Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт лідерів Талібану за утиски жінок в Афганістані

09 липня 2025 р. 01:23

09 липня 2025 р. 01:23


Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі ухвалив рішення про арешт двох ключових діячів Талібану: духовного керівника Хайбатулли Ахундзади та головного судді Абдула Хакіма Хаккані. Їх підозрюють у скоєнні злочинів проти людяності, зокрема в систематичних переслідуваннях жінок і дівчат у період після захоплення влади у 2021 році, пише ВВС .

Як повідомили в суді, є достатні підстави вважати, що після приходу до влади Талібан запровадив дискримінаційні правила, які цілеспрямовано порушували базові права афганських жінок. Зокрема, було обмежено можливість дівчат навчатися після 12 років, заборонено жінкам працювати в багатьох сферах, а також впроваджено обмеження на їх пересування без супроводу чоловіків.

У відповідь на це рішення представники Талібану заявили, що не визнають юрисдикцію МКС, назвавши ордер «ворожим кроком» і «образою мусульманських цінностей». Крім того, режим ввів заборону для жінок говорити голосно в громадських місцях і закріпив це спеціальними указами.

МКС наголосив, що хоча частина нових правил стосувалася загального населення, саме жінки й дівчата стали мішенню через свою стать, що суперечить нормам міжнародного права. Організація Об'єднаних Націй раніше кваліфікувала такі дії як «гендерний апартеїд».

Представники Талібану, у свою чергу, наполягають, що дотримуються прав жінок відповідно до власного бачення ісламу та національних традицій.

Ахундзада, який очолив Талібан ще у 2016 році, став фактичним лідером країни після виходу з Афганістану міжнародних сил під проводом США у серпні 2021-го. Його соратник, Хаккані, брав участь у переговорах з американськими представниками у 2020 році та має довгу історію в русі, включаючи зв’язки з засновником Талібану муллою Омаром.

Перші повідомлення про підготовку ордерів на арешт з’явилися у січні 2025 року, коли головний прокурор МКС Карім Хан заявив, що лідери Талібану несуть персональну відповідальність за утиски жінок та представників гендерних меншин, які не відповідають їхній ідеології.

Тоді ж Міністерство закордонних справ Талібану звинуватило МКС у вибірковості, наголосивши, що міжнародний суд ігнорує злочини, нібито скоєні іноземними військами й афганськими союзниками Заходу до 2021 року.

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch привітала рішення МКС, закликавши розширити юрисдикцію суду також на злочини, скоєні бойовиками ІДІЛ у провінції Хорасан, колишніми афганськими силовиками та військовими США. Організація наголосила: «Щоб зламати замкнене коло насильства і безкарності в Афганістані, усі постраждалі повинні мати рівний доступ до правосуддя».

Раніше повідомлялося про те, що Росія стала першою країною, яка офіційно визнала режим "Талібану" в Афганістані.

Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт лідерів Талібану за утиски жінок в Афганістані

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua