Російські диверсії в різних країнах стають дедалі небезпечнішими, повідомили співробітники спецслужб

10 липня 2025 р. 11:17

10 липня 2025 р. 11:17


У вівторок британський суд визнав трьох чоловіків винними в підпалі в березні 2024 року, який, за словами прокурорів, було організовано російськими спецслужбами в рамках кампанії з дестабілізації в Європі. Двоє інших чоловіків, включно з Діланом Ерлом, раніше визнали себе винними в організації підпалу.

Четверо європейських розвідників повідомили AP , що вони стурбовані зростанням ризику серйозних травм або навіть смерті, оскільки непідготовлені диверсанти влаштовують пожежі поблизу будинків і підприємств, встановлюють вибухівку або виготовляють бомби.

За даними AP, торік було зафіксовано 12 випадків підпалів або серйозних диверсій (порівняно з 2 у 2023 році та 0 у 2022 році).

Було майже опівночі, коли водій вантажівки, який відпочивав у своїй кабіні, почув тріск полум'я на складі в східному Лондоні, де зберігалося обладнання для України. Він схопив вогнегасник і вискочив із кабіни, але, побачивши, що пожежа занадто сильна, відступив.

Коли прибула поліція, вони почали стукати у двері прилеглого житлового будинку та кричали мешканцям, щоб ті евакуювалися. Батьки схопили дітей і вибігли на вулицю.

Приблизно через 30 хвилин після початку пожежі Ерл, британець, який зізнався в організації підпалу, отримав повідомлення від людини, яку британська влада вважає його російським куратором.

«Відмінно», — було написано російською мовою.

Ця пожежа — один із понад 70 інцидентів, пов'язаних із Росією, які Associated Press зафіксувала з моменту вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року.

Десятки нападів

Західні чиновники звинуватили Росію та її союзників в організації десятків нападів та інших інцидентів по всій Європі з моменту вторгнення в Україну. Агентство Associated Press проаналізувало сотні інцидентів і нанесло їх на мапу, коли західні чиновники встановили чіткий зв'язок із Росією, проросійськими групами або союзником Білоруссю.

«Коли ви починаєте кампанію, вона створює свою власну динаміку і згодом стає дедалі жорстокішою», — сказав один із чиновників, який обіймає високу посаду в європейському розвідувальному агентстві. Цей посадовець, як і два інших, висловився на умовах анонімності, щоб обговорити питання безпеки.

Прессекретар Дмитро Пєсков раніше заявив, що Кремлю ніколи не були представлені «жодні докази», що підтверджують звинувачення в тому, що Росія веде кампанію саботажу, і сказав, що «звісно, ми категорично відкидаємо будь-які звинувачення».

Вербування молодих аматорів

Більшість диверсантів, обвинувачених у роботі на Росію, є іноземцями, зокрема українцями. Серед них є молоді люди без судимостей, яких часто наймають за кілька тисяч доларів, повідомили співробітники розвідки.

Високопоставлений чиновник сказав, що Росія була змушена дедалі більше покладатися на таких аматорів після того, як сотні московських шпигунів були вислані із західних країн після операції з отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля у Великій Британії у 2018 році.

Росія «була змушена змінити спосіб дій, перейшовши від використання кадрових офіцерів до використання посередників, створивши більш гнучку систему, яку можна заперечувати», сказав чиновник.

Документи, представлені під час судового процесу у справі про лондонський склад, дали можливість побачити, як вербуються молоді люди.

Серед них були стенограми повідомлень між чоловіком, який, за словами прокурорів, був співробітником російської розвідки, і його рекрутом Ерлом, який був активним у Telegram-каналах, пов'язаних із групою «Вагнер». Після встановлення зв'язку вербувальник і Ерл спілкувалися переважно російською мовою, при цьому Ерл використовував Google для перекладу, як видно зі скріншотів на його телефоні.

Вербувальник сказав 21-річному Ерлу, що той «мудрий і розумний, незважаючи на молодість», і порадив йому подивитися телесеріал «Американці» — про радянських розвідників КДБ, які працюють під прикриттям у США.

«Це буде твоїм керівництвом», — написав вербувальник.

В одному з повідомлень Ерл хвалився непідтвердженими зв'язками з Ірландською республіканською армією, з «вбивцями, викрадачами, солдатами, наркоторговцями, шахраями, викрадачами автомобілів», обіцяючи бути «найкращим шпигуном, якого ви коли-небудь бачили».

Російські диверсії в різних країнах стають дедалі небезпечнішими, повідомили співробітники спецслужб

Ерл та інший чоловік зрештою найняли інших людей, які вирушили на склад у ніч пожежі. Згідно з повідомленнями, представленими в суді, Ерл ніколи не зустрічався з цими людьми, і неясно, чи відвідував він сам це місце.

Опинившись на складі, один із чоловіків вилив каністру бензину, а потім підпалив ганчірку і кинув її на паливо. Інший зняв підпал на свій телефон. Це також було зафіксовано камерами відеоспостереження.

На складі перебувала компанія з поштової доставки, яка відправляла в Україну товари, зокрема пристрої StarLink.

Близько половини вмісту складу було знищено внаслідок пожежі, яка сталася всього за кілька метрів від водія вантажівки, і неподалік від надвірної споруди у дворі будинку та багатоквартирного будинку.

На місце пожежі прибули понад 60 пожежників.

«Я почала стукати у двері всіх сусідів, кричачи на все горло: "Пожежа, пожежа, виходьте!"» — розповіла в суді Тесса Рібера Фернандес, яка живе в цьому будинку зі своїм дворічним сином.

Небезпечна тенденція

Коли після вторгнення в Україну Росія почала кампанію з дестабілізації, і вандалізм, включно з псуванням пам'ятників і графіті, був більш поширеним явищем, сказав високопоставлений європейський розвідник.

«За останній рік він переріс у підпали і вбивства», — сказав чиновник.

Інші інциденти, пов'язані з Росією і здатні призвести до серйозних травм або смерті, включають змову з метою встановлення вибухових пристроїв на вантажних літаках (посилки вибухнули на землі) і змови з метою підпалу торговельних центрів у Польщі, Латвії та Литві.

Незабаром після пожежі в Лондоні Ерл і його спільники обговорювали, що вони будуть робити далі, згідно з повідомленнями, представленими суду. Вони говорили про те, щоб спалити лондонські підприємства, що належать Євгену Чичваркіну — російському магнату, який постачав товари в Україну. Hedonism Wines і ресторан Hide мають бути перетворені на «попіл», сказав Ерл.

У повідомленнях Ерл коливався між твердженням, що їм не «потрібні» жертви, і тим, що, якщо вони «хочуть когось поранити», вони можуть покласти цвяхи в саморобний вибуховий пристрій. Він зазначив, що над винним магазином розташовані житлові будинки.

Це відображає явище, відзначене високопоставленим співробітником розвідки: посередники іноді пропонують ідеї, кожна з яких «трохи краща» і небезпечніша за попередню.

Хоча російські спецслужби намагаються зберігати «суворий оперативний контроль» — вказуючи цілі, обираючи пристрої та вимагаючи від рекрутів записувати саботаж — іноді «контроль не спрацьовує», сказала Лотта Хакала, старша аналітикиня Фінської служби безпеки та розвідки.

Схоже, саме це і сталося в Лондоні.

Після пожежі російський вербувальник сказав Ерлу, що той «поспішив підпалити ці склади без мого схвалення». Через це, за його словами, «буде неможливо оплатити цей підпал».

Проте вербувальник сказав Ерлу, що хоче націлитися на більшу кількість підприємств, пов'язаних з Україною. «Ти — наш кинджал у Європі, і ми будемо ретельно заточувати тебе», — написав вербувальник. «Потім ми почнемо використовувати тебе в серйозних битвах».

Російські диверсії в різних країнах стають дедалі небезпечнішими, повідомили співробітники спецслужб

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua