вологість:
тиск:
вітер:
Дональд Трамп оголосив про ще одну укладену торговельну угоду
Президент США Дональд Трамп оголосив про досягнення торговельної угоди з В’єтнамом, за якою рівень «взаємного тарифу» на в’єтнамський експорт до США становитиме 20%, пише Financial Timеs.
Це більш ніж удвічі менше порівняно з запровадженим Трампом під час «тарифного удару до Дня звільнення» 2 квітня початковим митом у 46%. Водночас це вище за 10% ставку, встановлену на 90 днів на час перемовин.
Таким чином, Ханой став однією з небагатьох столиць, які змогли досягти торговельної угоди з Вашингтоном за останні три місяці. Проте високий рівень мита, що залишається чинним, може викликати занепокоєння в інших країн, які все ще сподіваються на істотне послаблення оголошених у квітні тарифів. Ті, нагадаємо, спричинили обвал фінансових ринків і дестабілізували світову торгівлю.
Назвавши угоду «тим, чого вони ще ніколи не робили», Трамп у дописі на Truth Social у середу повідомив, що В’єтнам відкриє для США «ПОВНИЙ ДОСТУП» до свого ринку, а американські товари зможуть продаватися у В’єтнамі без мита.
США також стягуватимуть із В’єтнаму 40% мито на товари, що надходять транзитом, — у межах зусиль Вашингтона покласти край практиці, коли товари китайського виробництва переправляються через треті країни, щоби уникнути високих мит на продукцію з Китаю.
Офіційні в’єтнамські ЗМІ повідомили, що Генеральний секретар Комуністичної партії В’єтнаму То Лам у вівторок провів телефонну розмову з Трампом, у ході якої сторони дійшли згоди щодо «справедливих і збалансованих рамок взаємної торговельної угоди». Під час розмови, за словами державних медіа, Трамп « підтвердив, що США істотно знизять взаємні мита на багато в’єтнамських товарів», не вказуючи при цьому конкретні ставки.
«Базова ставка у 20% для імпорту з В’єтнаму виявилася вищою за очікувану, що, безумовно, викликає занепокоєння в інших торговельних партнерів, які намагаються завершити угоди» , — зазначила Венді Катлер, колишня представниця торговельної служби США, яка нині обіймає посаду віцепрезидентки Інституту політики Азійського товариства.
Попри це, за її словами, Ханой був дуже зацікавлений у досягненні угоди з Вашингтоном, оскільки майже 30% в’єтнамського експорту спрямовується до США. Поставки з В’єтнаму зросли в останні роки, коли виробники почали переносити виробництво з Китаю, щоби уникнути американських мит. У В’єтнамі, зокрема, розміщено виробництва Apple , Samsung та Nike.
За даними уряду США, у 2024 році США експортували до В’єтнаму товарів на 13,1 мільярда доларів, натомість імпортували на 136,6 мільярда. Адміністрація Трампа звинувачувала В’єтнам у тому, що він став каналом для китайських експортерів, які намагаються оминути надвисокі мита США проти Китаю. Цю практику, відому як «транзитне постачання» (trans-shipment), вважали критичною темою у перемовинах між Ханоєм і Вашингтоном.
Чимало компаній збирають у В’єтнамі або інших країнах Південно-Східної Азії вироби з китайських комплектувальних, додаючи достатньо вартості, щоби змінити країну походження. Але деякі просто переклеюють етикетки без додаткової обробки — що є незаконним, хоча й важко відстежуваним.
Попри те що нижчі мита дещо полегшать ситуацію для В’єтнаму, наразі незрозуміло, як саме працюватиме запропонована Трампом дворівнева система тарифів. Також невідомо, яким чином Ханой відстежуватиме транзитні поставки і який відсоток експорту підпадатиме під вищу 40% ставку.
Алісія Гарсія-Ерреро, головна економістка з питань Азійсько-Тихоокеанського регіону французького інвестбанку Natixis, зазначила, що фіксоване 20% мито для В’єтнаму «не таке вже й погане», якщо американські мита на китайську продукцію залишаються ще вищими.
«Питання в тому, чи є якісь підводні камені — наприклад, чи зобов’язався В’єтнам запровадити мита на китайські товари та сировину, які життєво важливі для його виробничого сектора», — додала вона.
Угода з В’єтнамом була укладена наступного дня після того, як Трамп пригрозив підвищити мита на японські товари, поставивши під сумнів можливість досягнення угоди з Токіо.

Новини рубріки

Задоволення дітей від письма на історично низькому рівні: звіт
03 липня 2025 р. 11:20

Удар по Ірану продемонстрував слабкість Америки — Bloomberg
03 липня 2025 р. 11:02

У Липецькій області був атакований завод «Енергія» - ЦПД
03 липня 2025 р. 10:59