вологість:
тиск:
вітер:
Гегсет зупинив передачу озброєнь Україні, хоча поставки не впливають на боєготовність США
Міністерство оборони США цього тижня призупинило постачання американської зброї Україні, пославшись на побоювання з приводу знижених запасів боєприпасів. Це сталося всупереч аналізу, проведеному високопоставленими військовими, який вказував на те, що передача озброєння не ставить під загрозу потреби самої американської армії.
Про це 4 липня, у п'ятницю, повідомляє NBC News.
За даними обізнаних джерел, рішення застало зненацька Держдепартамент, членів Конгресу, представників Києва та європейських союзників.
Критика прозвучала як від демократів, так і від республіканців, які підтримують допомогу Україні. Представник Демократичної партії в Палаті представників Адам Сміт назвав дії Пентагону нещирими. За його словами, як привід використовували стурбованість станом арсеналів, тоді як справжня причина, найімовірніше, полягала в політичних мотивах — спроби згорнути американську допомогу Україні.
"Ми не перебуваємо в гіршій ситуації із запасами, ніж за три з половиною роки війни", — заявив Сміт, старший член комітету зі збройних сил Палати представників, в інтерв'ю NBC News. За його словами, його команда бачила реальні дані і не виявила дефіциту, здатного виправдати таку паузу.
Як повідомили три помічники конгресменів і колишній чиновник США, рішення про призупинення поставок ухвалив міністр оборони Піт Хегсет в односторонньому порядку. Це вже третій випадок, коли він самовільно зупиняє передачу зброї Україні —, раніше такі рішення приймали в лютому і травні, але пізніше скасовували.
Віце-міністр оборони з політичних питань Елбрідж Колбі, відомий своєю позицією щодо зниження участі США в українському конфлікті та перерозподілу ресурсів в Азіатсько-Тихоокеанський регіон, підтримав рішення Хегсета.
Законодавці обох партій висловили невдоволення тим, що не були заздалегідь проінформовані, і вивчають, чи не порушено таким рішенням законодавство, яке зобов'язує США надавати допомогу Україні у сфері безпеки.
Білий дім став на захист Пентагону, заявивши, що припинення стало частиною триваючого аналізу, розпочатого минулого місяця. У його рамках, за розпорядженням Хегсета, Об'єднаний комітет почав перевірку всіх запасів боєприпасів. Оцінка показала, що деякі категорії високоточних озброєнь перебувають на знижених рівнях, але не досягли критичної позначки.
Командування дійшло висновку, що подальша допомога Україні не знизить резерви США до рівня, що загрожує бойовій готовності. Пентагон відмовився коментувати ситуацію.
Виступаючи на брифінгу в середу, представник Міноборони Шон Парнелл назвав процес "оглядом можливостей". "Ми не можемо роздавати зброю всім підряд. Наше завдання — дати президенту повну картину, щоб він міг ухвалювати рішення", — підкреслив він.
Тим часом Україна звернулася до США з проханням про прискорену передачу систем ППО у зв'язку з нарощуванням ракетних ударів з боку Росії. У минулі вихідні Москва провела найбільшу повітряну атаку з початку вторгнення — по країні було випущено 60 ракет і 477 безпілотників.
Затримана поставка включала десятки перехоплювачів Patriot, артилерійські снаряди калібру 155 мм, ракети Hellfire, системи GMLRS, гранатомети, ПЗРК Stinger і ракети класу "повітря-повітря" AIM для винищувачів F-16.
За словами джерел, частина озброєнь уже була завантажена в Польщі та інших країнах, готова до відправлення в Київ. Однак після наказу про скасування постачання транспортування призупинили.
Згідно з даними американських чиновників, рішення про постачання вже було схвалено адміністрацією Байдена. Частину зброї передбачалося передати з військових запасів США з подальшим їхнім поповненням, решту - — в рамках програми закупівлі нового озброєння в американських виробників.
Поставки зброї Україні, що почалися у великих обсягах після вторгнення Росії 2022 року, загострили питання про обмеженість американської оборонної промисловості. Це хоч призвело до зниження резервів за низкою позицій, включно зі 155-мм снарядами, але критичним не є.
Конгресмен-республіканець Брайан Фіцпатрік у листі до президента Дональда Трампа запросив терміновий брифінг у зв'язку з призупиненням поставок, зазначивши, що можна одночасно підтримувати армію США та надавати життєво важливу допомогу Україні.
Колишній чиновник Пентагону Ден Колдуелл, навпаки, висловив підтримку Гегсету і Колбі. На його думку, вони правильно ставлять військову готовність США вище інтересів зовнішньополітичного істеблішменту.
Попередні спроби Гегсета зупинити поставки також викликали критику. У лютому голова комітету Сенату Роджер Вікер назвав його дії "помилкою новачка". У травні, як повідомили в Сенаті, ситуація повторилася, але обидва рази рішення було скасовано.
Член палати представників Майкл Маккол (республіканець від Техасу), переконаний прихильник військової допомоги Україні, заявив, що вкрай важливо показати Росії, що Сполучені Штати підтримають Україну.
"Ми не можемо дозволити Путіну здобути перемогу зараз. Президент Трамп теж це знає, і саме тому він виступає за мир", — написав Маккол у соціальних мережах. "Зараз саме час показати Путіну, що ми налаштовані серйозно. І це починається із забезпечення того, щоб в України була зброя, дозволена Конгресом, щоб змусити Путіна сісти за стіл переговорів".
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп у п'ятницю, 4 липня, заявив, що розчарований телефонною розмовою з російським диктатором Володимиром Путіним, яка відбулася напередодні, оскільки не схоже, що глава Кремля має намір зупинити війну проти України. До речі, буквально практично за короткий час після розмови Росія розпочала безпрецедентну масовану атаку проти України не лише безпілотниками, а й "Кинджалами" та "Іскандерами", і основний удар прийняла на себе столиця — Київ. Таким чином Путін "прокоментував" розмову з Трампом, давши зрозуміти, що не збирається нічого припиняти.

Новини рубріки

Ураження "НДІ прикладної хімії" та "АОМЗ": ЗМІ розповіли, що виготовляли на цих заводах
04 липня 2025 р. 20:48

Експерт попереджає про ризик застосування Росією хімічної зброї на кордоні з НАТО
04 липня 2025 р. 20:03