Ефіопія завершила будівництво гідроелектростанції на Нілі, що стало причиною суперечки з Єгиптом

05 липня 2025 р. 08:10

05 липня 2025 р. 08:10


Прем'єр-міністр Ефіопії заявив у четвер, що будівництво суперечливої греблі на Нілі завершено, це є важливою віхою для його країни в умовах суперечки з Єгиптом щодо справедливого розподілу водних ресурсів, пише AP News.

Єгипет давно виступає проти будівництва греблі, побоюючись, що це призведе до вичерпання його частки вод Нілу. Єгипет називає греблю, відому як Велика ефіопська гребля Відродження, екзистенційною загрозою, оскільки найнаселеніша країна арабського світу майже повністю залежить від Нілу для забезпечення водою сільського господарства та понад 100 мільйонів своїх жителів.

Переговори між Ефіопією та Єгиптом, що тривали роками, не привели до укладення угоди, і залишаються питання щодо того, скільки води Ефіопія буде скидати вниз за течією в разі посухи.

Прем'єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед у своєму виступі перед законодавцями в четвер заявив, що його уряд «готується до офіційного відкриття» в вересні.

«Хоча є ті, хто вважає, що це слід зупинити до того моменту, ми підтверджуємо наше рішення: гребля буде введена в експлуатацію», — сказав він.

Абій заявив, що його країна «залишається відданою забезпеченню того, щоб наше зростання не відбувалося за рахунок наших єгипетських і суданських братів і сестер».

«Ми віримо у спільний прогрес, спільну енергію та спільну воду», – сказав він. «Процвітання для одного має означати процвітання для всіх».

Ефіопія та Єгипет роками намагаються дійти згоди щодо греблі вартістю 4 мільярди доларів, будівництво якої Ефіопія розпочала у 2011 році. Напруженість навколо греблі, найбільшої в Африці, колись була настільки високою, що деякі спостерігачі побоювалися, що дві країни можуть розпочати війну через неї.

Але Ефіопія здобула дипломатичну підтримку країн, розташованих вище за течією, таких як Уганда, де базується регіональне партнерство 10 країн, яке минулого року підписало угоду про справедливе використання водних ресурсів басейну річки Ніл.

Угода про партнерство, відома як Ініціатива басейну Нілу, набула чинності в жовтні без ратифікації Єгиптом або Суданом.

Гребля, розташована на Блакитному Нілі поблизу кордону з Суданом, почала виробляти електроенергію в 2022 році. Очікується, що в кінцевому підсумку проєкт буде виробляти понад 6000 мегават електроенергії, що вдвічі перевищує поточний обсяг виробництва Ефіопії і достатньо, щоб зробити цю східноафриканську країну з населенням 120 мільйонів чистим експортером енергії.

Гребля розташована приблизно за 500 кілометрів (311 миль) на північний захід від столиці Ефіопії Аддис-Абеби. Її довжина становить 1800 метрів, висота — 175 метрів, а за нею розташоване водосховище, яке може вмістити до 74 мільярдів кубічних метрів води, за даними головного підрядника.

Ефіопія наполягає, що дамба є важливим досягненням, яке допоможе вивести мільйони її громадян з бідності та стати великим експортером електроенергії.

Не вдалося отримати коментар від Єгипту, який давно заявляє про свої права на воду Нілу відповідно до умов угоди, укладеної в колоніальну епоху.

Угода між Єгиптом і Великою Британією надала Єгипту і Судану, розташованим нижче за течією, права на воду Нілу, причому більшу частину отримав Єгипет.

Ця угода, вперше підписана в 1929 році, не враховувала інтереси інших країн, розташованих уздовж басейну річки, які вимагали більш справедливого договору.

Ефіопія завершила будівництво гідроелектростанції на Нілі, що стало причиною суперечки з Єгиптом

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua