вологість:
тиск:
вітер:
На зустрічі в Данії європейські лідери обговорили варіанти дій після припинення допомоги США Україні
У четвер біля датського замку президент Володимир Зеленський та інші європейські лідери обговорювали варіанти компенсації допомоги після того, як адміністрація президента США Дональда Трампа призупинила постачання зброї в Україну, пише AP News .
Рішення США стосується затребуваних боєприпасів, зокрема ракет Patriot, ракет класу «повітря-повітря» AIM-7 Sparrow і ракет Stinger меншої дальності. Вони необхідні для відбиття ракетних ударів, збивання російських літаків або відбиття атак дронів.
Деякі з них просто неможливо придбати в інших місцях.
«Ми розраховуємо на продовження американської підтримки, тому що є деякі речі, яких у Європи... на сьогоднішній день немає», — сказав Зеленський журналістам в Орхусі, Данія, в той час як над ним кружляв військовий вертоліт, а співробітники служби безпеки спостерігали за прилеглим лісом.
«Я сподіваюся, що, можливо, завтра або найближчими днями я поговорю про це з президентом Трампом», — додав він.
Багато хто в Європейському союзі готовий активізувати свої дії, розглядаючи вторгнення Росії як загрозу своїй безпеці. Офіційні особи попереджають, що президент Володимир Путін може спробувати перевірити обороноздатність Європи через 3-5 років.
«Всі ми сподіваємося, що США продовжать підтримувати Україну», — сказала прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен, стоячи поруч із Зеленським. «Але якщо виникнуть якісь прогалини, то я особисто вважаю, що ми повинні бути готові їх заповнити».
Данія, ключовий прихильник України, прийняла на шість місяців головування в ЄС.
«Війна в Україні ніколи не стосувалася тільки України. Це війна за майбутнє Європи», — сказала вона.
Пошук джерел фінансування
З тих пір, як адміністрація Трампа попередила, що її пріоритети в галузі безпеки лежать в іншій сфері і що Європа повинна сама дбати про свою безпеку, пріоритетним завданням Європейської комісії став пошук додаткових коштів.
Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен запустила велику фінансову програму ЄС на суму 150 мільярдів євро (176 мільярдів доларів), яку країни, включаючи Україну, можуть використовувати для спільних закупівель пріоритетної зброї.
Виконавча влада ЄС також послабила правила щодо країн, які накопичують борги, якщо вони використовують ці гроші в оборонних цілях. Вона сподівається, що сотні мільярдів додаткових євро можуть бути виділені, якщо члени ЄС скористаються можливістю витратити більше.
Крім того, є санкції проти Росії. Країни ЄС працюють над ще одним пакетом заходів, але домовитися про них стає все важче. Тепер Данія повинна спробувати просунути останні санкції.
«Росія знаходиться на межі рецесії», — зазначила фон дер Ляйен. «Перегріта військова економіка Росії наближається до своєї межі. Тому для нас важливо посилити тиск, щоб (Путін) сів за стіл переговорів».
Інвестиції Данії
Уряд Фредеріксен став лідером в інвестуванні в оборонну промисловість України, яка може виробляти зброю і боєприпаси швидше і дешевше, ніж де-небудь в Європі. Нещодавно Фредеріксен також запросила українські компанії відкрити представництва в Данії, і перші компанії можуть розпочати виробництво там уже у вересні. Данські чиновники закликають своїх європейських партнерів наслідувати їхній приклад.
Фредеріксен заявила, що допомога Україні у вступі до ЄС є пріоритетом у сфері безпеки. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наполягає на тому, що Україна повинна залишатися буферною зоною між Росією і країнами НАТО.
Членство в ЄС має бути засноване на заслугах, і Данія заявила, що буде використовувати «всі політичні та практичні засоби», щоб переконати Угорщину зняти вето.
Зеленський заявив у четвер, що Україна досягла значного прогресу в приведенні своїх правил у відповідність до правил ЄС, незважаючи на війну, і закликав якомога швидше розпочати перший етап переговорів про членство.
«Іноді просто складно зібратися всім урядом (і) парламентарями в одній будівлі через атаки», — пояснив він.
Менш прийнятні варіанти
Все голосніше лунають заклики до європейців використовувати російські активи, заморожені після повномасштабного вторгнення в 2022 році, для допомоги Україні. Наприкінці березня більша частина активів, близько 195 мільярдів євро (320 мільярдів доларів), перебувала в бельгійській кліринговій палаті Euroclear.
Відсотки, отримані від цих активів, використовуються для фінансування програми вартістю 50 мільярдів доларів, створеної країнами «Великої сімки» для підтримки економіки України.
Деякі європейські лідери побоюються, що конфіскація російських активів позбавить Україну цих доходів, які оцінюються в понад 3 мільярди євро (3,5 мільярда доларів) на рік. Вони також стурбовані тим, що це буде пов'язано з юридичними перешкодами і може завдати шкоди репутації єдиної валюти євро на міжнародних ринках.
Іншою можливістю для європейців могла б бути пряма купівля зброї у США, але коли в четвер їх запитали про цю можливість, а також про конфіскацію російських активів, ні Фредеріксен, ні фон дер Ляєн не стали давати однозначної відповіді.
