ФАО попереджає про вплив на здоров'я синтетичних продуктів на основі тваринних клітин

08 липня 2025 р. 09:29

08 липня 2025 р. 09:29


Інвестиції в індустрію «культивованого м'яса», синтетичного продукту на основі тваринних клітин, скорочуються через зростаючі суперечності щодо його переваг, згідно з Realidad Ganadera і European Livestock Voice. Однак його похідні продукти проходять процес сертифікації та патентування в Європі та готуються до вторгнення в харчову промисловість.

Незважаючи на те, що ВООЗ і ФАО (Продовольча і сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй) опублікували звіти , в яких викладаються ризики для здоров'я і вплив на навколишнє середовище, пов'язані з їхнім виробництвом, обидві організації та Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (EFSA), очолюване Європейською комісією, продовжують дозволяти їхню розробку.

Крім того, деякі дослідження показують, що виробництво цих синтетичних продуктів потребує більше енергії та води, ніж традиційне тваринництво. Тому їх не слід розглядати як «зелені» альтернативи інтенсивному тваринництву.

EFSA схвалила патенти на синтетичні білки та синтетичні жири, які додають у випічку, кондитерські вироби та такі продукти, як тортильї. Наприклад, компанія Standing Ovation уклала партнерську угоду з Palacios, іспанським лідером у виробництві піци, кондитерських виробів та інших готових продуктів, з метою впровадження деяких із цих синтетичних продуктів.

«Індустрія точної ферментації розвивається завдяки прогресу в отриманні нових патентів і дозволів у Європі та США, а також невеликому поліпшенню в напрямі спрощення та раціоналізації нормативно-правової бази та процесів затвердження в ЄС, що стимулює представлення нових лінійок інгредієнтів», — пояснила Intrepia.

ФАО і ВООЗ у своєму звіті за 2023 рік вказали, що «продукти харчування клітинного походження не є продуктами харчування майбутнього». Організації повідомили про «100 компаній/стартапів, які вже розробляють продукти харчування клітинного походження, які готові до продажу та очікують на дозвіл».

Вплив на довкілля

Прихильники синтетичного м'яса намагаються представити його як більш екологічний продукт порівняно з традиційним м'ясом.

Клітини-попередники тварин, зазвичай отримані з біопсії м'язів, поміщають у біореактор, де вони діляться і харчуються. Їхнє зростання стимулюється, і вони перетворюються на щось схоже на м'язову тканину. Ці біореактори вимагають великої кількості енергії для підтримання умов, необхідних для росту клітин, і процес може призводити до викидів парникових газів, що ставить його в невигідне становище порівняно з натуральним м'ясом, згідно з Realidad Ganadera.

Крім того, технології точної ферментації вимагають інтенсивного споживання води.

«Екологічний слід продуктів, вирощених у лабораторії, може перевищити екологічний слід традиційного тваринництва, з впливом у 10-50 разів більшим, ніж у натурального м'яса, здебільшого через енергоємність біореакторів, що використовуються для культивування клітин», — додає Realidad Ganadera, посилаючись на дослідження.

Realidad Ganadera також зазначає, що, за оцінками ФАО, до 2030 року реальне світове споживання м'яса збільшиться на 14%. Цей додатковий попит, якби його замінили синтетичним м'ясом і люди погодилися б його їсти, зажадав би введення в експлуатацію близько 150 000 біореакторів, вплив яких на навколишнє середовище був би більш ніж удвічі вищим, ніж за умови задоволення попиту за допомогою традиційного тваринництва.

До цього додається той факт, що виробництво культивованих клітин не сприяє поліпшенню використання земель.

ФАО попереджає про вплив на здоров'я синтетичних продуктів на основі тваринних клітин

Зміна метаболізму

У квітні 2023 року ФАО і ВООЗ опублікували звіт, у якому було виявлено 53 потенційні ризики для здоров'я, пов'язані з цими синтетичними продуктами харчування.

У документі підкреслюється, що звичайні середовища, які використовують для культивування клітин, є складними сумішами солей, цукрів (глюкози), вітамінів, амінокислот, органічних кислот, чинників росту і гормонів. У ньому також перераховані численні ферменти або хімічні речовини, зокрема біологічно активні молекули, які можуть впливати на метаболізм людини, що споживає їх, і які пов'язані з розвитком деяких видів раку.

Інше дослідження, згадане Realidad Ganadera, підтверджує, що для виробництва культур з клітин м'яса використовуються біореактори, в яких розмноження клітин стимулюється різними анаболічними продуктами, такими як гормони росту (GH: growth hormone) та інсуліноподібний фактор росту (IGF: Insulin-like Growth Factor One), а також гіпертрофічні фактори росту, такі як андрогени, зокрема тестостерон, які збільшують м'язову масу in vitro.

Наприклад, прискорюється аномальний ріст клітин м'язової біомаси, зокрема механізм проліферації клітин, що викликає серйозну стурбованість серед експертів через підвищений ризик неконтрольованих мутацій.

Документи також вказують на «реальну стурбованість тим, що ці біологічно активні молекули можуть втручатися в метаболізм людини та потенційно спричиняти розвиток раку», згідно з Realidad Ganadera.

По суті, просувається продукт, «поведінка деяких побічних продуктів якого в організмі людини невідома», стверджує Realidad Ganadera.

Традиційне тваринництво, навпаки, вже сорок років забороняє використання гормонів, які сьогодні застосовуються в лабораторіях для виробництва культивованих клітин.

Що стосується використання антибіотиків, «за останнє десятиліття їхнє використання у тваринництві скоротилося більш ніж наполовину», але «вони, як і раніше, широко застосовуються у виробництві синтетичного м'яса, часто в поєднанні з протигрибковими препаратами. Ці практики викликають ще більше запитань щодо безпеки та екологічності м'яса, вирощеного в лабораторних умовах».

Незважаючи на те, що «вирощене м'ясо» розчаровує виробників через незадовільні результати, оскільки воно не містить мікроелементів і смакових якостей звичайного м'яса, галузь не збирається припиняти виробництво своїх продуктів, оскільки вона знайшла підтримку в Європейській комісії.

Імунологічні проблеми

Д-р Антоніо Гасбарріні, експерт з травної системи та професор Католицького університету Риму, наголосив, що 80% імунітету перебуває в кишківнику, звідки він задіюється мозком і розподіляється по всьому організму в разі виникнення проблем.

«Коли я читаю "культивоване м'ясо", я вважаю, що це величезна наукова помилка. Це не культивоване м'ясо. Це клітини, виділені з біопсії м'язів, які поміщаються в культуральне середовище і ростуть там. Але це не м'ясо. М'ясо — це набагато складніша структура, що складається не тільки з клітин, а й із жиру, мінералів, хрящових структур і багато чого іншого».

Гасбарріні пояснює, що, на відміну від тваринного м'яса, культивовані клітини повністю всмоктуються у дванадцятипалій кишці, не залишаючи товстій кишці залишків, що слугують для підтримання її мікробіоти, яка необхідна для імунних процесів людини.

«Мікробіота товстої кишки практично нічого не отримує, тому що все вже було всмоктано раніше. А оскільки мікробіота, залежно від того, що ми їмо, посилає центральні нейротрансмітери», це впливатиме, серед інших метаболічних ефектів, на кількість калорій, які людина засвоїть під час наступного прийому їжі.

«Хто може гарантувати, що ці продукти безпечні, якщо ми не знаємо, як вони впливають на мікробіоту, імунну систему та вісь кишківник-мозок?», — каже він. «Токсичність, генотоксичні ризики, ризик раку — все це оцінюється в довгостроковій перспективі. Скільки років знадобиться, щоб ми могли реально оцінити ці ризики?».

ФАО попереджає про вплив на здоров'я синтетичних продуктів на основі тваринних клітин

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)