Через нейтралітет Австрія більш вразлива до російської дезінформації - експерт

27 травня 2025 р. 19:24

27 травня 2025 р. 19:24


Дискурс щодо нейтралітету Австрії робить її більш вразливою до російської дезінформації.

Таку думку в інтерв'ю Укрінформу висловив австрійський експерт із протидії дезінформації, засновник мережі Disinfo Resilience Network (Відень) Дітмар Піхлер.

"Я би сказав, що так, дискурс навколо нейтралітету справді робить нас більш вразливими до пропаганди. Водночас у всьому іншому (у поширюваних наративах, інтенсивності пропаганди й дезінформації, а також у готовності вірити в неї) ситуація в Австрії подібна до того, що відбувається в інших західноєвропейських країнах", - сказав він.

За словами експерта, проблема з нейтралітетом полягає в тому, що "рух так званих активістів за мир, а також апологети Росії вимагають нейтралітету в політичному сенсі, що де-факто означає проросійську позицію". " Австрія нейтральна лише у військовому сенсі, і оскільки вона є членом ЄС, нейтралітет став менш важливим і менш суворим. Історія показує, що навіть у період холодної війни Австрія була частиною Заходу, а не "між блоками", як дехто вважав тоді чи вважає й досі", - зазначив Піхлер.

Згідно з його оцінкою, загалом ключові завдання російських інформаційних операцій в Австрії відповідають типовим кампаніям дезінформації, які Росія веде в Європі.

"Один із характерних способів полягає в тому, що російська пропаганда, зокрема через офіційні канали, як-от посольство та міністерство закордонних справ РФ, іноді звинувачує Австрію в порушенні її нейтралітету. Мета – спровокувати реакцію та створити громадський тиск на уряд Австрії", - додав він.

За словами експерта, як і в інших західних країнах, головним каналом російської дезінформації в Австрії є інтернет і, зокрема, соціальні мережі.

"Але інші канали також мають велике значення. У наших книгарнях можна знайти проросійські книжки. Є проросійські академіки (по всьому світу). Проросійські наративи звучать на ток-шоу (проблема хибного балансу), і ми бачимо російських дипломатів та пропагандистів як співрозмовників в інтерв’ю не лише на маргінальних медіаканалах", - додав Піхлер.

Як додав експерт, "як суспільство, ми чудово усвідомлюємо, що російська пропаганда діє в інтернеті, але майже не помічаємо її на інших каналах, особливо коли вона подається завуальовано".

Як повідомляв Укрінформ, Управління державного захисту та розвідки (DSN) Австрії, розслідуючи справу громадянки Болгарії, підозрюваної у шпигунстві на користь РФ, викрило масштабну російську дезінформаційну кампанію в країні , спрямовану на маніпулювання громадською та політичною думкою в інтересах РФ та на шкоду Україні.

Згідно з інформацією відомства, вже за кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну була активована група, яка працювала на російську розвідку. На початку 2022 року цей осередок почав планувати широкомасштабну дезінформаційну кампанію в німецькомовних країнах з особливим фокусом на Австрію.

Як заявили у DSN, безпосередньою метою цієї дезінформаційної кампанії було вплинути на громадську думку в Австрії та налаштувати її негативно проти України та Президента Володимира Зеленського. Для цього російські агенти вдавалися до діяльності в медіапросторі, в інтернеті, а також "до офлайн-акцій, таких як наклейки або графіті". Візуальний і контентний дизайн акцій, які проводили російські агенти, "мав на меті створити враження, що їхніми авторами та творцями є проукраїнські активісти".

Через нейтралітет Австрія більш вразлива до російської дезінформації - експерт

Джерело: ukrinform.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua