Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

25 травня 2025 р. 16:42

25 травня 2025 р. 16:42


Магнолії знову зацвіли в колекції Фріка в Нью-Йорку. Весняне відродження цих улюблених дерев, одних з найбільших у місті, збіглося з відкриттям музею 17 квітня після комплексної п’ятирічної реконструкції вартістю 220 мільйонів доларів. Ця значна сума дозволила звести 27 000 квадратних футів нового будівництва, переобладнати існуючі 60 000 квадратних футів, відреставрувати й розширити фасад, облаштувати місце для глядацької зали, першого в історії музею кафе і відновити сади.

Ці гармонійні нововведення органічно поєднуються з оригінальною спорудою, будинком 1914 року, в якому мешкав промисловець Позолоченого віку Генрі Клей Фрік (1849-1919) та його сім’я. Він був побудований у стилі витончених мистецтв архітектурною фірмою «Каррер і Гастінгс».

Життя в мистецтві

Працюючи з провідними радниками, декораторами та дилерами своєї епохи, Фрік зібрав одну з найбільш вражаючих приватних мистецьких колекцій в Америці. Вона наповнена творами провідних митців західної цивілізації від епохи Відродження до кінця 19-го століття.

Європейський живопис, бронза, ліможські емалі, порцеляна, антикварні меблі та інші предмети декоративно-прикладного мистецтва виставлені пліч-о-пліч. Це незвичний вибір для музею, але він відтворює атмосферу, якою насолоджувалася сім’я Фріка, коли жила в цьому будинку. У своєму заповіті Фрік передав особняк і його вміст громадськості для користування та освіти.

Відтоді колекція зросла до 1 800 витворів мистецтва, потребуючи більшого галерейного простору та кращої інфраструктури, на що і спрямована реконструкція. Майже половина об'єктів була придбана за життя Фріка, а решта були куплені музеєм або подаровані філантропами. Серед нещодавніх подарунків — мейсенська порцеляна та порцеляна Дю Пак'є, значні роботи на папері, а також перший ренесансний жіночий портрет — картина Джованні Баттіста Мороні.

Перед нинішнім відкриттям остання капітальна реконструкція Фріка була завершена в 1935 році. Того ж року будівля та колекція були відкриті як публічний музей. Необхідні для цього структурні перетворення відбувалися під наглядом Хелен Клей Фрік, доньки Генрі, і були вишукано сплановані класичним архітектором Джоном Расселом Поупом. Він створив галереї на першому поверсі, приголомшливий інтер'єр Садового двору та прилеглу дев’ятиповерхову будівлю для Науково-дослідної бібліотеки мистецтв Фріка.

Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

Зараз музей і бібліотека з'єднані між собою, що полегшує доступ між двома просторами для співробітників, науковців та інших відвідувачів.

Перший поверх будинку Фріка

Бібліотека, безкоштовна і відкрита для громадськості, була заснована Хелен у 1920 році як данина пам’яті її батькові; спочатку вона розташовувалася в підвальному приміщенні будинку боулінгу. Її колекція матеріалів, пов’язаних із західним образотворчим і декоративним мистецтвом, виходить за рамки музейних фондів і охоплює період з 4-го по 20-те століття. Елегантну, спокійну обстановку читального залу підкреслюють шиповані червоні шкіряні двері, історичні освітлювальні прилади, пофарбовані дубові балки й золотиста фреска.

Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

Освітлення з муранського скла, приголомшливі сходи в спокійних відтінках італійського мармуру та привітні асистенти з обслуговування відвідувачів зустрічають гостей у нещодавно розширеній Приймальній залі, що є ключовою особливістю загального проєкту реконструкції та покращення музею, розробленого Selldorf Architects.

Фірму очолює Аннабель Зельдорф, відома своїми міжнародними культурними проєктами та нещодавно названа однією зі 100 найвпливовіших людей 2025 року за версією TIME. Переосмислення цієї зони її командою дозволило створити гармонію у всьому будинку. Стеля холу була знижена, а дах піднятий так, що новий верхній поверх зрівнявся з другим поверхом особняка.

Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

Родзинкою оновленого музею стало відкриття цього оригінального другого поверху, на якому розміщувалися приватні сімейні кімнати Фріків до того, як будівля стала музеєм, а рівень був переобладнаний під офіси. Десятиліттями багато відвідувачів з тугою дивилися на обплетені мотузкою Великі сходи Південної зали першого поверху і мріяли про те, які скарби знаходяться нагорі. Тепер відвідувачі можуть піднятися і відкрити для себе відреставровані кімнати з антикварними меблями, відреставрованим і відтвореним текстилем і, звичайно, мистецькими шедеврами.

Зазирнути на другий поверх

Запаморочення охоплює під час прогулянки новими галереями — кожна незнайома кімната вабить спокусливими відблисками дверного отвору. Відвідувачі зупиняються у Малому коридорі. Те, що могло б бути звичайним коридором, стає чарівним завдяки пофарбованій у блакитний колір стелі, прикрашеній шинуазрі зі сценами мавп і птахів, пагод та інших вигадливих мотивів.

Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

Деякі з цих нових галерей влаштовані відповідно до того, як вони з’явилися під час резиденції Фріка, як, наприклад, кімната для сніданків. Інші були створені заново. Прикладом може слугувати Зала медалей, де представлені нещодавні надбання у цьому жанрі. Вона охоплює картину, яку раніше не можна було побачити широкому загалу — портрет дожа 15-го століття, виконаний язичником Белліні.

Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

Деякі улюблені експонати з галерей першого поверху музею були перенесені нагору. У Горіховій кімнаті, колишній спальні Фріка, виставлено два його фірмові жіночі портрети. Зображення британського світського портретиста 18-го століття Джорджа Ромні його музи Емми Гарт, пізніше сумнозвісної леді Гамільтон, займає почесне місце над каміном і прикрашене вишукано вирізьбленою дерев’яною гірляндою на стіні. Це розташування таке ж, як і за часів Фріка. Через всю кімнату висить заворожуюча картина французького художника епохи неокласицизму Жана-Огюста-Домініка Інгреса «Луїза, принцеса де Брольї, згодом графиня д’Осонвіль».

Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

До 11 серпня 2025 року відвідувачі мають рідкісну можливість побачити один з підготовчих ескізів Інгреса до цієї роботи. Він належить Фріку і виставлений разом з іншими роботами на папері з постійної колекції музею. Вони розташовані в новій Кабінетній галереї на першому поверсі.

Кімната «Золота земля» — це зворушлива данина пам’яті Хелен. Розташована в її колишній спальні, вона демонструє невелику, особливу групу італійських картин раннього Відродження із золотим тлом. Цей новаторський стиль особливо цікавив Хелен, хоча її батько віддавав перевагу Високому Відродженню. Вона відіграла важливу роль у придбанні музеєм цієї колекції. Справжніми шедеврами цієї галереї — і, власне, шедеврами Фріка та музеїв Нью-Йорка в цілому — є панно Дуччо та Чімабуе. Обидві роботи наразі перебувають в оренді на відомих європейських виставках: «Сієна: Розквіт живопису, 1300-1350» у лондонській Національній галереї та «Новий погляд на Чімабуе: Біля витоків італійського живопису» в Луврі.

Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

Найвідомішим приміщенням на цьому поверсі є колишній будуар Аделаїди Чайлдс, дружини Фріка і матері Хелен. За її життя він був прикрашений панно французького художника в стилі рококо Франсуа Буше та його майстерні. Панелі були виготовлені на замовлення мадам де Помпадур.

Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

До цього часу більша частина цієї експозиції, включно з мармуровим каміном, була виставлена на першому поверсі музею. Масштабний проєкт з демонтажу так званої «кімнати Буше», підняття її нагору Великими сходами та повернення до первісного вигляду був надзвичайно складним завданням, яке очолив Ксав'єр Ф. Саломон, заступник директора музею та головний куратор Пітер Джей Шарп (Peter Jay Sharp). Його концепція стала хітом виставки.

Чарівні мальовані сцени дітей, що займаються різними видами мистецтва і науки, доповнені колекцією севрської порцеляни, паркетною підлогою з замку 18 століття й оригінальною шовковою оббивкою, не кажучи вже про чудовий вид на сад музею на П’ятій авеню з магноліями та Центральним парком.

«Старі знайомі» Фріка

Їдальня була збережена як ода колекції Фріка 18-го століття, що складається з британських портретів, китайських ваз та англійського срібла. У прекрасній Бібліотеці відновлено експозицію англійського портретного живопису, включаючи знамениту «Джулію, пані Піл» сера Томаса Лоуренса, а також пейзажі, невеликі італійські бронзові скульптури й навіть один з портретів Джорджа Вашингтона роботи Гілберта Стюарта.

Картини у Вітальні продовжують висіти саме так, як Фрік розставив їх за життя. Над каміном висить релігійний портрет Ель Греко, затиснутий між зображеннями сера Томаса Мора і Томаса Кромвеля роботи Ганса Гольбейна. З іншого боку кімнати — вражаюча картина Джованні Белліні «Святий Франциск у пустелі», одна з найвидатніших італійських картин епохи Відродження.

У західній галереї виставлені додаткові скарби, серед яких одна з трьох картин Вермеєра, остання картина, придбана Фріком, портові сцени Тернера, автопортрет Рембрандта, королівський Веласкес та алегоричні Веронеси. Звичайно, кожна оригінальна галерея Фріка була очищена і відреставрована — від фарби, штукатурки і полірування до критично важливих оновлень сучасної інфраструктури. Було замінено всі дахові вікна, в тому числі у Західній галереї. Нові вікна мають захищене від ультрафіолету скло, що значно покращує умови освітлення.

Настінне покриття кімнати було відтворене, виткане вручну історичною фірмою Prelle, що базується в Ліоні, Франція. Ця ж компанія виготовила оригінальну тканину, що складається з трьох відтінків, переплетених разом, у 1914 році.

Невеликий сад на 70-й вулиці, який видно з вестибюлю, вулиці та кількох нещодавно збудованих оглядових майданчиків, був створений у 1977 році легендарним британським садівником і ландшафтним архітектором Расселом Пейджем після знесення сусіднього таунхаусу, щоб звільнити ділянку. Він незвичайний з кількох причин, зокрема тому, що це лише оглядовий сад і не призначений для перебування відвідувачів.

Візіонер Пейдж, як і всі талановиті архітектори, консерватори, куратори, садівники та інші фахівці, що брали участь у монументальній, чуттєво виконаній реконструкції, прагнули до нового бачення. Оновлення створило відчутну енергію ентузіазму, яка випромінюється від привітних охоронців до нетерплячих відвідувачів. Цей проєкт дозволить Колекції Фріка і надалі залишатися маяком краси й спокою для майбутніх поколінь.

Візіонерське мистецтво ідеї створення та реставрації колекції Фріка

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)