість відключення понад 20 російських банків від системи SWIFT, зниження цінової стелі на російську нафту й запровадження заборони на трубопроводи «Північний потік» у межах нового пакета санкцій.

Ендрю Вайс, віцепрезидент Фонду Карнегі за міжнародний мир, заявив, що ситуація, за якої США відходять від підтримки, але залишають можливість для Європи чи України купувати американську зброю й продовжують ділитися розвідданими, не є ідеальною, але й не найгіршою з можливих.

Такий поворот змусить Трампа обирати між двома протилежними інтересами: бажанням не дратувати Путіна та прагненням заробити кошти через продаж зброї.

Раніше цього тижня Трамп провів окремі розмови з Путіним і європейськими лідерами. Після цього він заявив, що «відійде», якщо не буде досягнуто прогресу в переговорах між Росією та Україною. «Це європейське питання», — сказав він у Білому домі. — «І ним мало би залишатися».

За словами джерел, США, ймовірно, продовжать ділитися розвідданими з Україною для коригування ударів. Коротке припинення цієї співпраці вже спричинило оперативні труднощі в Києві та викликало занепокоєння серед союзників США щодо подібного ризику для них у майбутньому.

Час спливає. Експерти зазначають, що допомога зі США, схвалена за президента Джо Байдена, може вичерпатися вже цього літа. Водночас Європа не зможе швидко компенсувати дефіцит озброєнь. Цим планує скористатися Путін.

З огляду на оборонний характер нинішніх бойових дій та ключову роль дронів вітчизняного виробництва, відсутність додаткового фінансування з боку Вашингтона не стане катастрофою, вважає Семюел Чарап із RAND Corporation.

Проте, на думку Чарльза Купчана з Ради з міжнародних відносин, лише озброєння України американською технікою — купленою чи переданою — може змусити Путіна припинити війну.

На його думку, угода про природні ресурси з Україною дозволить президентові США звернутися до Конгресу за новим фінансуванням, представляючи його як інвестицію, а не як тягар для платників податків.

Державний секретар Марко Рубіо повідомив конгресменам, що США закликають союзників по НАТО надіслати більше батарей Patriot до України, але багато країн хочуть залишити системи для захисту власної території. У квітні Зеленський заявив, що Україна хоче купити щонайменше 10 батарей Patriot у США і чекає на відповідь.

Видання пише, що Трамп усвідомлює: якщо він «пустить Україну під автобус», а Росія досягне капітуляції Києва, це стане гучною політичною поразкою для нього. «Україна стане для Трампа новим Афганістаном, а можливо, й гіршим», — сказав він.

Вирішальне випробування для політики президента Дональда Трампа щодо України завжди наставало тоді, коли він усвідомлював, що те, що він вважав легкою справою — укладення мирної угоди — виявилося дуже важким. Тоді він опинився б перед вибором: виконати важку, небезпечну роботу з пошуку стійкого врегулювання або просто відступити й дозволити війні йти своїм жахливим шляхом.

Цей момент для Трампа настав — і, схоже, він обирає втечу замість боротьби. Іронія в тому, що Україна ще довго матиме справу з президентом США, який найбільше хоче лише одного — щоб з Україною було покінчено. Але це його власні плани, яким ніколи не здійснитися.

Європа розглядає покупку американської зброї для України у разі відмови Трампа від підтримки

Джерело: zn.ua (Світ)