вологість:
тиск:
вітер:
Тимчасовий захист українців за кордоном продовжать до закінчення війни, - Глава Мінєдності
Віцепрем'єр-міністр України та очільник Міністерства національної єдності Олексій Чернишов заявив, що статус тимчасового захисту для українців за кордоном має бути продовжено до закінчення війни . Про це він повідомив під час виступу на форумі "Світова українська спільнота в період викликів - діаспора заради України".
За словами міністра, вже наступного тижня планується зустріч на вищому рівні, на якій це питання буде офіційно обговорюватися.
"Тимчасовий захист має діяти до кінця війни", - наголосив Чернишов.
Тим часом Європейська комісія готує нову ініціативу щодо майбутнього Директиви про тимчасовий захист, яка була запроваджена в березні 2022 року як екстрений механізм для українських біженців. Очікується, що офіційний проєкт буде представлено на початку червня.
За інформацією видання Euractiv , у Брюсселі всерйоз розглядають можливість продовження режиму ще на один рік. Однак обговорюється і складніший сценарій - поступове згортання програми, що може викликати юридичні суперечки. Конкретні пропозиції планують обговорити 12-13 червня на засіданні Ради ЄС із внутрішніх справ.
Правова дилема
Спочатку Директива передбачала продовження тимчасового захисту тільки двічі - до березня 2025 року. Однак Європейська комісія вже скористалася гнучким тлумаченням норм, продовживши її до березня 2026 року. Це викликало побоювання серед юристів.
"Ми вже ходимо по тонкому льоду", - зазначив Мартін Вагнер із Міжнародного центру розвитку міграційної політики. Він нагадав, що пряме прочитання закону обмежує термін дії захисту трьома роками.
Хоча більшість країн ЄС підтримують продовження, юридичні можливості для цього, на думку експертів, обмежені.
Можливі сценарії
Серед пропозицій, що обговорюються в ЄС:
-
обмеження кола одержувачів захисту (наприклад, виключення тих, хто вже повернувся в Україну і пізніше приїхав знову);
-
створення нового механізму, наприклад, "дозволу на відновлення" терміном до 10 років;
-
і, нарешті, найнебажаніший варіант - залишити ситуацію без змін, що може перевантажити системи притулку.
обмеження кола одержувачів захисту (наприклад, виключення тих, хто вже повернувся в Україну і пізніше приїхав знову);
створення нового механізму, наприклад, "дозволу на відновлення" терміном до 10 років;
і, нарешті, найнебажаніший варіант - залишити ситуацію без змін, що може перевантажити системи притулку.
"Навіть якщо 25-50% нинішніх одержувачів залишаться, навантаження на країни ЄС буде колосальним", - попереджає Вагнер.
Що далі?
Європейська комісія прогнозує, що поступове повернення українських біженців може початися вже 2025 року. Однак закінчення війни поки що не проглядається.
США також розглядають заходи щодо повернення біженців із зон конфліктів. Зокрема, адміністрація Трампа планувала виділити $250 мільйонів для повернення до 700 тисяч українців і гаїтян, які перебувають на території США.
Українські біженці можуть також розраховувати на гуманітарну допомогу. Наприклад, Норвезька рада у справах біженців готова надати до 54 000 гривень на сім'ю.
Як писав Соцпортал , наразі в країнах Європи перебуває понад 6 мільйонів українців . Більшість змогли отримати легальний статус, базову підтримку, доступ до медичної допомоги, освіти та ринку праці. Однак життя на чужині супроводжується багатьма викликами, і значна частина людей досі живе "між двома світами". Що може зробити держава, аби повернути своїх громадян та як вони допомагають країні ті, хто стали частиною української діаспори за кордоном. Відповіді на ці та інші питання читайте в ексклюзивному матеріалі на Соцпорталі.

Новини рубріки

Меган Маркл використовує соціальні мережі, щоб спростувати чутки про свій шлюб
29 травня 2025 р. 18:37

Білорусь відвела навчання "Захід-2025" від кордонів з ЄС: у ЗСУ попереджають про можливу загрозу
29 травня 2025 р. 18:30

Росія надала КНДР систему ППО «Панцир» і РЕБ - моніторингова група
29 травня 2025 р. 18:15