Китай застерігає ЄС від тиску і натякає на те, що Друга світова починалася у Європі

04 липня 2025 р. 22:36

04 липня 2025 р. 22:36


Найстаріша гонконзька англомовна газета — авторитетне видання — опублікувала статтю, яка певною мірою відображає позицію Китаю у відносинах з ЄС . І вони зовсім не райдужні. Якщо офіційний Китай здійснює дипломатичні зусилля і не часто виказує свої справжні наміри і думки, то у матеріалі South China Morning Post від 4 липня, чітко видно деякі моменти.

Поки президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та президент Європейської ради Антоніу Кошта готуються до саміту з китайським керівництвом наприкінці цього місяця, напруження між ЄС і Китаєм лише зростає, вважає видання.

"Європейський Союз звинувачує Китай у підтримці війни Росії проти України. Водночас Пекін наполягає, що не постачав летальну зброю жодній зі сторін конфлікту і суворо контролює експорт товарів подвійного призначення до країн, які воюють. З огляду на майже безпрецедентні виробничі можливості Китаю, українські війська, ймовірно, перебували б у значно гіршому становищі на полі бою, якби Пекін дійсно підтримав воєнні зусилля Москви", — зауважується у матеріалі.

Втім, наймасованіша з початку повномасштабного вторгнення атака Росії на Україну і Київ зокрема у ніч на 4 липня показала зворотнє: в уламках шахедів. які було збито над столицею України були знайдені деталі китайського виробництва - про який суворий контроль йдеться?

"Хоча ЄС розглядає Росію як противника, Китай не хоче перетворити її на ворожого сусіда. Мирні стосунки з північним сусідом, із яким Китай має спільний кордон протяжністю майже 4 300 км, є життєво важливими для його розвитку та добробуту. Політика, яку нав’язує ЄС, може призвести до напружених відносин між двома країнами", — пише видання.

Насправді ж у Китаї добре розуміють. що нікому у Європі не потрібні ворожі відносини між суміжними країнами, а те, що він називає "тиском", є просто бажанням зупинити знищення України російським агресором і знайти ще одного союзника.

"Європейському Союзу не завадило б навчитися бачити ситуацію з різних точок зору та поважати чужі рішення. Багато країн Глобального Півдня свідомо не приєдналися до західних санкцій проти Росії", — пише видання, і це може означати лише те, що позиція однієї авторитарної держави  набагато ближче до позиції іншої, ніж до демократій Євросоюзу.

Помітно, що взаємодія Китаю та Росією є на даний час досить тісною, а відносини з ЄС, навпаки, погіршуються

Китай вважає спроби змінити його ставлення до війни безплідними. Європейські чиновники вже називали попередні діалоги з Пекіном «діалогом глухих», а в самому Китаї наголошують, що прийдешній саміт ризикує перетворитися на «розмову качки з куркою». Тобто, ще не розпочавшись, саміт може одразу зайти у глухий кут.

Пекін, ображений на те, що ЄС весь час намагається переконати його у питанні України, тоді як він має "власну позицію щодо конфлікту", вимагає не тиснути і змінити і економічні правила, які ввів для Китаю, у тому числі і стосовно товарів подвійного призначення та багато чого іншого, що заважає відносинам двох економік.

Та найголовнішим "каменем спотикання" стала все ж таки Україна.

"Війна в Україні стала головним джерелом напруги між європейськими та китайськими лідерами, що вже відображалося в попередніх самітах", - пише видання, попереджуючи, що, якщо фон дер Ляєн та інші знову наполягатимуть на спробі змінити позицію Китаю під час прийдешнього саміту, це не спрацює.

Але найдивнішою точкою у цьому матеріалі став досить прозорий натяк на Третю світову війну, яку нібито хоче розв'язати Європа разом зі США.

"Без підтримки ЄС у США навряд чи вистачить ресурсу і політичної волі, щоб розв’язати світову війну. Адже перші дві світові війни почалися саме в Європі", резюмує автор матеріалу.

І тут все стає дуже схожим на наративи "найближчого сусіда"— Росії.

Нагадаємо, міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив главі дипломатії Євросоюзу, що Пекін не може дозволити собі поразку Росії в Україні , оскільки побоюється, що США тоді перенесуть усю свою увагу на Пекін.

Заява Вана, адресована главі дипломатії ЄС Каї Каллас, по суті, підтвердила те, що давно вважається негласною позицією Пекіна в Брюсселі. Однак воно різко контрастує з офіційними заявами Китаю, який послідовно стверджує, що не є стороною конфлікту. За інформацією джерел, деякі представники ЄС були здивовані відвертістю китайського міністра.

Китай застерігає ЄС від тиску і натякає на те, що Друга світова починалася у Європі

Джерело: zn.ua (Світ)