вологість:
тиск:
вітер:
Путін атакує не тільки Україну: нова війна - у соцмережах
Про це пишуть колишні посли США в Румунії Марк Гітенстайн, Едріан Цукерман і Джим Розапепе у статті для Politico .
За їхніми словами, атака Кремля на європейську демократію виходить за рамки України - і вже давно перекинулася в цифровий простір.
"Путін витрачає мільйони доларів на масштабні кампанії дезінформації, щоб маніпулювати європейськими виборцями", - попереджають дипломати. На їхню думку, це нова форма війни, яка дає змогу атакувати без танків і вторгнень.
Після провалу спроби захопити Київ Путін, на думку авторів, активізував стару радянську стратегію - руйнування західних демократій зсередини, підтримуючи популістів і проросійські сили.
Ключовим прикладом стала спроба вплинути на президентські вибори в Румунії 2024 року.
"Путін зробив ставку на Келіна Георгеску - кандидата, про якого майже ніхто не знав. Але всього за два тижні він набрав 21% голосів, шокувавши інших 15 учасників перегонів", - зазначають експосли.
Георгеску заявив, що не збирав пожертвувань і не витрачав коштів на кампанію.
"Насправді він мав могутнього покровителя в особі Путіна", - вважають автори.
Вони описують "інформаційне бомбардування" соцмереж - TikTok, Telegram та інших платформ - як частину леніністської стратегії з підриву демократії, спрямовану також проти інтересів США, НАТО та ЄС.
Інтервенцію вдалося виявити завдяки спільній роботі румунських і західних спецслужб. Конституційний суд Румунії анулював перший тур виборів, пославшись на втручання і порушення виборчого законодавства. У другому турі явка перевищила 65%, і румуни рішуче відкинули проросійського кандидата: 54% проти 46%.
"Румуни зробили історичний вибір: не повернення під контроль Москви, а шлях до свободи і союзу зі США в рамках НАТО", - написали дипломати у відкритому листі перед голосуванням.
За їхніми словами, "Румунія була наступною метою Путіна після України - як колись була метою Сталіна".
Вибори виграв проєвропейський кандидат Нікусор Дан. Новий президент США Дональд Трамп пообіцяв зміцнити військову та економічну співпрацю з Бухарестом.
Проте автори відзначають тривожну тенденцію: деякі західні діячі продовжують фліртувати з Кремлем. Серед них - підприємець Маріо Науфаль і батько Ілона Маска , які відвідали форуми в Москві , а також ультраправі коментатори Джексон Хінкл і Алекс Джонс. На одному із заходів також виступали Дмитро Пєсков, Дмитро Медведєв та ідеолог "русского мира" Олександр Дугін.
"Битва за Румунію виграна, але війна Путіна з демократією триває", - пишуть автори.
На їхню думку, наступними цілями можуть стати вибори в Молдові, Естонії, Грузії, Нідерландах і Чехії.
"Потрібно зупинити втручання до того, як пропаганда вкорениться", - підкреслюють вони.
Висновок, якого доходять колишні посли, однозначний: кіберпростір став новою ареною боротьби за демократію. "Путінська тактика вимагає рішучої відсічі не тільки на полі бою, а й в онлайні", - зазначають автори.
"Найкраща зброя проти пропаганди - це правда. І мужність говорити її вголос", - підкреслюють дипломати.

Новини рубріки

Ізраїль погодився припинити вогонь у Секторі Газа на 60 днів – Трамп
02 липня 2025 р. 04:03

Трамп заявив, що Ізраїль приймає умови 60-денного перемир’я в секторі Гази
02 липня 2025 р. 03:45

Німецькі Taurus для ЗСУ: Мерц розповів у чому проблема з їх передачею
02 липня 2025 р. 03:27