Іран готувавcя до замінування Ормузької протоки - Reuters

02 липня 2025 р. 09:15

02 липня 2025 р. 09:15


Іранські військові у червні завантажили морські міни на кораблі в Перській затоці, це посилило занепокоєння Вашингтона, що Тегеран готувався заблокувати Ормузьку протоку після ударів Ізраїлю по Ірану.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Reuters із посиланням на двох американських чиновників.

Підготовка, виявлена розвідкою США, відбулася невдовзі після першої ракетної атаки Ізраїлю по Ірану 13 червня.

Завантаження на кораблі мін, які не були встановлені в протоці, свідчить про те, що Тегеран був серйозно налаштований закрити один з найбільш жвавих судноплавних шляхів світу, що могло б ще більше загострити конфлікт і серйозно загальмувати світову торгівлю.

Близько однієї п'ятої світових поставок нафти та газу проходять через Ормузьку протоку, і її блокування, ймовірно, призвело б до різкого зростання світових цін на ці енергоносії.

Натомість світові ціни на еталонну нафту впали більш ніж на 10% після ударів США по ядерних об'єктах Ірану частково завдяки тому, що цей конфлікт не спричинив значних перебоїв у торгівлі нафтою.

Нині невідомо, чи іранські військові розвантажили міни з кораблів.

Зазначається, що 22 червня, невдовзі після того, як США бомбардували три ключові ядерні об'єкти Ірану, намагаючись паралізувати його ядерну програму, парламент Ірану підтримав блокування Ормузької протоки. Остаточне рішення щодо її закриття мало бути ухвалене Вищою радою національної безпеки Ірану.

Іран багато років погрожував закрити цю протоку, але жодного разу не зробив цього.

Як повідомляв Укрінформ, Іран і США вели переговори щодо ядерної програми Тегерана, коли Ізраїль розпочав атаки на ядерну та військову інфраструктуру Ірану. Пізніше США приєдналися до атак Ізраїлю, завдавши ударів 21 червня по об'єктах у Фордо, Натанзі та Ісфахані.

Адміністрація Трампа прагне провести переговори з Іраном після того, як Трамп під час свого першого терміну відмовився від угоди, підписаної адміністрацією Барака Обами з Тегераном у 2015 році, яка обмежувала ядерну програму в обмін на скасування санкцій. За цією угодою Ірану було дозволено збагачувати уран до чистоти нижче 3,67% для використання в комерційних атомних електростанціях.

Після того як Трамп відмовився від угоди, Іран почав збагачувати уран до 60%, що перевищує рівень для цивільного використання, але все ще нижче рівня, необхідного для виробництва зброї.

Після атак США та Ізраїлю Іран призупинив співпрацю з МАГАТЕ, іранський президент Масуд Пезешкян назвав «деструктивною» поведінку глави агентства щодо країни.

Фото: sina drakhshani/Unsplsah

Іран готувавcя до замінування Ормузької протоки - Reuters

Джерело: ukrinform.ua (Світ)