Китай використовував посольства для підриву продажів винищувача Rafale, заявила французька розвідка (ВІДЕО)

07 липня 2025 р. 08:56

07 липня 2025 р. 08:56


Китай використовував свої посольства для поширення сумнівів щодо характеристик винищувачів Rafale французького виробництва після того, як їх було задіяно в бойових діях в Індії та Пакистані в травні. Такого висновку дійшли французькі військові та розвідувальні чиновники, звинувачуючи Пекін у спробі підірвати репутацію і продажі флагманського винищувача Франції.

Згідно з даними французької розвідки, з якими ознайомилося агентство Associated Press, військові аташе в китайських посольствах за кордоном очолили кампанію з підриву продажів Rafale, намагаючись переконати країни, які вже замовили французькі винищувачі, зокрема Індонезію, не купувати їх більше. Вони також заохочували інших потенційних покупців обирати літаки китайського виробництва.

Дані були надані AP французьким військовим чиновником на умовах анонімності.

Чотири дні зіткнень між Індією і Пакистаном у травні стали найсерйознішим протистоянням за останні роки між двома сусідніми країнами, що володіють ядерною зброєю, і включали повітряні бої за участю десятків літаків обох сторін. Відтоді військові чиновники і дослідники намагаються з'ясувати, як китайське військове обладнання Пакистану (зокрема, бойові літаки і ракети для повітряного бою) показало себе в порівнянні зі зброєю, яку Індія використовувала в авіаударах по пакистанських цілях, зокрема винищувачами Rafale французького виробництва.

Продаж Rafale та іншого озброєння є великим бізнесом для оборонної промисловості Франції і допомагає уряду в Парижі зміцнювати зв'язки з іншими країнами, зокрема в Азії, де Китай стає домінуючою регіональною державою.

Франція бореться з тим, що вона називає дезінформаційною кампанією проти Rafale.

Пакистан заявив, що його ВПС збили п'ять індійських літаків під час бойових дій, зокрема три Rafale. Французькі офіційні особи заявляють, що це викликало питання про їхню ефективність з боку країн, які купили винищувачі у французького виробника Dassault Aviation.

Індія визнала втрати літаків, але не повідомила їхню кількість. Очільник французьких ВПС генерал Жером Белланже заявив, що він бачив докази, які вказували лише на 3 втрати Індії: Rafale, російський Сухой і Mirage 2000, який є французьким літаком попереднього покоління. Це була перша відома бойова втрата Rafale, який Франція продала восьми країнам.

«Звичайно, всі країни, які купили Rafale, ставили собі запитання», — сказав Белланже.

Французькі офіційні особи борються за захист репутації літака, протидіючи тому, що, за їхніми твердженнями, було узгодженою кампанією з дискредитації Rafale і дезінформації в інтернеті з боку Пакистану і його союзника Китаю.

За їхніми словами, кампанія охоплювала вірусні пости в соціальних мережах, маніпульовані зображення, що показують передбачувані уламки Rafale, контент, згенерований штучним інтелектом, і зображення з відеоігор, що імітують передбачуваний бій. Понад 1000 облікових записів у соціальних мережах, створених після початку зіткнень між Індією і Пакистаном, також поширювали інформацію про технологічну перевагу Китаю, за даними французьких дослідників, що спеціалізуються на дезінформації в інтернеті.

Французькі військові заявляють, що їм не вдалося встановити прямий зв'язок між онлайн-критикою Rafale і китайським урядом. Однак французька розвідка заявила, що військові аташе китайського посольства повторювали ту саму інформацію на зустрічах із представниками органів безпеки та оборони інших країн, стверджуючи, що Rafale індійських ВПС показали погані результати, і просуваючи китайську зброю.

За даними спецслужб, військові аташе зосередили свої лобістські зусилля на країнах, які замовили Rafale, та інших потенційних клієнтах, які розглядають можливість покупки. Французькі чиновники дізналися про ці зустрічі від країн, до яких зверталися китайські представники.

У відповідь на прохання AP прокоментувати ймовірні спроби підірвати привабливість Rafale, Міністерство національної оборони в Пекіні заявило: «Відповідні твердження є чистими безпідставними чутками і наклепом. Китай послідовно дотримується обережного і відповідального підходу до військового експорту, відіграючи конструктивну роль у забезпеченні регіонального та глобального миру і стабільності».

Міністерство оборони Франції заявило, що Rafale став об'єктом «масштабної кампанії дезінформації», яка «прагнула просувати перевагу альтернативного обладнання, зокрема китайського виробництва».

Франція вважає цей літак «стратегічною французькою пропозицією».

«Rafale не був випадковою мішенню. Це високоефективний винищувач, експортований за кордон і розгорнутий на театрі військових дій», — написало Міністерство оборони на своєму сайті.

«Rafale став мішенню ще й тому, що він являє собою стратегічну пропозицію Франції. Нападаючи на цей літак, певні особи прагнули підірвати довіру до Франції та її оборонної промислової і технологічної бази. Таким чином, дезінформаційна кампанія була спрямована не тільки на літак, а й на ширший національний імідж стратегічної автономії, промислової надійності та міцних партнерських відносин».

Dassault Aviation продала 533 літаки Rafales, зокрема 323 на експорт до Єгипту, Індії, Катару, Греції, Хорватії, Об'єднаних Арабських Еміратів, Сербії та Індонезії. Індонезія замовила 42 літаки і розглядає можливість придбання ще кількох.

Китай використовував посольства для підриву продажів винищувача Rafale, заявила французька розвідка (ВІДЕО)

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)