вологість:
тиск:
вітер:
До Кишинева вирушить європейський «кіберрезерв»
Європейський Союз готується надати допомогу Молдові у протидії кіберзагрозам перед парламентськими виборами, які мають відбутися у вересні. Брюссель побоюється, що Росія може спробувати зірвати голосування, пише Politico.
Єврокомісія працює над направленням до Молдови так званого кіберрезерву — групи експертів із кібербезпеки з приватного сектору, яку можуть мобілізувати країни-члени ЄС та союзники. Хоча офіційний запуск цього механізму планувався лише на грудень, процес прискорюється через серйозність ситуації.
Якщо місія буде реалізована, це стане першим у історії застосуванням кіберрезерву, що свідчить про глибоку стурбованість ЄС загрозами демократії на східному фланзі.
«Молдова сильно постраждала від агресивної війни Росії проти України, а також стала безпосередньою мішенню гібридних дій Москви, які мають на меті дестабілізувати країну й зірвати її шлях до ЄС», — йдеться у внутрішньому документі Єврокомісії.
Інформація з’явилася напередодні першого саміту ЄС–Молдова, що має відбутися у п’ятницю в Кишиневі. Очікується, що сторони обговорять зміцнення стійкості до російських гібридних загроз і поглиблення співпраці в галузі кібербезпеки.
На саміті також планується оголосити про продовження роботи Місії партнерства ЄС у Молдові ще на два роки. За словами чиновника ЄС, місія отримає майже 20 млн євро додаткового фінансування, а її штат буде збільшено на 30%. Місія вже допомогла створити молдовське агентство з кібербезпеки, центр стратегічних комунікацій та провела підготовку тисяч фахівців.
У Євросоюзі застерігають, що масштабна кібератака в регіоні може мати ланцюгові наслідки, поставивши під загрозу не лише національну безпеку, а й регіональну стабільність.
Попри те, що Молдова не входить до складу ЄС чи НАТО, вона послідовно засуджує дії Росії після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році. За це країна стала мішенню координованої кампанії впливу з боку РФ, зокрема із застосуванням штучного інтелекту проти державних інституцій та особисто президентки Маї Санду.
За словами джерел, обговорення щодо відправлення кіберрезерву до Молдови відбулося у понеділок під час закритої зустрічі представників держав ЄС. Рада ЄС сподівається схвалити план уже в липні.
Молдова лише нещодавно отримала право на участь у ініціативі кіберрезерву. У травні Кишинів вніс зміни до угоди про асоціацію з Програмою цифрової Європи — це була необхідна умова для доступу до резерву.
Раніше цього року делегація Єврокомісії разом із представниками Google, Meta та TikTok взяла участь у симуляції гібридної загрози в Кишиневі, готуючи план реагування на потенційні кампанії дезінформації та кібератаки, які можуть вплинути на вибори.
Директор молдовського агентства з кібербезпеки Міхай Лупашку заявив, що країна виконала всі вимоги, і зараз черга за Брюсселем.
«Молдова перебуває на передовій у боротьбі з іноземними маніпуляціями та втручаннями. Ми спостерігаємо зростання кібератак. Участь у кіберрезерві ЄС дозволить нам посилити здатність реагувати на загрози й отримати підтримку у разі серйозної кризи» , — зазначив він.
Згідно з Актом кіберсолідарності ЄС, країни, які приєдналися до Програми цифрової Європи, можуть звертатися по допомогу до кіберрезерву. Документ також передбачає створення системи кіберсповіщень, яка об’єднує сигнали загроз і розвіддані, що дозволяє державам швидше реагувати на атаки.
Україна також підписала зміни до Угоди про участь України в програмі ЄС «Цифрова Європа», згідно з якими Київ отримає доступ до Резерву кібербезпеки ЄС.

Новини рубріки

Рубіо і Рютте обговорили підсумки саміту НАТО та підтримку України
04 липня 2025 р. 10:22