Кордони ЄС закриють по-новому: на українців чекають зміни вже восени

08 липня 2025 р. 17:12

08 липня 2025 р. 17:12


Європейський парламент офіційно схвалив впровадження системи Entry/Exit System (EES) - нової цифрової платформи, яка повністю змінить порядок перетину зовнішніх кордонів Євросоюзу для громадян третіх країн. Рішення ухвалили 8 липня 2025 року: 572 депутати підтримали запуск проєкту, який розпочнеться вже цієї осені і триватиме протягом 180 днів.

Суть нововведення - в автоматизації прикордонного контролю. Система реєструватиме ключові дані мандрівників, які не є громадянами країн ЄС: їхню особисту інформацію, типи документів, місце і час перетину кордону, а також біометричні параметри. Нова процедура торкнеться всіх, хто в'їжджає в Шенгенську зону з короткостроковими візами або за безвізом.

Щоб уникнути збоїв і перевантаження на прикордонних пунктах, країни-члени зможуть самостійно вибирати темпи переходу на EES: від поступового впровадження до повного запуску. Згідно з планом, протягом першого місяця система має охопити 10% перетинів кордону, до третього місяця - вже 35%, а до шостого - повністю замінити колишню процедуру контролю.

Ухвалений Європарламентом документ є частиною раніше узгодженого пакета з Радою ЄС від 19 травня. Після його офіційного затвердження Радою і публікації в Офіційному журналі Євросоюзу регламент набуде чинності на третій день.

Європейська комісія займеться координацією запуску. Протягом 30 днів має бути розроблено централізований план, а потім у кожної держави-члена буде 60 днів на формування національної стратегії реалізації. Конкретну дату старту 180-денного періоду впровадження визначить Єврокомісія.

Спочатку система EES мала запрацювати ще 10 листопада 2024 року, але запуск відклали через технічні та логістичні труднощі. Тепер Євросоюз готовий до поступового переходу на більш технологічний і безпечний формат контролю кордонів.

Як писав Соцпортал , наразі статус тимчасового захисту в ЄС мають понад 4 мільйони українців . Більшість змогли отримати легальний статус, базову підтримку, доступ до медичної допомоги, освіти та ринку праці. Однак життя на чужині супроводжується багатьма викликами, і значна частина людей досі живе "між двома світами". Що може зробити держава, аби повернути своїх громадян та як вони допомагають країні ті, хто стали частиною української діаспори за кордоном. Відповіді на ці та інші питання читайте в ексклюзивному матеріалі на Соцпорталі.

Кордони ЄС закриють по-новому: на українців чекають зміни вже восени

Джерело: socportal.info (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua