Як війна "переформатувала" ідентичність українців і росіян у США

07 липня 2025 р. 19:21

07 липня 2025 р. 19:21


Нове дослідження на основі даних великого федерального опитування населення (ACS) показує: після початку повномасштабної війни американці українського походження стали сильніше підкреслювати свою національну особливість, а американці російського походження - навпаки рідше називали себе росіянами.

Згідно з результатами аналізу, кількість "українців" (US-born) зросла приблизно на 18,9% після 2021 року, тоді як кількість "росіян" впала на 6,8%.

Водночас наголошується, що жодних економічних причин для таких змін не виявлено: робота і зарплати у представників обох груп залишилися схожими. Це означає, що зміни пов'язані не з матеріальним становищем, а з новими цінностями і реакцією на політичну ситуацію.

Основні результати

  • Зростання української ідентичності: Американці українського походження стали активніше заявляти про своє коріння. Частка народжених у США, які називають себе українцями, збільшилася на ~18,9% (з 0,38% до 0,47% опитаних). Багато хто став розмовляти вдома українською мовою - у 2022 році близько 42% українських іммігрантів повідомили, що використовують українську в побуті, проти 35,6% роком раніше. Цими зрушеннями дослідники пояснюють "ефект зміни дії": після початку повномасштабного вторгнення для багатьох говорити російською стало неприпустимо, і вони перейшли на українську.

  • Зниження російської ідентичності: Водночас американці російського походження все рідше називають себе "росіянами". Після 2021 року кількість US-born росіян впала приблизно на 6,8% (дані 2022 року виявилися нижчими за прогноз). Особливо помітний цей тренд у сільській місцевості та невеликих містах: тут частка "росіян" різко знизилася (у 2022-му вона впала майже на 25,7%). Серед російських іммігрантів продовжилася асиміляція, що розпочалася раніше, - 2022 року лише близько 71,5% з них говорили вдома російською (проти 85,3% 2012 року), а частка домогосподарств з англійською мовою зросла до 28,5%.

  • Відсутність економічних причин: Дослідники не знайшли свідчень серйозної дискримінації або погіршення економічних умов для якоїсь групи за національною ознакою. Зайнятість і рівень зарплат українців і росіян у США залишилися приблизно рівними. Це вказує на те, що коріння змін - у соціально-політичному контексті та особистих цінностях, а не в економіці.

Зростання української ідентичності: Американці українського походження стали активніше заявляти про своє коріння. Частка народжених у США, які називають себе українцями, збільшилася на ~18,9% (з 0,38% до 0,47% опитаних). Багато хто став розмовляти вдома українською мовою - у 2022 році близько 42% українських іммігрантів повідомили, що використовують українську в побуті, проти 35,6% роком раніше. Цими зрушеннями дослідники пояснюють "ефект зміни дії": після початку повномасштабного вторгнення для багатьох говорити російською стало неприпустимо, і вони перейшли на українську.

Зниження російської ідентичності: Водночас американці російського походження все рідше називають себе "росіянами". Після 2021 року кількість US-born росіян впала приблизно на 6,8% (дані 2022 року виявилися нижчими за прогноз). Особливо помітний цей тренд у сільській місцевості та невеликих містах: тут частка "росіян" різко знизилася (у 2022-му вона впала майже на 25,7%). Серед російських іммігрантів продовжилася асиміляція, що розпочалася раніше, - 2022 року лише близько 71,5% з них говорили вдома російською (проти 85,3% 2012 року), а частка домогосподарств з англійською мовою зросла до 28,5%.

Відсутність економічних причин: Дослідники не знайшли свідчень серйозної дискримінації або погіршення економічних умов для якоїсь групи за національною ознакою. Зайнятість і рівень зарплат українців і росіян у США залишилися приблизно рівними. Це вказує на те, що коріння змін - у соціально-політичному контексті та особистих цінностях, а не в економіці.

Зміни мовної поведінки

Вивчення даних показало явні зміни в мові, якою розмовляють удома ці групи іммігрантів.

Іммігранти з України після 2022 року помітно "переключилися" на українську: якщо 2021 року лише 35,6% українців-іммігрантів розмовляли українською вдома, то 2022-го - уже 42,1%. Фактично українська мова стала найпоширенішою серед цих родин, а роль російської зменшилася.

Іммігранти з Росії , навпаки, продовжили і до війни розпочату асиміляцію: частка тих, хто розмовляє російською, впала з 85,3% у 2012 році до 71,5% у 2022-му, тоді як англомовних стало 28,5%. За рік 2021-2022 частка "російськомовних" серед екс-росіян скоротилася ще на 3,7 п.п. - англомовний компонент майже подвоївся. Таким чином, російськомовні мігранти впевнено переходять на англійську, але прямого "відкатного" ефекту війни (як в українців) у їхній мовній поведінці не видно.

Політичні та демографічні чинники

Дослідження виявило, що на зміни ідентичності впливали і соціально-демографічні, і політичні умови:

  • Політичні погляди: у "червоних" (республіканських) округах українці після 2021 року рідше називали себе українцями, ніж у "синіх" (демократичних) районах. Простіше кажучи, чим більше голосів за республіканців в окрузі, тим нижча ймовірність демонстрації української ідентичності.

  • Вік та освіта: саме старше покоління (65+) та люди з вищою освітою сильніше реагували на події. Вони частіше "переключалися" на українську ідентичність після початку повномасштабного вторгнення війни. Вчені інтерпретують це так: старші та освічені мають сильніший емоційний зв'язок з історичною Батьківщиною.

  • Місце проживання: жителі малих міст і сільської місцевості демонстрували особливо різке зниження "російської" ідентичності. У попередні роки в провінції спади були м'якшими, але масштаб війни змусив і ці спільноти "наздогнати" тенденцію: після 2022-го вони майже так само активно відмовлялися від російської самосвідомості, як і жителі великих міст.

Політичні погляди: у "червоних" (республіканських) округах українці після 2021 року рідше називали себе українцями, ніж у "синіх" (демократичних) районах. Простіше кажучи, чим більше голосів за республіканців в окрузі, тим нижча ймовірність демонстрації української ідентичності.

Вік та освіта: саме старше покоління (65+) та люди з вищою освітою сильніше реагували на події. Вони частіше "переключалися" на українську ідентичність після початку повномасштабного вторгнення війни. Вчені інтерпретують це так: старші та освічені мають сильніший емоційний зв'язок з історичною Батьківщиною.

Місце проживання: жителі малих міст і сільської місцевості демонстрували особливо різке зниження "російської" ідентичності. У попередні роки в провінції спади були м'якшими, але масштаб війни змусив і ці спільноти "наздогнати" тенденцію: після 2022-го вони майже так само активно відмовлялися від російської самосвідомості, як і жителі великих міст.

Таким чином, війна стимулювала перегляд етнічних кордонів нерівномірно: політичне оточення та демографічні характеристики посилювали або послаблювали зміни.

За даними авторів дослідження, війна в Україні стала справжнім "каталізатором" змін етнічної самоідентифікації в американській діаспорі.

Американці українського походження після початку конфлікту зміцнили свою ідентичність - перейшли на українську мову вдома і частіше називали себе українцями, а американці російського походження відходили від російської самоназви.

Як війна "переформатувала" ідентичність українців і росіян у США

Джерело: socportal.info (Світ)